U prvom polugodištu proizvođačke cijene industrije u prosjeku rasle 26,2%

Intenziviranje dinamike rasta proizvođačkih cijena zabrinjava budući da povijesno iskustvo govori da se snažan rast cijena intermedijarnih dobara s određenim vremenskih odmakom prelijeva na potrošačka dobra, iako u manjem obujmu

12
proizvođačke cijene industrije
Rast proizvođačkih cijena na domaćem tržištu na godišnjoj razini prije svega je potaknut rastom cijena u djelatnostima Rudarstva i vađenja koje su gotovo tri puta više u odnosu na lipanj 2021., posebice u potkategoriji Vađenje sirove nafte i prirodnog plina [Image by Terry McGraw from Pixabay]

Indeks proizvođačkih cijena za lipanj potvrdio je nastavak snažnih inflatornih pritisaka. Prema podacima DZS-a, u usporedbi s svibnjem proizvođačke cijene bile su više za 1 posto dok je godišnja stopa rasta dosegnula 24 posto. Glavni generator snažnog godišnjeg rasta proizvođačkih cijena je i dalje izražen rast cijena Energije koje su u lipnju bile više za 92,6 posto u odnosu na lipanj 2021. Dvoznamenkastu godišnju stopu rasta bilježe i peti mjesec za redom intermedijarni proizvodi (+12,8% u lipnju). Isključimo li cijene energije, proizvođačke cijene porasle su za 9,6 posto godišnje, navode analitičari RBA.

U skladu s njihovim očekivanjima, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu zadržale su u lipnju godišnju stopu rasta veću od 30 posto (+30,8%) dok su u odnosu na svibanj bile više za 0,8 posto. Posljedično, u kumulativnom razdoblju od siječnja do lipnja prosječna godišnja stopa rasta proizvođačkih cijena industrije iznosila je 26,2 posto. Pri tome je rast cijena energije u odnosu na lipanj 2021. iznosio 90 posto godišnje što je ipak usporavanje odnosu na svibanj kada je rast dosegnuo 94,4 posto. U odnosu na svibanj proizvođačke cijene energije bile su više 0,5 posto. Isključujući cijene energije, proizvođačke cijene na domaćem tržištu bile su u lipnju više za 9,9 posto godišnje.

Proizvođačke cijene intermedijarnih proizvoda više su za 11,5 posto godišnje. Navedena kretanja odražavaju prelijevanje kretanja sa inozemnih tržišta koja obilježavaju nagli oporavak potražnje uz istovremene i dalje prisutne poremećaje na strani ponude i rastuće troškove transporta robe kao i zastoje u globalnim opskrbnim lancima. Navedeni čimbenici, u ratnom okruženju dodatno su otežani i stvarat će daljnji i produljeni pritisak na kretanje proizvođačkih cijena.

Prema NKD-u, rast proizvođačkih cijena na domaćem tržištu na godišnjoj razini prije svega je potaknut rastom cijena u djelatnostima Rudarstva i vađenja koje su gotovo tri puta više u odnosu na lipanj 2021., posebice u potkategoriji Vađenje sirove nafte i prirodnog plina.

Unutar prerađivačke industrije, snažnim stopama rasta i dalje prednjači proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (+108,1%), a rast je zabilježen i u svim ostalim kategorijama NKD-a. Cijene u kategoriji Opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji rasle za 42,7 posto i u Opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 0,9 posto.

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na nedomaćem tržištu u lipnju su u usporedbi s svibnjem bile više za 1,4 posto dok je na godišnjoj razini rast cijena iznosio 15,8 posto.

Intenziviranje dinamike rasta proizvođačkih cijena, osobito intermedijarnih dobara koje su u lipnju preskočile godišnju stopu rasta od 11 posto (+11,5%) zabrinjava budući da povijesno iskustvo govori da se snažan rast cijena intermedijarnih dobara s određenim vremenskih odmakom prelijeva na potrošačka dobra, iako u manjem obujmu. Naravno, ako bi dinamika rasta po povišenim stopama potrajala, rast potrošačkih dobara bio bi izraženiji.

Analitičari RBA očekuju kako će dinamika rasta indeksa potrošačkih cijena u lipnju, čija je objava na rasporedu DZS-a u sljedećem tjednu, blago dodatno ubrzati u odnosu na svibanj kada je godišnja stopa rasta dosegnula 10,8 posto.