Nakon dvije godine čekanja kompaniji Acciona Energía će ovih dana biti izdano energetsko odobrenje za izgradnju Solarne elektrane Promina na Miljevačkom platou, između Kinina i Drniša. SE Promina prostirat će se na površini od 284 hektara, što odgovara površini od oko 570 nogometnih igrališta. Bit će podijeljena u dva polja: SE Promina Jug (oko 90 MW) na 162 hektara na lokaciji Razvođe, te SE Promina Sjever (oko 60 MW) na lokaciji Mratovo, površine 122 hektara.
Investicija je vrijedna oko 100 milijuna eura, a planirani kapacitet SE Promina je 150 megavata. Proizvodnja se procjenjuje na oko 274 GWh. Prema najavama to bi trebala biti najveća solarna elektrana u Hrvatskoj i regiji.
Nakon izdavanja energetskog odobrenja za SE Promina slijedi postupak ishođenja lokacijske i građevinske dozvole. Očekuje se da bi gradnja mogla početi u prvoj polovici iduće godine, a trebala bi trajati godinu dana. Prije ishođenja tih dozvola Acciona treba za energetsko odobrenje HROTE-u uplatiti 6,6 eura po kilovatu priključne električne snage proizvodnog postrojenja, što je oko 990.000 eura.
U sklopu projekta Acciona Energia će graditi 400 kV transformatorsku stanicu o svom trošku i na obuhvatu svog zahvata, te će objekt predati HOPS-u, koji će sunčanu elektranu priključiti na postojeći DV 400 kV Konjsko-RHE Velebit.
Prema nacrtu rješenja Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja iz 2021. Acciona će tijekom pripreme i gradnje morati izvesti cijeli niz mjera zaštite okoliša i ublažavanja utjecaja na ekološku mrežu. Nositelj zahvata će morati zaobići potencijalna prebivališta šišmiša u speleološkim objektima jama Golubača, jama Keranova golubinka, jama Mostača te u drugim podzemnim objektima.
Acciona će morati koristiti antirefleksivne slojeve na fotonaponskim modulima kako bi se izbjegao efekt vodene površina, te osigurati razmak među modulima kako bi se izbjegla kolizija ptica. Na području solarne elektrane trebat će provesti dvogodišnje praćenje ciljanih vrsta ptica te pratiti stradavanje ptica.
Acciona Energía u Dalmaciji uskoro kreće i s gradnjom dviju novih vjetroelektrana: Opor (27 megavata) i Boraja II (45 megavata). Vjetroelektrane će imati ukupno 16 vjetroturbina i trebale bi proizvoditi 203 gigavatsata električne energije godišnje, što je dovoljno za zadovoljenje energetskih potreba 60.000 kućanstava.
Obje bi vjetroelektrane trebale biti operativne iduće godine, a ukupna investicija procjenjuje se na 106 milijuna eura. Grade se uz poticajni model tržišne premije, za što je tvrtka nakon provedenog javnog natječaja lani potpisala 12-godišnji ugovor s HROTE-om, operatorom tržišta energije. Pretpostavlja se da će isti model, kad ove godine bude raspisan novi natječaj, primijeniti i na solarnu elektranu.
Acciona u Hrvatskoj već ima jednu vjetroelektranu od 30 MW, Jelinak, koja je u pogonu od 2013. godine.
Acciona Energy je podružnica Accione, španjolskog konglomerata za infrastrukturu i obnovljive izvore energije. Krajem 2021. godine Acciona Energy je imala kapacitet od 11,2 GW u elektranama na obnovljive izvore energije s godišnjom proizvodnjom od 24,5 GWh.