Vlada povukla ručnu: cijene goriva ostaju zamrznute još jedan tjedan

"Došlo je do velikog cjenovnog skoka. Reagirali smo jer bi to bio preveliki šok za naše građane i poduzetnike", poručio je resorni ministar Davor Filipović

78
cijene goriva
[Foto: arhiva / Točka Na I Media]

Iako se najavljivalo osjetno poskupljenje goriva, osobito dizela, Vlada je na telefonskoj sjednici donijela Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata kojom se najviše maloprodajne cijene sljedećih sedam dana ograničavaju na razinu koja je vrijedila u ponedjeljak, 17. listopada:

  • 10,72 HRK/l za osnovno benzinsko gorivo
  • 12,30 HRK/l za osnovno dizelsko gorivo
  • 8,49 HRK/l za plavi dizel
  • 13,94 HRK/kg za UNP za boce
  • 10,01 HRK/kg za UNP za spremnike.

“Došlo je do velikog cjenovnog skoka. Reagirali smo jer bi to bio preveliki šok za naše građane i poduzetnike”, poručio je resorni ministar Davor Filipović. “Svjesni smo da je OPEC najavio smanjenje proizvodnje, što je rezultiralo porastom cijene naftnih derivata, i benzina i dizela, na mediteranskom tržištu. Za idućih sedam dana odlučili smo ograničiti cijene.”

Dizel je od ponoći trebao poskupjeti za 1,47 kuna, benzin za 1,23 kune, a plavi dizel za 1,64 kune.

“Odlučili smo povući ručnu za ovaj tjedan kako se takvo poskupljenje ne bi dogodilo, a sljedeći tjedan ćemo vidjeti. Razgovarat ćemo sa svim akterima u naftnoj industriji”, poručio je Filipović.

Nezadovoljni mali distributeri

Mali distributeri goriva, koji gorivo kupuju po tržišnim cijenama, kažu kako ih je Vlada novom Uredbom o maloprodajnim cijenama goriva i ponovnim zamrzavanjem cijena goriva na sedam dana prisilila na prodaju goriva uz gubitak od jedne kune po litri. Procjenjuju da su im ukupni gubici otkako Vlada uredbama određuje cijene goriva premašili 1,5 milijardi kuna.

Mali distributeri goriva upozoravaju kako će zbog Vladinih intervencija u tržište goriva i energetske krize u kojoj se nalazimo “neminovno doći do nestašice goriva ako se nepromišljena energetska politika nastavi”. Smatraju kako Vlada “donošenjem ishitrenih odluka svakih 7 ili 14 dana, i to ponedjeljkom prije promjene cijene, dodatno destabilizira tržište energenata, ne shvaćajući da intervencijom ne spašava nikoga već dodatno otežava izlazak iz energetske krize”.

Predsjednik Udruge malih distributera goriva Armando Miljavac rekao je da su već podnijeli ustavnu tužbu kako bi se utvrdilo je li ovakva situacija, koja traje već godinu dana, ustavna.

“Svi naši pokušaji da stupimo u kontakt s mjerodavnim ljudima u Vladi nisu uspjeli i mi sada nemamo nikakve druge mogućnosti nego da se za svoje tvrtke izborimo pravnim putem. Nećemo stati samo na ovoj instanci, jer u pitanju su naši životi, naš kapital, naše tvrtke, naši obitelji, naši zaposlenici…”, rekao je Miljavac. “Mnoge zemlje odustale su od restriktivnih modela ograničenja cijena, uključujući Sloveniju, Mađarsku, Austriju i ostale. Shvatile su da uplitanje u tržišno gospodarstvo može biti samo kratkoročna, interventna mjera, a ne energetska politika, što svjedoči i primjer Francuske koja se zbog uplitanja vlade u gospodarstvo dovela u situaciju nestašice dizelskog goriva i uvođenja ograničenja točenja na benzinskim postajama.”

“Vlada nije uzela u obzir da mali distributeri nisu u poziciji trgovaca koji ograničenje cijene određenih proizvoda mogu namiriti iz zarade na drugim proizvodima, već su im energenti primarni proizvodi koje prodaju. Vlada ne može cjelokupan teret krize selektivno prebaciti na jednu industrijsku granu”, poručuju mali distributeri goriva.