Upotreba umjetne inteligencije u financijama još je u povojima, ali je treba nadzirati i po mogućnosti regulirati kako bi se spriječilo nanošenje štete potrošačima i osiguralo ispravno funkcioniranje tržišta, priopćila je u srijedu Europska središnja banka.
ECB je uočio niz prilika u upotrebi generativne umjetne inteligencije od strane banaka i drugih financijskih institucija, poput vrhunske obrade informacija, učinkovitije korisničke usluge, pa čak i veće sposobnosti uočavanja kibernetičkih prijetnji.
Rizici
No. upozoravaju na rizike, uključujući sindrom stada, pretjerano oslanjanje na ograničeni broj pružatelja usluga i sofisticiranije kibernetičke napade. “Stoga, implementaciju umjetne inteligencije u cijelom financijskom sustavu treba pomno pratiti kako se tehnologija razvija”, navodi ECB u članku objavljenom u sklopu svoje redovite revizije financijske stabilnosti. “Osim toga, možda će trebati razmotriti regulatorne inicijative ako budu uočeni tržišni nedostaci koji se ne mogu riješiti trenutnim bonitetnim okvirom”.
Europska unija prva je uspostavila pravila o umjetnoj inteligenciji koja će prisiliti sustave opće namjene i visokorizične sustave umjetne inteligencije da se usklade s posebnim obvezama transparentnosti i zakonima EU-a o autorskim pravima. Do sada je, međutim, ECB rekao da je usvajanje takvih sustava od strane europskih financijskih kompanija “u ranoj fazi”.
“Tržišni kontakti pokazuju da bi financijske institucije europodručja mogle sporije usvajati generativnu umjetnu inteligenciju, s obzirom na niz prethodno razmatranih rizika i na potencijalne reputacijske rizike”, navodi ECB.