10 vodećih proizvođača građevinske opreme

Najnovije godišnja rang lista vodećih proizvođača građevinske opreme u svijetu utemeljena na podacima o prodaji koju redovito objavljuje International Construction, popularno zvana Žuta lista (Yellow Table), otkriva da je u 2022. prodaja vodećih 50 kompanija dostigla 230,6 milijardi dolara, što je jedan od najboljih rezultata zabilježenih otkako magazin objavljuje Žutu listu.

Pri tome je zapažen snažan rast prodaje proizvođača građevinske opreme sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama. Na njih otpada 26,8 posto prihoda koji su ukupno ostvarile tvrtke na listi, dok je u 2021. njihov udio iznosio 21 posto. Zatim slijede japanske tvrtke s udjelom od 21 posto, kineske s 18,3 posto te švedske s 10 posto.

SAD je u 2022. godini u Top 50 zastupljen sa šest kompanija, Japan s jedanaest, Kina s deset, a Švedska s tri.

Prenosimo podatke o najvećih deset proizvođača građevinske opreme prema ostvarenom prihodu u 2022. godini, koju je objavio časopis Mineral&Gradnja.

1. Caterpillar, SAD, 37,54 mlrd USD

Caterpillar je zadržao poziciju lidera među najvećim svjetskim proizvođačima građevinske opreme s prihodom od prodaje u iznosu od 37,54 milijarde američkih dolara, što je otprilike 16 posto ukupnog prihoda koji su ostvarile kompanije sa Žute liste. Jason Conklin, stariji potpredsjednik kompanije odgovoran za građevinski sektor nedavno je u razgovoru za International Construction rekao da Caterpillar, kada je riječ o alternativnim izvorima energije, mora sagledati priču iz svih kutova,od litij-ionskih baterija do vodikovih gorivnih ćelija, ali da je možda najvažnije „postojeće dizelske strojeve učiniti efikasnijima u potrošnji goriva i održivijima za budućnost.

2. Komatsu, Japan, 24,65 mlrd USD

Komatsu je zadržao drugo mjesto iz 2021. godine i pri tom je povećao razliku u odnosu na kompanije koje se nalaze iza njega, usprkos tome što su rezultati prodaje preračunati u jedinstvenu valutu na temelju koje se kreirala ljestvica bili na otprilike istoj razini kao prethodne, 2021. godine. Komatsu je nedavno najavio da radi na razvoju koncepta hidrauličkog bagera srednje veličine pogonjenog vodikovom gorivnom ćelijom. Odluka o razvoju takvog stroja u skladu je s planovima kompanije da postigne ugljičnu neutralnost svog portfelja građevinske opreme.

3. XCMG, Kina, 13,41 mlrd USD

Unatoč padu prodaje, XCMG ostaje treći najveći svjetski proizvođač građevinske opreme. Kao i većina kineskih proizvođača originalne opreme, i XCMG ulaže veliki trud da poveća svoj udjel na međunarodnom tržištu, a najnoviji rezultati pokazuju da je kineska kompanija ostvarila rekordnu prodaju u inozemstvu. Vodstvo kompanije uvjereno je da na inozemnim tržištima još uvijek postoji veliki potencijal za rast.

4. John Deere, SAD, 12,53 mlrd USD

Američki John Deere u odnosu na prethodnu godinu napredovao je jedno mjesto. Kupnja Wirtgen grupe pokazala se dobrim potezom i omogućila je John Deereu pristup novim tržištima.

5. Sany, Kina, 11,88 mlrd USD

Kineski Sany pao je jedno mjesto, s četvrtog na peto mjesto. Nakon dvije uspješne godine, kinesko građevinsko tržište suočilo se u 2022. s izazovima pa je pad prodaje kineskih proizvođača građevinske opreme očekivan.

6.Volvo Construction Equipment, Švedska, 9,91 mlrd USD

Volvo Construction Equipment (Volvo CE) najuspješniji je europski proizvođač građevinske opreme na listi. Nakon preračunavanja prihoda od prodaje iz švedskih kruna u američke dolare, Volvo CE prodajom svoje građevinske opreme prihodovao je 9,9 milijardi dolara, što je bilo dovoljno da zadrži šesto mjesto. Tvrtka je jedan od vodećih proizvođača originalne građevinske u segmentu električne opreme, s jednim od najvećih komercijalno dostupnih portfelja, uključujući i novi električni bager na baterije od 23 tone.

7. Liebherr, Njemačka, 9,86 mlrd USD

Liebherr je u 2022. zabilježio solidan rast. U svom izvješću kompanija navodi da su građevinski i rudarski segment imali prosječni porast prometa od 6,9 posto. Svoj pristup razvoju i istraživanju temelje na tehnološki neutralnom pristupu, što znači da se u jednakoj mjeri uzimaju u obzir ekološki zahtjevi i zahtjevi korisnika kako bi zadovoljili potrebe raznih industrija. To, između ostaloga, uključuje i potencijalnu primjenu hidrogeneriranih biljnih ulja (HVO) u građevinskoj opremi.

8. Hitachi, Japan, 9,23 mlrd USD

Hitachi je 2022. prodajom svoje građevinske opreme prihodovao 9,2 milijarde američkih dolara, što je rast u odnosu na rezultat iz prethodne, 2021. godine. U 2022. Hitachi je završio dugogodišnju suradnju (joint venture) s američkom kompanijom John Deere, no predsjednik uprave Hitachija Sonny Ishii na ConExpou rekao je da “američko tržište ostaje najvažnije pojedinačno tržište za Hitachi Construction Machinery”.

9. Sandvik, Švedska, 7,77 mlrd USD

Još jedan korak naprijed za Sandvik,  švedsku kompaniju koja je 2021. bila na desetom mjestu. Tvrtka je akvizirala niz kompanija, a samo u segmentu proizvodnje građevinske oprema lani ih je preuzela deset. To dobrim dijelom objašnjava njen napredak na listi.

10. JCB, Velika Britanija, 7,00 mlrd USD

Britanski JCB vratio se među deset najboljih nakon nekoliko godina izostanka, ponajviše zahvaljujući snažnoj prodaji na svom glavnom tržištu – u Indiji. U segmentu originalne građevinske opreme, JCB ulaže velika sredstva u vodikovu tehnologiju.

Iz prvih deset ispao je kineski Zoomlion.


Tekst je objavljen u časopisu Mineral&Gradnja br. 151 (03/2023). Sva prava pridržana @Mineral&Gradnja