Koliko će iznositi paušalni porez po krevetu za kratkoročni najam

U prvoj kategoriji porez na kratkoročni najam godišnje će iznositi od 150 do 300 eura po krevetu, a u tu najskuplju kategoriju ulazi 61 grad i općina

140
Dubrovnik [Izvor Pixabay]

Indeks turističke razvijenosti bit će glavni kriterij za razrezivanje poreza na kratkoročni turistički najam koji poreznim izmjenama od prvog siječnja u turistički najrazvijenijim mjestima raste za čak 653 posto, a određivat će ga jedinice lokalne samouprave u zadanim rasponima. S obzirom na indeks turističke razvijenosti, koji je izradio Institut za turizam, 556 gradova i općina rangirano je u četiri kategorije, a u prve dvije ulaze najpopularnija turistička odredišta, što znači da će iznajmljivači u tim gradovima i općinama plaćati i najveće porezne paušale po krevetu, s tim da će se paušal plaćati i za pomoćne krevete, piše Novi list.

U izračunu indeksa turističke razvijenosti Institut za turizam koristio je podatke Državnog zavoda za statistiku i sustava eVisitor, a za osnovne pokazatelje indeksa korišteni su podaci o broju kreveta na području određene lokalne jedinice (ukupno i na 100 stanovnika), zatim broj kreveta u hotelima i sličnim smještajnim jedinicama (ukupno i na 100 stanovnika), broj dolazaka turista i ostvarenih noćenja (također ukupno i po stanovniku), broj zaposlenih u ugostiteljstvu te udio tog broja u ukupnom broju zaposlenih. Osim osnovnih pokazatelja, za izračun indeksa turističke razvijenosti gledali su se i dodatni pokazatelji, kao što su broj sjedećih mjesta u ugostiteljskim objektima, posjećenost prirodnih i antropogenih atrakcija, prihodi od turizma i sl.

U prvoj kategoriji porez na kratkoročni najam godišnje će iznositi od 150 do 300 eura po krevetu, a u tu najskuplju kategoriju ulazi 61 grad i općina, poput Opatije, Lovrana, Mošćeničke Drage, Krka, Omišlja, Malinske, Cresa, Malog Lošinja, Novog Vinodolskog, Raba i Crikvenice, zatim Raše, Pule i cijele zapadne obale Istre osim Vodnjana, koji se našao u drugoj kategoriji. U “elitnu” kategoriju ulaze i Hvar, Dubrovnik, Split, Zadar, Šibenik, Omiš, Makarska, Jelsa, Korčula, Biograd na Moru… Od jedinica lokalne samouprave na kontinentu u prvoj kategoriji su samo Zagreb i općine Plitvička Jezera i Rakovica.

Iznajmljivači s područja gradova i općina koje se nalaze u drugoj kategoriji turističke razvijenosti godišnje će po krevetu plaćati paušal od 100 do 200 eura. U toj se kategoriji nalazi 47 jedinica lokalne samouprave, sve odreda s obalnog područja. Jedine općine koje ulaze u drugu kategoriju turističke razvijenosti, a nisu na obali, su Motovun, Oprtalj i Tuhelj.

U trećoj će se skupini godišnji paušalni porez po krevetu plaćati u rasponu od 30 do 150 eura, a ta kategorija obuhvaća ukupno 126 jedinica lokalne samouprave. U ovo kategoriji prevladavaju općine iz gradovi iz kontinentalnog dijela.

U četvrtoj kategoriji paušalni porez po krevetu iznajmljivači će godišnje plaćati u rasponu od 20 do 100 eura, a jedni grad na obali koji se našao u toj kategoriji turističke razvijenosti je Bakar.

Postoji i peta ili nulta kategorija turističke razvijenosti u kojoj se paušalni porez na kratkoročni turistički najam neće uvoditi, a njome su obuhvaćene 33 jedinice lokalne samouprave kao što su Stara Gradiška, Bogdanovci, Okučani, Gunja… U toj skupini nema ni jednog grada ili općine iz obalnog pojasa.

Uzme li se prosječni paušal od 150 eura, gradovi i općine će samo od ovog poreza na 650 tisuća postelja u obiteljskom smještaju zaraditi oko 97,5 milijuna eura, piše Dražen Katalinić.

U koju kategoriju prema indeksu turističke razvijenosti pripada pojedini grad ili općina možete vidjeti ovdje.