Prilikom kupovine u online trgovini važno je znati kako se zaštiti i koje sve sigurnosne mjere moramo poduzeti kada plaćamo karticama Zato je važno informirati se o načinima i mogućnosti online plaćanja, karticama koje nam se nude i odabrati onu koja najbolju zadovoljava naše potrebe.

Vrste kartica: Debitna | Kreditna | Prepaid | Virtualna

Prednost kreditne nad debitnom karticom

Kreditna kartica je ono što joj i samo ime kaže: kredit – zajam koji vam daje tvrtka od koje ste dobili karticu i koji morate platiti jednom mjesečno, kad dođe rok za to (obično je to neki datum krajem mjeseca). Dakle, ukoliko se i dogodi neki problem – ako ništa drugo, imate više vremena za pregovore o rješavanju te situacije. No, ako vam ukradu podatke s debitne kartice, to je teži problem jer je ona izravno vezana uz vaš tekući račun pa hakeri mogu odmah izvući sav novac koji na njemu zateknu.

Prepaid kartice

Prepaid kartica je, kao što joj i samo ime na engleskom jeziku kaže – kartica na koju novac uplaćujete unaprijed. Možete je višekratno puniti, uplaćujući gotovinu ili prebacujući sredstva putem mobilnog i internetskog bankarstva s vašeg tekućeg, žiro ili štednog računa. Možete to učiniti od kuće, s mobitela, u poslovnici vaše banke ili uplatama iz drugih banaka. Funkcionira poput svake druge kartice – ima PIN, CVV broj i čip, putem nje može se plaćati i beskontaktno, a zaštićena je suvremenim sigurnosnim tehnologijama kao i “obične”, standardne debitne i kreditne kartice.

Prepaid kartice su izvrsno sredstvo kontrole troškova: možete je napuniti novcem koji će biti dovoljan za obiteljski godišnji odmor negdje u Hrvatskoj ili bilo gdje u svijetu. Vaša djeca mogu imati svako svoju prepaid karticu na koju će primati mjesečni džeparac ili novac potreban za izlet ili ljetovanje, a možete je dati i svojim roditeljima u mirovini te im tako pomagati u plaćanju režija, lijekova i drugih troškova. Prepaid karticom možete podizati i novac s bankomata i kupovati na internetu. Nije vezana niti uz jedan drugi vaš račun – pa hakeri, ako je i provale, ili lopovi ako je ukradu (i saznaju vaš PIN broj), mogu s nje uzeti samo onaj iznos koji na njoj zateknu.

Kao i kod debitnih i kreditnih kartica transakcije na internetu putem prepaid kartice možete dodatno osigurati uključivanjem usluge Sigurna internetska kupnja koja je besplatna, nude je sve bolje banke i može se koristiti na svim prodajnim mjestima na internetu koja podržavaju sustav plaćanja putem Mastercard Identity Check ili Verified by Visa tehnologijama.

Ako kupujete karticom, a niste kod kuće budite još oprezniji!

Izbjegavajte upotrebu kreditne kartice za online kupovine na javnim mjestima poput kafića, autobusa, vlakova ili trgovačkih centara, gdje postoji javna bežična mreža (Wi-Fi), a posebno izbjegavajte mreže koje ne zahtijevaju lozinku za pristup.

Zašto? Zato što tako olakšavate neovlašteni pristup svim svojim podacima na uređaju koji nosite sa sobom, bio to pametni mobitel ili prijenosno računalo. Ne zaboravite, u tom uređaju su i podaci o vašoj kreditnoj kartici ako ste njime već obavljali neke internetske kupovine. Obavezno isključite funkciju “poveži se automatski” s bežičnim mrežama (Wi-Fi, Bluetooth) na svim svojim uređajima kako biste spriječili povezivanje mobitela ili laptopa bez vašeg znanja. Ako imate vlastitu bežičnu mrežu kod kuće, osigurajte je snažnom lozinkom koju znate samo vi.

Izbjegavajte obavljati internetske kupovine putem kreditnih kartica i na javno dostupnim računalima, kao što su računala u knjižnicama, laptopi prijatelja ili računala koja koriste vaši kolege na poslu. Ne znate što sve ti uređaji mogu imati u sebi – primjerice mogu imati ugrađene alate za snimanje unesenih podataka putem tipkovnice (poznate kao “keyloggeri”) ili računalne viruse namijenjene krađi podataka.

Karticama nije mjesto u porukama

Nikada, bez iznimke, nemojte dijeliti informacije o svojoj kreditnoj kartici putem e-pošte. Izbjegavajte skeniranje kartice, posebno obje strane (prednje i stražnje – jer se na stražnjoj strani nalazi važan CVV zaštitni broj), i slanje tih podataka putem e-maila. Ova pravila vrijede i za SMS poruke te komunikaciju putem aplikacija za brzo dopisivanje poput Vibera, WhatsAppa, Signala, Telegrama i sličnih.

U digitalnom svijetu, budite posebno oprezni: nikada, ni pod kojim uvjetima, nemojte kliknuti na linkove u porukama ili oglasima u e-pošti, Viberu, WhatsAppu ili na Facebooku, koji vas navodno vode na stranice gdje trebate unijeti podatke o svojoj kreditnoj kartici. Kriminalci sve više koriste sofisticirane prijevare, uključujući skripte (posebne zlonamjerne softvere) koje se aktiviraju klikom na oglase i tako otvaraju tajni pristup vašem uređaju. Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, slijedite staro pravilo: vjerojatno nije istinito, a mogućnost prijevare je iznimno visoka.

I offline, kartica je sigurna samo dok je u vašoj ruci

Budite oprezni u restoranima, slastičarnici, kafiću i trgovinama u kojima nemaju mogućnost beskontaktnog plaćanja ili traže da odnesu kreditnu karticu izvan vašeg vidnog polja, kako bi obavili transakciju. Zlonamjernicima to daje priliku da slikaju vašu kreditnu karticu i tako uzmu sve podatke koje će im poslije poslužiti za prijevaru. Štoviše, ponekad na takvim mjestima operiraju i opasniji kriminalci koji uz sebe imaju uređaje za kloniranje kreditnih kartica. Uvijek tražite da pred vas donesu uređaj na kojem će se obaviti kupovina.

Odgovorno ponašanje

Ipak, za svoje financijsko stanje najviše ste sami odgovorni. Oprezno, odgovorno ponašanje najbolji je način prevencije od zlouporaba na internetu, a onima koji s kreditnom (ili debitnom) karticom ponekad ne mogu vjerovati ni sami sebi preporučujemo primjenu dodatnog “sloja” zaštite – uporabu prepaid kartice.


Drugi tekst iz serijala #SigurnaKupovinaKarticama