Plastična kaciga jedan je od najprepoznatljivijih dijelova opreme radnika na svakom gradilištu. Dijelom zbog sigurnosnih propisa koji zahtijevaju da ih radnici nose, a dijelom zato što se u posljednjih pola stoljeća dizajn zaštitne kacige gotovo nije promijenio.
To bi mogla biti potvrda da je kaciga u redu takva kakva jest („ako nije pokvarena, nemojte je popravljati”). Ali zaštita koju kacige pružaju dovodi u pitanje kvalitetu klasičnog dizajna. Građevinska industrija ima jednu od najviših stopa profesionalnih traumatskih ozljeda mozga – u SAD-u se svake godine dogodi gotovo 2 milijuna takvih ozljeda. Jedno istraživanje je pokazalo da smrtni slučajevi zbog traumatskih ozljeda mozga čine 25 posto svih smrtnih slučajeva na gradilištima, piše Fast Company.
Redizajn zaštitne kacige
Novi dizajn zaštitne kacige koju su izradili biomehanički inženjer i ortopedski kirurg nastoji spriječiti odnosno eliminirati takve ozljede potpunim preispitivanjem paradigme čemu kaciga služi i od čega je napravljena.
Njihova redizajnirana kaciga koristi novi materijal nazvan WaveCel, sklopivu rešetku od plastike u obliku saća koja tvori zaštitni sloj ispod kupole kacige. Umjesto da samo štiti osobe koje ih nose od izravnih udaraca u tjeme, nova kaciga — WaveCel T2+ Pro — pruža zaštitu od bočnih udaraca koji su na gradilištima mnogo češći, poput udaranja u čeličnu gredu, ozljeda prilikom padova zbog proklizavanja, udaraca građevinskih materijala u pokretu i sličnih rizika.
Kaciga WaveCel dizajnirana je s prvenstvenom namjerom da spriječi traumatske ozljede mozga. Za razliku od snažnog udarca koji može izazvati napuknuće lubanje, traumatske ozljede mozga nastaju kada snažan vanjski udarac izazove oštećenje mozga, kao kod udarca u glavu u boksu. “Glava se okrene i čovjek pada poput muhe”, tumači biomehanički inženjer Michael Bottlang, suosnivač tvrtke WaveCela sa sjedištem u Wilsonvilleu, u Oregonu. “U usporenom snimku vidite kako nos odlazi na jednu stranu, a usne na drugu. A mozak se prilikom udarca protrese.”
Zaštita od traumatske ozljede mozga
Klasična zaštitna kaciga štiti radnika od puknuća lubanje ako mu cigla padne na glavu, ali ne i od potresanja mozga unutar lubanje i potencijalno smrtonosnih ozljeda ako radnik dobije udarac u bočni dio glave.
“Zaštitne kacige dizajnirane su da apsorbiraju silu, ali ne da vas štite od okretanja ili momenta sile [udara], zbog kojih ozljede nastaju”, objašnjava ortopedski kirurg Steve Madey, suosnivač WaveCela.
Tvrda kaciga WaveCel pokušava spriječiti da rotacija glave prilikom udarca p(r)otrese mozak. Izrađena je od tanke neonsko-zelene plastike, a temelji se na isprepletenoj mreži ćelija sa stijenkama koje se stijenkama koje se slažu jedna na drugu kako bi apsorbirale silu udarca; male deformacije u svakoj ćeliji omogućuju im da se gužvaju i savijaju u stranu. Prilikom sudara materijal ublažava udarac i rotacijsku silu koja uzrokuje pomicanja lubanje koja oštećuju mozak.
Razvoj WaveCela trajao je oko 15 godina, s istraživanjem koje su financirali Nacionalni instituti za zdravlje i dodatnim ulaganjima kako bi se razvio proizvodni proces. Materijal se u potpunosti proizvodi u Sjedinjenim Državama.
Zaštitne kacige za građevinare
WaveCelov potez u poslovanju sa zaštitnim kacigama za građevinare uslijedio je nakon prethodnog uspjeha u partnerstvu s Trekom 2019. kada su svoj materijal upotrijebili za biciklističke kacige. Madey kaže da je to bio eksperiment u kojem niti jedna strana nije bila sigurna kako će korisnici prihvatiti novi materijal. Proizveli su 50.000 kaciga za prodaju, po cijeni od oko 300 dolara po komadu. U prvoj godini bilo je 200.000 narudžbi, a magazin Time proglasio je njihovu kacigu jednim od 100 najboljih izuma 2020.
WaveCel se od tada ponudu proširio na druge sportske kacige, uključujući kacige za skijanje i planinarenje. Nedavna studija pokazala je da kacige WaveCel mogu apsorbirati do 73 posto više rotacijske sile uzrokovane udarcem u glavu u usporedbi s klasičnim zaštitnim kacigama i da mogu smanjiti predviđeni rizik od potresa mozga do 98 posto.
Kacige predstavljaju veliko novo tržište. Bottlang kaže da tvrtka sada pregovara s raznim industrijama o integraciji WaveCelovih kaciga u njihov rad, od šumarstva preko vađenja nafte i plina do građevinarstva. Kako bi pokrio što više industrija, WaveCel se udružio s Andrewom Oldknowom iz tvrtke za industrijski dizajn Industrial Solutions Global kako bi proizvodu dao malo „karaktera”.
Spoj znanosti i dizajna
Sam WaveCel materijal je tome pomogao. Njegova čvrstoća i druge fizičke karakteristike omogućile su da kaciga bude manja od klasične kacige koja ima oko 2,5 centimetara zračnog prostora između vrha kacige i vrha glave nositelja, što kacigu čini nezgrapnom za nošenje. “S ovim dizajnom možemo imati vrlo nizak profil i mnogo uglađeniju kacigu”, kaže Oldknow. “Često čujemo da korisnici traže upravo naš dizajn kacige.”
Madey potvrđuje: “Pokušali smo spojiti znanost i stil. Ako su kacige neudobne ili ne izgledaju dobro, ljudi ih neće nositi.”
Sigurnija oprema za rad na gradilištima
Za građevinske tvrtke postoji i poslovni razlog za traženje sigurnije opreme. Osiguranje ima veliku ulogu u načinu kako funkcionira građevinska industrija, a tvrtke s lošim ocjenama za ozljede i zaštitu na radu mogu biti isključene iz nadmetanja za projekte.
Bottlang tvrdi da je nakon 50 godina došlo vrijeme za osvježenje zaštitnih kaciga za građevinske radnike. Usporedio je novu kacigu kupljenu 2021. s kacigom iz 1967. kupljenom na eBayu: “To je ista kaciga.”
Budući da traumatske ozljede mozga imaju visok udjel u ozljedama na radnom mjestu u građevinskoj industriji, bolja zaštita je moralni imperativ.
“Kada se traumatska ozljeda mozga dogodi, možete prilikom liječenja učiniti vrlo malo osim nadati se najboljem”, kaže Bottlang. “Slomljenu kost možete pokrpati da zacijeli kako bi bila jaka kao prije, ali ozljede mozga možete jedino spriječiti.” Ako se dogode, nemoguće ih je izliječiti, posljedice – teže ili lakše – ostaju zauvijek.