U prošloj je godini iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI) hrvatskim korisnicima, zahvaljujući objavi 141 natječaja, na raspolaganje stavljeno 2,8 milijardi eura, izvijestila je ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac. Time se vrijednost objavljenih natječaja popela na 5,6 milijardi kuna što čini 52 posto ukupne alokacije za razdoblje 2014.-2020. godine u kojem je Hrvatskoj na raspolaganju 10,7 milijardi eura.
Novac iz EU fondova 2017.
Korisnicima je u 2017., dodala je ministrica, isplaćeno 639 milijuna eura za provedene aktivnosti u okviru ugovorenih projekata, što je porast od 221 posto u odnosu na prethodne tri godine kada je ukupno bilo isplaćeno svega 288 milijuna eura.
„Usporedbe radi, u trogodišnjem razdoblju od 2014. do kraja 2016., odnosno u mandatu prošlih vlada, objavljeni su natječaji također u vrijednosti 2,8 milijardi eura što znači da je vrijednost natječaja objavljenih u samo godinu dana jednaka kao u sve prethodne tri godine zajedno“, pojasnila je ministrica.
Time se iznos objavljenih natječaja popeo na 5,6 milijardi eura, što čini 52 posto ukupne alokacije za razdoblje od 2014. do 2020. godine.
Ugovoreno 35 posto alokacije
U mandatu ove Vlade zabilježen je značajan rast ugovaranja projekata sufinanciranih sredstvima iz ESI fondova. Ugovorena sredstva su porasla s 984 milijuna eura s kraja listopada 2016. godine na 3,7 milijarde eura do kraja prosinca prošle godine, što je rast od 277 posto, čime je ugovoreno 35 ukupne alokacije od 10,7 milijardi eura.
Najveći porast ugovaranja od 482 posto postignut je u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, budući da je u posljednjih 14 mjeseci ugovoreno 2,2 milijarde eura dok je u prethodnom trogodišnjem razdoblju bilo ugovoreno svega 465 milijuna eura. Stopa ugovaranja za OPKK dosegnula je ukupno 40 posto alokacije.
Ministrica je podsjetila kako nakon objave natječaja, proces korištenja EU sredstava započinje ugovaranjem projekata, nakon čega slijede isplate korisnicima ovisno o dinamici provedbe aktivnosti unutar tih projekata i temeljem provjera namjenskog i ispravnog trošenja sredstava.
Ovjereno tek 7,5 posto alokacije
Isplaćena sredstva se potom ovjeravaju, odnosno za provjerene i odobrene izdatke izrađuju se Izjave o izdacima koje se uz Zahtjeve za plaćanja šalju Europskoj komisiji nekoliko puta godišnje. Konačno, slijede isplate iz proračuna EU u proračun države članice.
„Za praćenje provedbe ESI fondova ključan je podatak iznos ovjerenih sredstava namijenjenih za isplatu u proračun RH. Vrijednost ovjerenih sredstava na razini svih ESI fondova dosegla je iznos od 800 milijuna eura, odnosno 7,5 posto alokacije što je rast od 423 posto u mandatu ove Vlade“, napomenula je ministrica Žalac.
„Ova Vlada postigla je optimalnu brzinu raspisivanja natječaja i ugovaranja projekata, no uspješnost umanjuju velika kašnjenja u prve tri godine financijske perspektive zbog čega su ukupne brojke i dalje niske“, zaključila je ministrica.