U eurozoni je u kolovozu zabilježen snažan pad građevinskih aktivnosti, prvenstveno zbog teške situacije u stanogradnji. Najnoviji indeks menadžera nabave (Purchasing Managers’ Index – PMI) Hamburške komercijalne banke (HCOB), koji prati promet građevinskim materijalima u cijeloj eurozoni, zabilježio je rezultat od 41,4.
Svaki rezultat niži od 50,0 ukazuje na pad aktivnosti, dok sve iznad te oznake ukazuje na povećanje.
HCOB PMI za eurozonu sada bilježi kontinuirani pad aktivnosti u posljednjih 28 mjeseci, a 41,4 je isti rezultat kakav je zabilježen u srpnju.
Stanogradnja bilježi najoštriji pad, s najvećim smanjenjem aktivnosti od travnja 2020. Gradnja poslovnih objekata također je snažno pala u kolovozu, dok je najmanji pad zabilježen u niskogradnji, iako je stopa pada još uvijek relativno velika.
A najnoviji podaci o prodaji ukazuju da će se negativan trend nastaviti i 29.mjesec za redom. Pad će prema anketi biti nešto blaži u odnosu na srpanj, ali “i dalje značajan”.
Broj zaposlenih u građevinskim poduzećima pao je 18. uzastopni mjesec, tempom koji se malo promijenio u odnosu na srpanj. Najveće smanjenje broja zaposlenih u građevinskom sektoru zabilježeno je u Njemačkoj – pad je bio najveći od svibnja.
Rokovi isporuke dobavljača skraćeni su u eurozoni već peti mjesec zaredom zbog slabije potražnje. Francuski dobavljači izvijestili su o najizraženijem poboljšanju rokova isporuke od prosinca 2017., dok je u Njemačkoj također došlo do snažnog poboljšanja. U Italiji su rokovi isporuke skraćeni po prvi put od listopada 2012.
U padu je i angažiranje podizvođača – u kolovozu je zabilježena najveća stopa pada od travnja 2020- godine. Istovremeno su cijene angažiranja podizvođača tek neznatno porasle, po najnižoj stopi u ovoj godini.
„Kriza u europskom građevinskom sektoru ne pokazuje znakove popuštanja. HCOB PMI u kolovozu je stagnirao na 41,4 boda, što ukazuje na kontinuirano usporavanje”, rekao je dr. Tariq Chaudhry, ekonomski analitičar Hamburške komercijalne banke.
“Indeks je pod velikim pritiskom loših rezultata najvećih gospodarstava u eurozoni — Njemačke i Francuske. Posebno zabrinjavaju loš trendovi u stanogradnji. S obzirom na to da građevinski sektor i dalje usporava, raste pritisak na Europsku središnju banku (ECB) da smanji kamatne stope, posebno zbog toga što je inflacija u eurozoni u kolovozu iznosila 2,2 posto na godišnjoj razini, što je približno jednako ciljanoj stopi ECB-a.”
Rast cijena i dalje je veliki problem za europski građevinski sektor. Unatoč slaboj potražnji, ulazni troškovi i dalje su u porastu, a u kolovozu je rast čak i ubrzan. Dok su ulazni troškovi u Njemačkoj zabilježili lagani pad, građevinske tvrtke u Francuskoj i Italiji izvijestile su o znatno višim troškovima, koji se uglavnom pripisuju povećanju cijena sirovina.
“Europske građevinske tvrtke sa skepsom gledaju u budućnost. Iako su nove narudžbe i obujam nabave zabilježili blagi napredak u usporedbi s prethodnim mjesecom, kontrakcija ovih podindeksa ostaje izražena. Poslovna očekivanja za sljedećih dvanaest mjeseci duboko su negativna i znatno ispod povijesnog prosjeka. Posljedično, zaposlenost u sektoru nastavlja opadati”, rekao je dr. Chaudhry.