U ladicama hrvatskih građana stoji čak pet milijuna mobilnih uređaja koji se ne koriste, pokazali su rezultati istraživanja koje je proveo Hrvatski telekom u suradnji s agencijom Improve. Većina onih koji zadržavaju stari mobitel (njih 85 posto) kao glavne razloge za to navode: da imaju zamjenu (66%), planiraju uređaj dati drugom članu obitelji (65%), strah da im se ne ukradu podaci (23%), ne znaju kako ni gdje ga zbrinuti (13%) ili im nije praktično (6%).
Kako podaci istraživanja pokazuju da 40 posto ispitanika promijeni mobitel unutar dvije godine, odnosno 68 posto unutar tri godine izvjesno je da će brojke nekorištenih mobilnih uređaja, ali i ostale male IT opreme u našim kućanstvima rasti.
Električni i elektronički otpad najbrže je rastuća kategorija otpada u EU, a istodobno je u e-otpadu prisutno čak 49 kemijskih elemenata od kojih se mnogi mogu reciklirati i na taj način umjesto otpada postati vrijedna sirovina. Zbog toga je podizanje svijesti o odgovornom i savjesnom zbrinjavanju elektroničkih uređaja i opreme od presudnog značaja.
Stoga je Hrvatski Telekom pokrenuo platformu “Poziv koji ne propuštaš” koja je usmjerena na zaštitu okoliša, učinkovitije korištenje prirodnih resursa, kružno gospodarstvo, savjesnije upravljanje elektroničkom opremom i otpadom te ostale teme održivosti te pozvao sve svoje korisnike, ali i ostale, da svoje mobitele i druge male uređaje donesu u poslovnice HT-a. Riječ je o “pozivu” koji ne smijemo propustiti ako i u budućnosti želimo uživati u prirodi kakvu danas uzimamo zdravo za gotovo.
Odnesite stare mobitele ICT opremu u T-centre kako bi bila propisno zbrinuta!
Ono što zabrinjava jest da gotovo svaki deseti građanin mobitele koje ne koristi baca u obični otpad.
“Od 77 posto ispitanika koji kažu da svaki dan redovito zbrinjavaju otpad, dakle, oni najosvješteniji, 40 posto njih ne zbrinjava elektronički otpad i opremu na pravilan način. Od mobitela se može i do 80 posto reciklirati i dalje iskoristiti sirovinu, to je ogromna šteta koju činimo nedjelovanjem, istaknuo je Igor Vukasović, direktor korporativnih komunikacija HT-a, predstavljajući rezultate istraživanja i novu platformu.
Podaci pokazuju da čak 13 posto ispitanika ne zna ni gdje niti kako zbrinuti stare mobitele, a šest posto ih smatra da ih nije praktično zbrinjavati.
Dok 54 posto ispitanika želi zbrinuti svoje stare mobitele koje ne koriste, poražavajuće je da ih čak 51 posto ne zna da se mogu zbrinuti i reciklirati tableti, 56 posto ne zna to za rutere, 49 posto za printere/pisače, 47 posto za kablove i punjače, a 42 posto za laptope. Pritom samo 13 posto ispitanika zna da se oko 80 posto dijelova mobitela može reciklirati.
Također, 62 posto ispitanika se izjasnilo da je zainteresirano kupiti rabljeni mobitel, a polovica njih bi za ekološki mobitel platila više.
Platforma Poziv koji ne propuštaš
“Budući da živimo u vremenu kada imamo više električnih i elektronskih uređaja po našim ladicama nego što je nas građana, prigodno prva u nizu aktivnosti s kojima danas krećemo još intenzivnije je podizanje svijesti i prikupljanje elektroničnih uređaja koje ne koristimo. Svi mi kao pojedinci ili kompanije svojim angažmanom možemo ovdje dati opipljiv doprinos, jer ovo je ‘poziv’ za sve nas i ne želimo i ne smijemo ga propustiti”, kazala je Nataša Rapaić, članica Uprave i glavna operativna direktorica za privatne korisnike u Hrvatskom Telekomu.“
Istaknula je da HT godinama zbrinjava elektroničke uređaje, a lani je od ukupno prodanih uređaja zbrinuto tri posto. Cilj je da se taj postotak u ovoj godini poveća na 7% ukupno prodanih uređaja.
“Održivost je sastavni dio našeg poslovanja. Nekoliko godina već koristimo isključivo električnu energiju iz obnovljivih izvora energije, sustavno smanjujemo potrošnju energije i emisija CO2. Broj korisnika e-računa se u posljednjih pet godina gotovo udvostručio te danas više od polovine HT korisnika imaju e-račun. Sudjelujemo i u pan-industrijskoj Eco Rating inicijativi koja korisnicima daje relevantne informacije o utjecaju proizvodnje, upotrebe i zbrinjavanja mobilnih telefona na okoliš, a u duhu kružnog gospodarstva kontinuirano prikupljamo i s partnerima zbrinjavamo mobilne uređaje i elektroničku opremu. Na ovom planu smo iznimno angažirani te smo 2022. godine udvostručili broj zbrinutih mobitela, ali uvijek želimo učiniti više.
Pozivamo da svi naši korisnici dođu u dućane i sve stare mobitele i kablove donesu u naše centre i mi ćemo osigurati da se oni pravilno zbrinu”, pozvala je Nataša Rapaić sve one koji mobitele čuvaju u ladicama i ne znaju kako ih pravilno zbrinuti.
Svatko se može odazvati “Pozivu koji ne propuštaš” te u svim T-Centrima diljem Hrvatske, u bilo kojem trenutku donijeti ICT opremu (mobiteli, fiksni telefoni, tableti, ruteri, medijski prijavnici/TV dekoderi, punjači, prijenosni punjači, vanjske baterije, kablovi, laptopi, wearables satovi, narukvice, slušalice) te je odložiti u za to posebno predviđenu kutiju, a HT će osigurati da se svi prikupljeni mobiteli i oprema, u skladu s ekološkim standardima odgovorno i propisno zbrinu.