Zadarska opća bolnica bi do kraja godine trebala dobiti solarnu elektranu izlazne snage 220 kW. Ukupna vrijednost projekta je 261.352,88 eura, a financiran je od strane Islanda, Lihtenštajna i Norveške kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014. – 2021., uz nacionalno sufinanciranje u okviru programa Energija i klimatske promjene. Bespovratna sredstva iznose 222.149,95 eura. Projekt je predstavljen na konferenciji za medije koja je u ponedjeljak održana na Poliklinici zadarske bolnice.
Provoditelj projekta je Opća bolnica Zadar, upravitelj programa je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a programski partner je Energetski institut “Hrvoje Požar”.
Cilj projekta je smanjiti troškove električne energije Opće bolnice Zadar instaliranjem sustava za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, što će doprinijeti sigurnosti opskrbe i zaštiti okoliša smanjenjem emisija ugljičnog dioksida za 65,3 tone godišnje.
Izgradnjom solarne elektrane na krovu zgrade Poliklinike Opće bolnice Zadar potrošnja električne energije primljene iz elektroenergetske distribucijske mreže smanjit će se za 19,11 posto. Solarna elektrana proizvodit će 279.063 kwh električne energije godišnje. Višak proizvedene energije, ako ga bude, prodavat će se u distribucijsku mrežu.
Ušteđena sredstva omogućit će daljnja ulaganja u modernizaciju bolničke opreme, ljudske kapacitete i unapređenje zdravstvenih usluga, istaknuo je ravnatelj Opće bolnice Zadar Željko Čulina.
“Projekt solarne elektrane pokazuje da je Opća bolnica Zadar spremna raditi inovativne stvari na održivi način. Koristi koje će ovaj projekt donijeti ne samo bolnici, nego i široj lokalnoj zajednici, bit će primjer i poticaj drugim ustanovama da koriste obnovljive izvore energije”, rekao je ravnatelj Čulina.
Zadarska županija prva po proizvodnji energije iz obnovljivih izvora
Dodao je da je OB Zadar pripremila projektno-tehničku dokumentaciju za investicijske projekte u području energetske učinkovitosti koje planira prijaviti za financiranje u okviru Nacionalnog plana za oporavak i otpornost: “To su projekti energetske obnove zgrade Interne, Pedijatrije, Ginekologije i upravne zgrade. Svi projekti će uključiti instalaciju solarnih panela na krovovima”.
Zamjenik župana Zadarske županije Šime Vicković podsjetio je da je Zadarska županija mogućnosti obnovljivih izvora energije prepoznala prije više od 15 godina i još 2009. izradila je Atlas vjetra i Atlas dozračene sunčeve energije koji su bili podloga za buduće projekte na području Županije.
“Prvi vjetropark je izgrađen i pušten u rad na području naše županije, a prema danas dostupnim podacima Zadarska županija je prva u Hrvatskoj po proizvodnji energije iz obnovljivih izvora. Možemo reći da je naša županije energetski neovisna”, poručio je Vicković.
Solarna elektrana na krovu Poliklinike će se prostirati na 1111 četvornih metara, a njen instalirani kapacitet bit će 230 kW. Trajanje projekta je od 15. lipnja 2022. do 15. studenog 2023. godine.
Potpuna dokumentacija za javnu nabavu trebala bi biti spremna do kraja ožujka i nakon toga će biti pokrenut i postupak javne nabave.
Uz ravnatelja OB Zadar Željka Čulinu i zamjenika župana Šimu Vickovića, projekt su predstavili i Lovre Karamarko iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Matija Vajdić, voditelj odjela za obnovljive izvore energije, klimu i zaštitu okoliša u Energetskom institutu “Hrvoje Požar, te državni tajnik u Ministarstva zdravstva Silvio Bašić.