Naslovnica Biznis Financije Erste banka u prvom polugodištu povećala neto dobit na 234 mil. eura

Erste banka u prvom polugodištu povećala neto dobit na 234 mil. eura

Neto kamatni prihod porastao je 9,8 posto, krediti klijentima povećani su pet posto, dok je na rast dobiti utjecala i prodaja društva Erste Card Club

2
default

Erste & Steiermärkische Bank (ESB grupa) u prvom je polugodištu 2026. ostvarila neto dobit od 234 milijuna eura, što je znatno više u odnosu na 135 milijuna eura u istom razdoblju prošle godine. Na rezultat je, uz rast kreditne aktivnosti, utjecala i jednokratna dobit od prodaje društva Erste Card Club.

Prema nerevidiranom konsolidiranom financijskom izvještaju, neto kamatni prihod povećan je za 9,8 posto, na 235 milijuna eura. Neto prihod od naknada i provizija smanjen je za 13,2 posto, na 59 milijuna eura, ponajprije zbog prodaje Erste Card Cluba.

Ukupna aktiva ESB grupe na kraju lipnja iznosila je 17,71 milijardi eura, što je 0,5 posto više nego na kraju 2025. godine. Krediti klijentima porasli su pet posto, na 11 milijardi eura, dok su depoziti smanjeni za 1,1 posto, na 13,4 milijarde eura.

Banka navodi da je rast kreditnog portfelja ostvaren u segmentu građana, ponajviše zbog veće potražnje za stambenim kreditima, dok je u poslovanju s poduzećima najveći doprinos došao od financiranja malih i srednjih poduzeća te projekata u sektoru nekretnina. Pad depozita uglavnom se odnosi na smanjenje oročene štednje građana, dok su depoziti poslovnih korisnika ostali na razini kraja prošle godine.

Predsjednik Uprave Erste banke Hrvatska Christoph Schoefboeck izjavio je da su rast kreditiranja, razvoj digitalnih usluga i visoka kapitaliziranost obilježili poslovanje u prvih šest mjeseci godine.

Na razini Erste Groupa neto dobit u prvom polugodištu dosegnula je dvije milijarde eura, uz rast kreditnog portfelja na 282,7 milijardi eura i depozita na 323,7 milijardi eura. Grupa je tijekom godine zaključila preuzimanje Erste Bank Polska, što je značajno pridonijelo rastu prihoda i dobiti, zbog čega je povećala ciljani iznos ovogodišnjeg kreditnog portfelja s 285 na 290 milijardi eura.