Zuluhood postaje sinonim za sigurnost doma

Donedavno je dostupna bila samo besplatna verzija, koja uključuje alarmiranje susjeda i povezivanje, a u rujnu su lansirani prošireni komercijalni paketi za cijelu Hrvatsku koji pokrivaju zaštitu dva objekta od strane zaštitarske tvrtke

184
Maja Krejči Zuluhood
Maja Krejči [Izvor: ZICER]

Zuluhood je mobilna sigurnosna platforma za zaštitu doma koja na zahtjev korisnika pruža usluge prilagođene pametnim domovima. Aplikaciju koja je u posljednjih godinu i pol dana dobila niz nagrada osmislila je Maja Krejči, koja je dugo radila u sektoru zaštitarstva.

Aplikacija omogućuje da korisnici povežu svoje kućne sigurnosne sustave, odnosno sve što misle da je potrebno u slučaju alarma iz kuće, tumači Maja. Obuhvaća opciju communitiyja – u slučaju alarma Zuluhood obavještava susjede koji mogu pomoći. Na primjer, u slučaju poplave ako ste na godišnjem odmoru. S druge strane platforma omogućuje i angažiranje zaštitara za određeno razdoblje, tumači Maja.

Kruti modeli ugovaranja, nedostatak digitalnih kanala prodaje i podrške za sustave pametnih kuća neki su od razloga zašto je mali broj privatnih korisnika posezao za uslugama zaštitarskih tvrtki.

„Iako sam dugo radila u sektoru zaštitarstva, nisam bila korisnik tih usluga jer sam mislila da je skupo plaćati ih svakog mjeseca po punoj cijeni, a realno ih trebam samo onda kada me u kući nema više od tjedan dana. Osim toga, htjela sam koristiti modernu opremu koje je pristupačnija cijenom, a može se integrirati u pametne sustave. Takvo nešto zaštitari do tada uopće nisu podržavali.

Napravili smo platformu koja je povezala ta dva svijeta – moderni svijet sigurnosti s tradicionalnim svijetom zaštitara, uz mogućnost da se usluge zatraže onda kada trebaju – nekome će trebati svakog dana, a nekome samo povremeno za vikende ili dok su na godišnjem odmoru”, tumači Maja kako je došlo do ideje o Zuluhoodu.

Besplatna verzija, koja uključuje alarmiranje susjeda i povezivanje, na tržištu je oko godinu i pol, a u rujnu su lansirani komercijalni paketi za cijelu Hrvatsku koji pokrivaju zaštitu dva doma. Jeftiniji paket uključuje zaštitarske usluge bilo kada za bilo koji od domova, a skuplji uključuje obilazak domova od strane zaštitarske službe jednom mjesečno.

Intuitivno i jednostavno korištenje aplikacije

„Zamislite neveru na nekom otoku. U tom je slučaju puno jeftinije angažirati lokalnog zaštitara da obiđe nekretninu. Putem poruke mu kažete što treba posebno provjeriti, na primjer krov. Zaštitar obiđe objekt, poslika stanje i sve ubaci u aplikaciju. Korisnik ima transparentan uvid da je zaštita obišao objekt,  utvrdio stanje i sve pregledao te tako  dobije cjelovit izvještaj”, objašnjava Maja.

Sustav funkcionira intuitivno i jednostavno: potrebno je skinuti aplikaciju, otvoriti korisnički račun i unesti podatke o domu kojeg se želi štititi. Jednostavno se i bez intervencije tehničara integrira s raznim sigurnosnim sustavima pametnog doma, omogućujući korisnicima da prilagode upozorenja koja primaju u mobilnoj aplikaciji Zuluhood za događaje kao što su: curenje plina, požari, poplave, otkrivanje upada i osobna sigurnost te aktiviraju uslugu nadzora alarma, na primjer, samo za vikend gateway.

U komercijalnim paketima za navedenu adresu u aplikaciji se prikazuju dostupne zaštitarske usluge. Korisnik kroz aplikaciju može odabrati zaštitara i usluge, ugovoriti ih i platiti te primati sve informacija koje mu šalje nadzorni centar zaštitarske tvrtke. Cijeli proces ugovaranja, naplate, prosljeđivanja alarma i komunikacije korisnika i nadzornog centra je digitaliziran kroz Zuluhood.

On-demand rješenje

„Prvi smo koji su spojili smartphone s tradicionalnim zaštitarskim institucijama i koji smo korisniku omogućili izbor zaštitara. Korisnik vidi tko mu pruža uslugu, bira zaštitara koji mu odgovara. Nije vezan godišnjim ugovorom za nekoga”, razlaže Maja zašto je Zuluhood inovativan i koje su prednosti u odnosu na konkurenciju.

