Microsoft gasi legendarnu komunikacijsku platformu Skype

Tijekom prijelaznog razdoblja korisnici Skypea moći će preuzeti aplikaciju Teams i prijaviti se sa svojim vjerodajnicama za Skype, a svi njihovi razgovori i kontakti automatski će migrirati. Aplikacija Skype nastavit će raditi paralelno do 5. svibnja 2025.

127
Skype
Ilustracija Pixabay

U idućih nekoliko mjeseci Microsoft planira ugasiti Skype, aplikaciju koja je prije 23 godine pokrenula tržište telefoniranja putem interneta.

Microsoft je aplikaciju za slanje poruka i telefoniranje kupio prije 14 godina za 8,5 milijardi dolara s namjerom da je integrira sa sustavom Windows i drugim svojim proizvodima. A prema najavama ugasit će je 5. svibnja kako bi se fokusirao na aplikaciju Teams. Korisnici Skypea imaju deset tjedana da odluče što će učiniti sa svojim računom.

Microsoft je pozvao korisnike da svoje kontakte i podatke za chat prebace na Microsoftovu platformu Teams. Alternativno, korisnici mogu preuzeti svoje Skype podatke s pomoću alata za eksportiranje podataka ugrađenog u aplikaciju.

Koliko Skype danas ima korisnika nije poznato. Prema posljednjim podacima koje je Microsoft objavio 2023., Skype je imao više od 36 milijuna korisnika, što je daleko ispod broja korisnika koliko ih je imao na svom vrhuncu.

Zašto se Skype gasi

Odluka o gašenju Skypea malo će koga iznenaditi. Uočena je od strane XDA Developersa, u najnovijem pretpregledu Skypea za Windows koji navodno uključuje skrivenu poruku koja glasi: “Počevši od svibnja, Skype više neće biti dostupan. Nastavite svoje razgovore putem Teamsa”. Nikakvi drugi detalji nisu navedeni.

No, bilo je pitanje kada će se to dogoditi otkako je Microsoft 2016. predstavio Teams.

Iako je Microsoft 2015. lansirao specijaliziranu aplikaciju Skype for Business, dolazak Teamsa ukazao je novi smjer za Microsoft u komunikacijskom prostoru u oblaku. Mnogi su govorili o Teamsu kao o Slackovom klonu, ali ambicija je bila mnogo veća: izgraditi platformu koja bi otvorila široki prostor za suradnju i komunikaciju putem Microsoftovih i drugih aplikacija, a to je uključivalo video i tekstualno čavrljanje (chat), što se izravno preklapa s onim što nudi Skype, piše TechTarget.

Microsoft je 2017. najavio postupno ukidanje aplikacije Skype for Business, što je provedeno 2021. Iste godine Microsoft je odabrao Teams kao integriranu komunikacijsku aplikaciju u sustavu Windows 11, potisnuvši Skype na marginu.

U prosincu 2024. TechCrunch je izvijestio da Microsoft više korisnicima ne dopušta nadoplatu računa ili kupnju Skype telefonskih brojeva. Umjesto toga poticao je korisnike na mjesečne pretplate i Skype-To-Phone planove. Bila je to uvertira u odluku o gašenju legendarne aplikacije i brenda.

Odluka o gašenju Skypea dolazi dvije godine nakon što je Microsoft lansirao i ​​potpuno obnovljenu, preuređenu desktop i web aplikaciju Teams. U Microsoftu kažu da su se u te dvije godine minute telefonskih poziva u Teamsu četiri puta povećale, iako ne govore o broju aktivnih korisnika u ukupnoj bazi od 320 milijuna korisnika.

Na vrhuncu 2013. s 300 milijuna aktivnih korisnika

Skype je unio revoluciju u internetsku komunikaciju. U početku je bio aplikacija za glasovnu komunikaciju, da bi se s vremenom proširio na video i dijeljenje datoteka. No, pojava pametnih telefona i niza novih aplikacija za razmjenu poruka uzeo je danak u broju korisnika Skypea tijekom godina. WhatsApp je, na primjer, 2020. premašio 2 milijarde korisnika.

Kada je Skype 2010. podnio zahtjev za inicijalnu javnu ponudu dionica, objavio je da ima 560 milijuna registriranih korisnika i 124 milijuna aktivnih korisnika mjesečno. No, umjesto da Skype nakon izdvajanja iz eBaya, koji ga je kupio 2005., izađe na burzu, pojavio se Microsoft koji je 2011. za Skype ponudio 8,5 milijardi dolara. Pod Microsoftom je Skype 2013. dosegnuo vrhunac od 300 milijuna aktivnih korisnika.

