Bitcoin ponovo probio granicu od 10.000 dolara

Ono što se trenutno dešava je nova akumulacija velikih igrača uz podršku dijela manjih trgovaca kako bi bitcoin stabilizirali iznad 10.000 dolara, a zatim i iznad 10.500 dolara, što je snažna barijera i najviša vrijednosti koju je bitcoin dosegnuo u posljednjem dobitničkom razdoblju

110
bitcoin

Bitcoin je po prvi put od početka lipnja preskočio granicu od 10.000 dolara. Najpopularnija digitalna valuta dosegnula je u ponedjeljak u 12.31 sati po singapurskom vremenu vrijednost od 10.196,27 dolara, što je bilo 2,55 posto više nego prije 24 sata, pokazuju podaci Coindeska.

Bitcoin je posljednji put premašio vrijednost od 10.000 dolara 3. lipnja i nakon toga je bio u stalnom padu, da bi u posljednjih tjedan dana porastao za gotovo 11 posto.

Vijay Ayyar, voditelj poslovnog razvoja kripto mjenjačnice Luno, rekao je za CNBC da su veliki ulagači u bitcoin raspravljali trebaju li prodati svoje bitcoine manjim ulagačima kako bi mu povećali cijenu i privukli velike investitore da više ulažu u digitalnu imovinu. No, čini se da se to nije dogodilo.

Ono što se trenutno dešava je nova akumulacija velikih igrača uz podršku dijela manjih trgovaca kako bi bitcoin stabilizirali iznad 10.000 dolara, a zatim i iznad 10.500 dolara, što je snažna barijera i najviša vrijednosti koju je bitcoin dosegnuo u posljednjem dobitničkom razdoblju.

“Razinu od 10.500 dolara još uvijek nismo probili, ali ako se to dogodi, bitcoin bi mogao dosegnuti 15.000 dolara. U ovom trenutku sve upućuje na takav ishod“, prognozira Ayyar.

Raste cijena zlata

I dok je bitcoin prošlog tjedna rastao, glavni indeksi na Wall Streetu uključujući S&P 500 su padali. Zlato je, pak, nastavilo rasti i u ponedjeljak je dostiglo rekordne razine. Zlato se smatra „sigurnim utočištem“ za investitore u nesigurnim vremenima.

Bitcoin su nazivali “digitalnim zlatom”, a zagovornici su tvrdili kako bi on mogao postati „sigurno utočište“. Međutim, vrijednost bitcoina u posljednje vrijeme sve više prati cijene dionica, a poznat je po ogromnoj volatilnosti.

Tržišta dionica i zlata podržana se nedavnim paketima ekonomskih stimulacija od strane vlada i središnjih banaka širom svijeta u namjeri da pomognu gospodarstvu u borbi s posljedicama pandemije koronavirusa.  Europska unija je, na primjer, prošlog tjedna dogovorila plan za oporavak gospodarstva vrijedan gotovo 2 bilijuna eura.

Osim toga, ulagači pažljivo prate istraživanja o cjepivima protiv koronavirusa širom svijeta. Sveučilište Oxford u partnerstvu s farmaceutskim divom AstraZenecom nedavno je provelo ispitivanja na ljudima u ranoj fazi. Medicinski časopis The Lancet navodi da je lijek proizveo obećavajući imunološki odgovor.

Ayyar procjenjuje da bi bitcoin mogao imati koristi od stimulativnih mjera te da se nada da će uskoro biti pronađeno efikasno cjepivo protiv koronavirusa.

“Očekujem da će vlade ekonomski najjačih svjetskih zemalja osigurati poticajne pakete… koji će dati snažan zamah tržištima. To vrijedi i za dionice i za zlato. Bitcoin i kriptovalute će slijediti takav trend. Uz činjenicu da nam je cjepivo nadomak ruke, nema razloga za ‘medvjeđe’ tržište u skoroj budućnosti“, rekao je Ayyar.