
Ministar financija Marko Primorac prilikom predstavljanja paketa izmjena poreznih zakona u Saboru najavio je i promjenu modela poreznih olakšica koje roditelji ostvaruju za uzdržavanu djecu. Umjesto toga, od 2026. uveo bi se univerzalni fiksni doplatak po djetetu koji ne bi ovisio o plaći roditelja.
Ministar Primorac rekao je da odbitke za uzdržavane članove u potpunosti potrebno eliminirati iz obračuna plaće i utvrđivanja poreza na dohodak od nesamostalnog rada, jer 53 % građana u Hrvatskoj ne plaća porez na dohodak pa prema sadašnjem modelu ni ne osjeti učinak poreznih olakšica na temelju roditeljstva.
Iznos porezne olakšice za djecu raste s visinom plaće
S druge strane, prema sadašnjem modelu koji je postavljen tako da se neoporezivi dio plaće povećava u određenom postotku osnovice ovisno o broju djece, najviše koristi imaju roditelji s visokim primanjima – iznos porezne olakšice raste s visinom plaće.
Sustav u kojem bi se za svako uzdržavano dijete do završetka njegova školovanja isplaćivao po iznosu jednaki (fiksni) dodatak bio bi puno pravedniji.
Takav model univerzalnog doplatka primjenjuje su u većini europskih država, a iznosi su različiti. U Njemačkoj naknada trenutačno iznosi 250 eura po djetetu, a u Irskoj 140 eura. U mnogim zemljama naknada ovisi i o dobi djeteta.
Mjesečna naknada po djetetu – 130 eura
U Ministarstvu demografije i useljeništva procjenjuju da bi u Hrvatskoj mjesečna naknada trebala iznositi oko 10 posto prosječne neto plaće, odnosno 130 eura po djetetu. Prema izračunu Tade Jurića, posebnog savjetnika ministra demografije i useljeništva Ivana Šipića, takvo bi izdvajanje državu stajalo 926,6 milijuna eura ili 2,8 posto ukupnog proračuna, piše Novi list.
Novi sustav uz doplatak od 130 eura u odnosu na sadašnji bio bi povoljniji za veliku većinu roditelja, a posebno za roditelje s manjim plaćama i više djece.
Najviše koristi od poreznih olakšica imaju najbogatiji
Studija koju je 2017. provela Svjetska banka potvrdila je da prema sadašnjem modelu najviše koristi od poreznih olakšica imaju najbogatiji. Studija je pokazala da je porezne olakšice na djecu 2017. koristilo 408 tisuća zaposlenih roditelja za 627 tisuća djece. Oko 230 tisuća građana koristilo je olakšicu za jedno dijete, 143 tisuće za dvoje djece, a oko 30 tisuća za troje i više djece. Ukupno je na temelju olakšica za djecu u proračun uplaćeno 266 milijuna eura poreza na dohodak manje.
Također, država kroz dječji doplatak, koji danas prima 312 tisuća djece, isplati oko 200 milijuna eura godišnje. Kada se ti iznosi zbroje, to je pola iznosa koji bi se prema Jurićevom izračunu trebao isplatiti za univerzalnu mjesečnu naknadu od 130 eura po djetetu.
Ministarstvo demografije će izraditi analizu Zakona o doplatku za djecu, a na temelju te analize pripremit će prijedlog novog zakona, koji bi trebao obuhvatiti i jednostavnije procedure odobravanja prava na doplatak za djecu.