Proaktivnim mjerama Hrvatska bi mogla otvoriti mogućnost za razvoj novih industrija, poručio je Mate Rimac na “Croatia E-mobility Forumu” koji je u utorak održan u zagrebačkom Hotelu Esplanade u organizaciji Američke gospodarske komore i Jutarnjeg lista. Rimac je na Forumu govorio o tome kako Hrvatska može privući automobilsku industriju.
U svojoj prezentaciji analizirao je kako su zemlje srednje i istočne Europe privukle investitore, kako je automobilska industrija utjecala na gospodarski rast, otvaranje novih radnih mjesta te ključne trendove promjena u automobilskoj industriji.
“Automobilska industrija se u potpunosti mijenja. Automobili će se koristiti prema potrebi. Ljudi više neće biti njihovi vlasnici, možda ih neće ni učiti voziti. Do 2040. veliki dio automobila bit će autonoman, a svi će biti povezani na internet. Doći će do jačanja elektrifikacije te dijeljenja automobila“, naveo je Rimac.
Zemlje u regiji privukle su investicije zbog troškova rada, talenata, dobrih fakulteta i infrastrukture. No, Hrvatsku je automobilska industrija, kada je riječ o investicijama, uglavnom zaobišla.
Slovačka ima oko pet milijuna stanovnika i 78 milijardi dolara izvoza. Od toga 20 milijardi dolara predstavlja izvoz automobila i automobilskih dijelova. Sloveniji je također glavni izvozni adut automobil, rekao je Rimac. Automobilska industrija u Hrvatskoj pak izvozu doprinosi s nešto manje od milijardu dolara.
“Stotine modela e-automobila dolazi na tržište. Njihov razvoj traje četiri do sedam godina. Ono što je danas u laboratorijima, za nekoliko godina bit će na cestama. Današnji udjel od tri posto porast će na 60 posto u sljedećih desetak godina i to je velika prilika. Zato se danas ulaže u autoindustriju, u startupove i tehnološke tvrtke. Kroz venture investicije uloženo je do sada više od 25 milijardi dolara i tu se vidi u kojem smjeru automobilska industrija ide. Puno se ulaže u razvoj, proračuni su sve veći“, rekao je Rimac.
Proaktivne mjere za ubrzani razvoj
“Država mora odrediti u kojem smjeru želi ići, koje industrije želi imati i onda aktivno raditi na tome. Engleska razvija centre za istraživanje, staze za testiranje… Takvi projekti su nam potrebni ako želimo ići u tom smjeru“, poručio je.
U prezentaciji ja naveo 19 mjera koje bi država trebala poduzeti kako bi ubrzala razvoj automobilska industrije u Hrvatskoj. Između ostaloga Rimac predlaže da se omogući ulazak zaposlenika u vlasništvo tvrtke te da se smanje porez na visoke plaće. Sveučilišta bi trebala u svoje studijske programe uključiti strojno učenje, umjetnu inteligenciju i električni inženjering te zapošljavati profesore iz STEM sektora sa znanstvenom reputacijom. Trebalo bi ulagati u opremanje fakulteta te raditi na povezivanju sveučilišta i investitora.
Država bi trebala uvesti olakšice za tvrtke orijentirana na istraživanje i razvoj te preuzeti aktivniju ulogu u suradnji sa stranim investitorima. Također, treba poticati međunarodne kontakte s gradovima koji imaju razvijenu automobilsku industriju i inovacijske hubove te investirati u razvoj 5G mreže.
Rimac se također založio da se stranim zaposlenicima automobilskih tvrtki omogući privremeno stanovanje te podrška države u traženju posla za zaposlenikova partnera ili partnericu. Predlaže i osnivanje novih škola u kojima će se nastava održavati na stranim jezicima.
Trebalo bi također legalizirati testiranje autonomnih automobila na javnim cestama, osnovati institut za električna i autonomna vozila te institut za umjetnu inteligenciju, osnivati centre kompetencija, inovacijske hubove te graditi staze za testiranje autonomnih i električnih automobila, zaključio je Mate Rimac u svom predavanju.