Koliko će e-otpada nastati zbog generative umjetne inteligencije

Znanstveni tim  pokušao je zbrojiti sve matične ploče, baterije i druge dijelove elektroničkog hardvera koji se koriste za pokretanje generativnih AI aplikacija i koje će ostati nakon što taj hardver završi svoj životni vijek

29
elektronički otpad

Tim ekologa s Instituta za urbani okoliš Kineske akademije znanosti, u suradnji s kolegom sa Sveučilišta Reichman u Izraelu, pokušao je procijeniti količinu elektroničkog otpada (e-otpada) koja će nastati tijekom sljedećih nekoliko godina zbog implementacije generativnih AI aplikacija.

U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Computational Science, znanstveni tim pokušao je zbrojiti sve matične ploče, baterije i druge dijelove elektroničkog hardvera koji se koriste za pokretanje generativnih AI aplikacija i koje će ostati nakon što taj hardver završi svoj životni vijek.

Dok generativne AI aplikacije poput ChatGPT-a osvajaju svijet, posve smo zanemarili jedan aspekt njihovog uspona: hardver koji se koristi za njihovo pokretanje. Takve se aplikacije obično pokreću na specijaliziranim GPU-ovima priključenim na specijalizirana računala. Obično su smješteni u podatkovnim centrima i farmama poslužitelja, a ima ih puno.

Generativne AI aplikacije zahtijevaju mnogo resursa i energije, a budući da su postale neophodne mnogim korisnicima, veliki akumulatori osiguravaju njihov nesmetan rad u slučaju potencijalnog prekida klasičnog napajanja.

Nažalost, sva takva oprema ima rok trajanja. Kako stari ili zastarijeva, zamjenjuje se. A taj odbačeni, stari hardver postaje elektronički otpad. U svom istraživanju znanstveni tim pokušao je procijeniti ukupnu količinu takvog e-otpada koji će nastati od sada do kraja ovog desetljeća.

Kako bi napravio svoje procjene, istraživački tim procijenio je količinu hardvera koja se obično koristi za pokretanje određene aplikacije u standardnom podatkovnom centru odnosno farmi poslužitelja, i prosječan vijek trajanja za svaku od njegovih komponenti. Zatim su identificirali broj takvih podatkovnih centara. Iznijeli su obrazložene pretpostavke o očekivanoj potražnji za takvim aplikacijama i njihovim uslugama u godinama koje dolaze. Na kraju su sve svoje podatke integrirali u računalni model programiran za takve vrste procjena.

Model je pokazao da bi, ako se stvari nastave razvijati sadašnjim tempom, industrija umjetne inteligencije do kraja desetljeća mogla proizvesti između 1,2 do 5,0 milijuna metričkih tona e-otpada. Također je pokazao da bi godišnja proizvodnja e-otpada do kraja desetljeća mogla porasti s 2,6 tisuća metričkih tona u 2023. na gotovo 2,5 milijuna metričkih tona.

Istraživači napominju da bi se takve ogromne količine otpada mogle izbjeći ako industrija usvoji pristup kružnog gospodarstva, u kojem se odbačeni hardver reciklirao.