A tradicionalne zaštitarske usluge koje postoje na tržištu su im i glavna konkurencija. „To je standardni profesionalni sigurnosni sustav: spojite se na zaštitarski centar koji hoćete i koristite njihove usluge. Inovacija koju donosi Zuluhood je da je da smo mi on-demand platforma kakve do sada nije bilo na tržištu, ni na globalnoj razini. To nam je prednost, ali ujedno i izazov jer moramo jako raditi na edukaciji korisnika.”

Zuluhood ima oko tisuću aktivnih korisnika. Oko osamsto ih koristi besplatnu verziju koja je donedavno jedina bila dostupna. Korisnici su većinom iz Hrvatske, ali ima i stranaca.

„Naš model je da uvijek radimo s lokalnim zaštitarskim tvrtkama. Mi nikada nećemo sami nuditi te usluge jer je puno transparentnije i jednostavnije kada to radi lokalni zaštitar. A zaštitari su prisutni svugdje gdje postoji banka, pošta, bankomat… To nam je dalo ogromnu prednost jer smo mogli iskoristiti tu prisutnost i ponuditi njihove usluge u cijeloj Hrvatskoj.

Nova tržišta

Zato nam je prilikom otvaranja novih tržišta bitno da se povežemo s nekim lokalnim zaštitarom. I zato su usluge za sada dostupne samo u Hrvatskoj, odnosno za bilo koju nekretninu u Hrvatskoj. Nadamo se da će uskoro biti završeno testiranje usluge s partnerom u Sjedinjenim Državama tako da bi usluga ubrzo mogla postati dostupna na američkom tržištu. Slična je situacija s njemačkim tržištem.

Uz to je vezana još jedna novina koju smo uveli, a zovemo je multi country opcija. To znači da jedan dom koji pokriva aplikacija može biti u Hrvatskoj, a drugi u Njemačkoj. Tako, na primjer, jedan Nijemac može kroz istu pretplatu u aplikaciji koristiti usluge lokalne zaštitarske kuće za dom u Njemačkoj te usluge hrvatske zaštitarske kuće za kuću u Hrvatskoj”, tumači Maja.

Nekretnine u Hrvatskoj posjeduje i veliki broj slovenskih građana. Njima je aplikacija dostupna za download, ali samo za zaštitu nekretnina u Hrvatskoj Još uvijek nema opcije da zaštitari pokriju i slovenski dom.

Zuluhood je aplikacija usmjerena na kućanstva. Maja tumači kako smatraju da je to tržište slabije pokriveno od strane zaštitarskih kompanija koje su uglavnom usmjerene na poslovni sektor, na tvrtke.

„A te usluge stvarno imaju vrijednost i nude nam mirniji san kada nismo kod kuće. Naš cilj je bio da usluge zaštite postanu prihvatljivije kućanstvima i to smo postigli s ovim paketima”, kaže Maja.

Razvoj Zuluhooda s više od milijun kuna financiran bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj, za inovacije, ali i vlastitim sredstvima.

Najbolja inovacija

„Razvijali smo projekt tako da bude vrlo skalabilan. S postojećim timom od šest ljudi možemo podržavati sadašnji broj klijenata, ali kada njihov broj dosegne određenu razinu, trebat ćemo korisničku podršku, veći broj developera, rast će troškovi hostinga…”, razlaže Maja.

Dodaje kako su u proteklih godinu i pol dobili jako puno nagrada – pobjeda na Shiftu, na CES-u u ušli su među osam najboljih startupa, Hrvatska udruga menadžera sigurnosti proglasila ih je najboljom inovacijom.

„Te nagrade su praćene u medijima i to nam je jako pomoglo da na hrvatskom tržištu steknemo značajan broj korisnika bez ulaganja u marketing. Nagrade na američkom tržištu su nam pomogle da ostvarimo organski rast na tamošnjem tržištu, tako da do sada nismo mnogo ulagali u marketing. Rasli smo organski i tek slijedi veliko ulaganje u marketing.

U niši koju smo odabrali smo doista inovativni, nema sličnih rješenja. Čak ni u SAD-u nema on-demand rješenja za sigurnost. I tamo se sve i dalje temelji na dugoročnim ugovorima i na tradicionalnoj opremi. A tržište je ogromno. Zato želimo ući na američko tržište i vjerujem da ćemo tamo pronaći svoju nišu”, najavljuje Maja.

Dodaje kako bi im dugoročno ipak dobro došla neka investicija, da ubrzaju rast i razvoj. „Duboko vjerujem da je ovo što radimo održivo i samostalnim razvojem, ali ide puno sporije nego što bi išlo da dođe nekakav kapital koji bi ubrzao taj rast.”

O dugoročnim planovima Maja Krejči kaže: „Ja sam founder i gledam cijelu priču kao biznis kojeg bih voljela razviti, a ne kroz neku izlaznu strategiju. Voljela bih da ime ZuluHood asocira na siguran kvart, sigurno susjedstvo, da postane sinonim za sigurnost. Kad netko poželi zaštiti svoj dom, da pogleda na Zuluhoodu opcije koje se nude i da to donese stvarnu razliku za korisnika”.