Microsoft više nije redovno objavljivao podatke o broju korisnika, nego samo povremeno. Tako je na početku pandemije u ožujku 2020. objavljeno da je Skype povećao broj dnevnih korisnika na 40 milijuna, jer su ljudi tražili načine da ostanu u kontaktu s obitelji i prijateljima tijekom karantene. Bio je to trend koji je generirao slične poraste i na konkurentskim platformama kao što je Zoom.

Najnovije podatke o broju korisnika Skypea Microsoft je objavio početkom 2023. kada je najavljena integracija s njegovom tražilicom Bing. Tada je rečeno da Skype “svakodnevno koristi više od 36 milijuna ljudi”.

Ipak, dojam je da je Skype posljednjih nekoliko godina ozbiljno zanemaren. Microsoft ga tijekom pandemije nije uspio pozicionirati kao održivu opciju, a kvaliteta usluge je u očima potrošača pala. Mnogi su prešli na modernije platforme kao što su Telegram, WhatsApp, iMessage i Discord.

Ukida se mogućnost telefonskog poziva

Microsoft je koristio Skype kao okosnicu za razvoj usluge Teams for Business, ali korisničko iskustvo koje nude te dvije aplikacije prilično je različito.

Skype se danas sveo na platformu za razmjenu poruka. To je web-bazirana aplikacija u sustavu Windows koja je vrlo spora i katastrofalna u sinkronizaciji razgovora te obavijesti na svim uređajima. Aplikacija čak ni ne podržava Windows on Arm, što je nešto što je Microsoft nastojao usvojiti tijekom posljednjih pola desetljeća.

U posljednjih nekoliko godina, Microsoft je pokušao oživjeti Skype eksperimentima kao što su Skype Clips, koji korisnicima omogućuju slanje kratkih video poruka bez pozivanja. Kako bi bio konkurentan drugim sličnim platformama 2024. dobio je pristup Copilotu, korisnicima je omogućeno da šalju poruke samima sebi i potpuno je obnovljena mobilna verzija. No, ništa od toga nije pomoglo da vrati nekadašnji sjaj. Posljednje značajno ažuriranje aplikacije desilo se u svibnju 2024.

Microsoft potiče korisnike da prijeđu na Teams Free. Aplikacija nudi neke dodatne značajke koje nisu dostupne u Skypeu, kao što je integracija kalendara, ali Teams Free nema neke druge ključne značajke koje su bile obilježja Skypea. Konkretno, funkcionalnost telefonskog poziva koja je korisnicima omogućavala pozivanje mobilnih i fiksnih brojeva, kao i primanje telefonskih poziva sa Skype telefonskim brojem.

Prijelazno razdoblje

Microsoft je počeo obustavljati ove usluge još u prosincu, sprječavajući korisnike da nadoplaćuju svoje račune i obustavom prodaje Skype brojeva. Korisnici su i dalje mogli upućivati ​​pozive telefonskim brojevima s važećom mjesečnom pretplatom ili trošeći preostale kredite, ali obnove pretplate istječu 3. travnja.

Za korisnike koji još uvijek imaju kredit na svojim računima, Microsoft će na neodređeno vrijeme dostupnom učiniti uslugu Skype Dial Pad, i na Skype web portalu i u Teamsu. Usluga će biti podržana sve dok korisnici imaju kredite i koriste tu funkcionalnost.

No, Teams Free neće podržavati usluge PSTN (javne komutirane telefonske mreže), uglavnom zbog promjenjivih potrošačkih trendova.

Tijekom prijelaznog razdoblja korisnici Skypea moći će preuzeti aplikaciju Teams i prijaviti se sa svojim vjerodajnicama za Skype. Svi će se njihovi razgovori i kontakti automatski migrirati. Aplikacija Skype nastavit će raditi paralelno do 5. svibnja 2025.

Druga mogućnost je da korisnici Skypea eksportiraju svoje podatke. Ali upitno je što će moći učiniti s njima ako govorimo o prebacivanju podataka u neku drugu aplikaciju.

Ako korisnik ne poduzme ništa do 5. svibnja, Skype će zadržati korisničke podatke do kraja godine, nakon čega će biti izbrisani.