
Vjetroelektrana Senj, koja je u vlasništvu tvrtke Energija projekt, krajem rujna postala je dio virtualne elektrane Grupe GEN-I, koja je time postala jedan od najvećih agregatora u Hrvatskoj. VE Senj nalazi se u zaleđu grada Senja, a dozvolu za prelazak iz testnog u redovno poslovanje dobila je u rujnu. Sa snagom od 156 MW i planiranom godišnjom proizvodnjom od 530 GWh električne energije, VE Senj je najveća vjetroelektrana u Hrvatskoj.
Vjetroelektranje Senj obuhvaća 39 vjetroagregata pojedinačne snage 4 MW na površini od 65 četvronih kilometara, od čega se 29 vjetroagregata nalazi na području Grada Senja, a deset na području općine Brinje. Riječ je o prvoj velikoj kineskoj investiciji u Hrvatskoj vrijednoj oko 230 milijuna eura.
Virtualna elektrana povećava stabilnost i pouzdanost mreže
Virtualna elektrana je sustav upravljanja električnom energijom koji na zajedničku platformu povezuje mrežu distribuiranih energetskih izvora, potrošača i spremnika. Takva pametna mreža prilagođava se stanju (potražnji) u elektrodistribucijskom sustavu, čime donosi dodatnu vrijednost vlasnicima proizvodnih izvora i elektroenergetskom sustavu u cjelini.
Upravljanje mrežom putem virtualne elektrane povećava stabilnost i pouzdanost mreže jer sustav može brzo reagirati na fluktuacije u mreži, smanjuje prekide i tako osigurava pouzdanu opskrbu energijom. Virtualna elektrana pridonosi boljem upravljanju i raspodjeli pohranjene energije u trenucima vršnog opterećenja te kroz regulacije napona omogućuje pružanje usluga lokalne fleksibilnosti.
Optimizacijom nabave i prodaje energije na organiziranom tržištu energije i sistemskih usluga virtualna elektrana omogućuje stvaranje dodatnih prihoda i smanjuje troškove partnerima.
Grupa GEN-I pokrenula je virtualnu elektranu još 2015. godine. Nakon uključivanja VE u svoju virtualnu mrežu, GEN-I upravlja s više od 100 distribuiranih proizvodnih jedinica i korisnika u pet zemalja.
Potpisom ugovora između tvrtki GEN-I Hrvatska i HOPS (Hrvatski operator prijenosnog sustava), Grupa GEN-I je kao agregator postala pružatelj sistemskih usluga.
Stabilan izvor prihoda
Grupa GEN-I i Energija projekt sklopili su i PPA ugovor (Ugovor o otkupu električne energije) za vjetroelektranu Senj. Ugovor osigurava vjetroelektrani pristup tržištu za proizvedenu električnu energiju i potrebnu infrastrukturu za prodaju električne energije, uključujući ugovaranje unaprijed određene cijene za određeno razdoblje te uravnoteženje viškova i manjkova. Time vjetroelektrana Senj ima zajamčen stabilan i predvidljiv izvor prihoda, što smanjuje financijske rizike koji proizlaze iz fluktuacije cijena energije.
Uz VE Senj, na senjskom području se nalazi i VE Vrataruša u Krivom Putu, snage 42 megavata. Planira se njeno proširenje s novih sedam vjetroagregata. Vrataruša je prva vjetroelektrana u Hrvatskoj koja je priključena na mrežu, a u pogonu je od 2011. godine.