Vrhovni sud donio je dugo iščekivanu presudu po izvanrednoj reviziji u predmetu broj 2868/2018 kojom je utvrđeno da korisnici kredita u švicarskim francima koji su prema Zakonu o potrošačkom kreditiranju iz 2015. konvertirali kredite imaju pravo na tužbe protiv banaka i mogu pokušati ostvariti pravo na povrat novca.
Vrhovni sud utvrdio je kako činjenica da je potrošač sklopio dodatak ugovoru o kreditu i proveo konverziju u euro ne znači da je time izgubio pravni interes utvrđivanja jesu li pojedine odredbe ugovora o kreditu ništetne.
Ništetnost nastupa po samom zakonu i nastaje od trenutka sklapanja pravnog posla pri čemu ništetan ugovor ne postaje valjan ni kad uzrok ništetnosti naknadno nestane, osim u izuzetnim uvjetima koje propisuje čl. 326. st. 2. ZOO, a koji u predmetnom slučaju nisu ispunjeni, stoji u obrazloženju suda.
>>Vrhovni sud: Banke su kamatne stope u konverziji odredile jednostrano
Potrošač ima pravni interes i može tražiti utvrđenje ništetnosti pojedinih ugovornih odredbi kako bi na temelju toga ostvario eventualna prava za koja smatra da mu pripadaju, smatra Vrhovni sud.
U odluci se navodi da je pogrešan zaključak nižestupanjskih sudova da potrošač nema pravni interes zahtijevati utvrđenje ništetnosti zbog toga što je sklopio dodatak ugovoru kojim su izmijenjene odredbe ugovora.
Zastara za tužbe zbog preplaćenih kamata 13. lipnja
To jest presuda u pojedinačnom slučaju, ali riječ je o izvanrednoj reviziji koja se odnosi na sve slične slučajeve, odnosno na sve konvertirane kredite, ističe Goran Aleksić, saborski zastupnik i član Udruge Franak. Nakon ove odluke 55 tisuća dužnika koji su konvertirali kredite u švicarskim francima ima pravo tužiti banke i tražiti povrat preplaćenih iznosa te odgovarajuće zatezne kamate.
Ako žele dobiti svoje preplaćene kamate, svi koji su dizali kredite u švicarskim francima uz valutnu klauzulu, ali i oni koji su dizali kredite u eurima i kunama, moraju pokrenuti tužne protiv banaka najkasnije 12. lipnja 2019. godine, jer idućeg dana, 13. lipnja, nastupa zastara.
HUB: Presuda govori isključivo o pravnom interesu potrošača na sudsku zaštittu
Hrvatska udruga banaka smatra kako presuda Vrhovnog suda „govori isključivo o pravnom interesu potrošača za sudsku zaštitu i o dopustivosti suđenja“.
HUB je izjavom reagirao na priopćenje Udruge franak “u kojemu se nastavlja praksa objave pojedinačnih sudskih odluka uz obilato korištenje riječi pobjeda, radost u postizanju kolosalnih uspjeha Udruge Franak”.
“Prije svega, ukazujemo na neprimjerenost takvog ponašanja u javnosti jer se time prvenstveno pokušava izvršiti nezakonit pritisak na suce na području čitave RH jednako kao i na Vrhovni sud RH”, navodi se u izjavi HUB-a.
“Ova presuda ni u jednom svom dijelu ne daje uputu nižestupanjskim sudovima o donošenju odluka u pojedinačnim postupcima povodom podnesenih tužbi, a osobito ne vezano na konvertirane kredite po Zakonu o izmjenama i dopuni Zakona o potrošačkom kreditiranju, kako bi se to dalo zaključiti iz današnjih medijskih istupa. Ujedno, osuđujemo pokušaj manipulacije medijima koristeći ovu presudu kao prejudiciranje konačnih ishoda pojedinačnih sudskih postupaka osobito po konvertiranim kreditima, po kojima su se dodaci sklapali temeljem zakona i sa zakonom određenim učincima takve konverzije. Ovakvi napisi sigurno ne doprinose niti imaju za cilj funkcioniranje pravne države i vladavine prava”, poručili su iz Hrvatske udruge banaka.