Vrlo rani odlazak na spavanje možda nije najbolja strategija za vaše zdravlje, navodi se u novoj britanskoj studiji. Istraživanje je pokazalo je da odlazak na spavanje između 22 i 23 sata može smanjiti rizik od srčanih bolesti.
U istraživanju objavljenom u utorak u European Heart Journal korišteni su podaci više od 88.000 sudionika u studiji UK Biobank, dugoročnom istraživanju o utjecaju okolišnih i genetskih čimbenika na razvoj bolesti.
Sudionici istraživanja nosili su na zapešćima uređaje za prikupljanje podataka koji su pokazivali jesu li otišli na spavanje prije 22 sata odnosno nakon 23 sata kako bi se utvrdilo je li vrijeme odlaska na spavanje povezano s većim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Autori studije, koji su radili za zdravstveno-tehnološku tvrtku Huma, navode da je razdoblje između 22 i 23 sata “povezano s najnižom incidencijom kardiovaskularnih bolesti”.
Nalazi studije također ukazuju da je veza između odlaska na spavanje i rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti veća kod žena.
Autori su citirali i drugu studiju, objavljenu u ožujku, koja se temelji na anketi o navikama spavanja. Ta studija pokazala je da su odgođeni odlazak na spavanje i vrijeme buđenja povezani s većim rizikom od kongestivnog zatajenja srca.
Autori najnovije studije tvrde kako je bilo malo istraživanja fokusiranih na odnose između parametara spavanja i srčanih rizika, osobito u usporedbi s istraživanjima u kojima su promatrani rizici s obzirom na trajanje sna.
Nedovoljno sna je povezano sa stanjima kao što su hipertenzija, pretilost i dijabetes.
Istraživanje Američke akademije za medicinu spavanja pokazalo je da su ljudi koji spavaju sedam do osam sati noću produktivniji od onih koji spavaju šest sati. U međuvremenu, druga studija objavljena u Journal of Experimental Psychology, otkrila je da gubitak samo dva sata sna noću može učiniti nekoga sklonijim ljutnji.