Hrvatska i konkurentnost: Sve je isto kao lani

Kao i lani, Hrvatska relativno dobro kotira u područjima međunarodne trgovine, razine cijena, zdravlja i okoliša te obrazovanja. Kao i lani, u tri kategorije smo na zadnjem, 63. mjestu: tržište rada, poslovno upravljanje te stavovi i vrijednosti relevantni za konkurentnost

69
Hrvatska konkurentnost

Hrvatska je u ovogodišnjem izvješću o globalnoj konkurentnosti zauzela 60. mjesto na listi koja obuhvaća 63 svjetske ekonomije. Kao i prošle godine.

“Naša pozicija na ljestvici konkurentnosti nije se promijenila. Stagniramo”, prvi je komentar Ivice Mudrinića, predsjednika Nacionalnog vijeća za konkurentnost, koje je lokalni partner-institut u istraživanju.

Godišnjak svjetske konkurentnosti Instituta za razvoj poslovnog upravljanja (IMD) iz Lausanne mjeri koliko dobro zemlje upravljaju svojim resursima i kompetencijama kako bi omogućile dugoročno stvaranje novih vrijednosti. Metodologija se temelji na analizi četiri faktora konkurentnosti: gospodarskim rezultatima, efikasnosti javnog sektora, efikasnosti poslovnog sektora i infrastrukturi. Pri tome se koristi 20 indeksa, po pet za svako područje.

Konkurentnost Hrvatske i usporednih zemalja prema IMD-u
Izvor: IMD Godišnjak svjetske konkurentnosti

U četiri kategorije solidni, u tri i dalje na samom dnu

Kao i lani, Hrvatska relativno dobro kotira u područjima međunarodne trgovine, razine cijena, zdravlja i okoliša te obrazovanja. U tim kategorijama nalazi se između 19. i 40. mjesta na ljestvici. Razmjerno smo konkurentni i u kategoriji stranih ulaganja.

Kao i lani, u tri kategorije smo na stabilnom, 63. mjestu: tržište rada, poslovno upravljanje te stavovi i vrijednosti relevantni za konkurentnost. U tim kategorijama niže ne možemo. U ostalim područjima imamo “velikih problema i potencijala za promjenu”. I to već nekoliko godina, ali nikako da taj potencijal iskoristimo za pozitivnu promjenu. Srećom, za sada nema ni značajnijih negativnih promjena.

>>Hrvatska najmanje konkurentna članica Europske unije

>>Hrvatska na ljestvici globalne konkurentnosti 60. od 63 ekonomije

>>Izvješće o globalnoj konkuretnosti 2017-2018: Srbija pretekla Hrvatsku

U tri područja koja se često navode kao prioritetna za reforme (porezna politika, institucionalni okvir i tehnološka infrastruktura) Hrvatska je između 52. i 55. mjesta na ljestvici. Od područja koja nisu u fokusu razvojne politike vrijedi izdvojiti vrlo lošu konkurentnost u područjima znanstvene i osnovne infrastrukture. I to je isto kao lani. Dakle, stabilno loše.

Utjecaj pandemije nije obuhvaćen u potpunosti

Ljestvica konkurentnosti IMD-a uključuje 255 kriterija od kojih se 163 odnose na statističke indikatore, a 92 na istraživanje mišljenja gospodarstvenika. Istraživanje je provedeno u veljači, ožujku i travnju 2020. godine i bazira se na dostupnim statističkim podacima za 2019. godinu.

Pandemija COVID-19 imala je utjecaj na sve aspekte života u 2020. godini. Međutim, podaci korišteni u izradi Svjetske ljestvice konkurentnosti za 2020. ne zahvaćaju u potpunosti taj utjecaj. Tvrdi podaci odnose se na 2019. godinu, a anketa gospodarstvenika provodila se od veljače do travnja 2020. i time samo djelomično uključuje utjecaj COVID-19. Na primjer, pokazatelji prilagodljivosti vladinih politika i kvaliteta zdravstvenog sustava mogu odražavati trenutnu krizu.

“Događanja tijekom pandemije i globalna očekivanja u post pandemijskom vremenu potiču nadu da bi mogle ubrzati toliko nam potrebne strukturne promjene. U teškim situacijama se snalazimo bolje nego u mirnim, to smo dokazali više puta, a svijest o potrebi dubokih promjena sada je sveprisutna, pa vjerujem da kao društvo možemo preispitati postojeće i ubrzati implementaciju novih paradigmi“, istaknuo je Ivica Mudrinić, prvi čovjek Nacionalnog vijeća za konkurentnost.

U čemu smo napredovali

Pozitivne pomake u ocjeni konkurentnosti Hrvatska je ove godine zabilježila u sljedećim područjima:

  • Gospodarski rezultati: – međunarodna trgovina (+4), strana ulaganja (+2), zaposlenost (+6) i cijene (+11),
  • Efikasnost javnog sektora: javne financije (+1) i institucionalni okvir (+3),
  • Efikasnost poslovnog sektora: – financije (+3),
  • Infrastruktura: tehnološka infrastruktura (+2) i obrazovanje (+2).

Najveći pad u odnosu na prošlu godinu zabilježen je u području društvenog okvira (-5), osnovne infrastrukture (-2), te znanstvene infrastrukture (-2).

Izazovi

Kao izazovi za Hrvatsku u 2020. godini navedeni su:

  • reformirati javnu upravu i teritorijalni ustroj države uz digitalizaciju javne uprave i njenih servisa,
  • jačati sektore važne za samodostatnost u pogledu nacionalne sigurnosti, prvenstveno sektore hrane, lijekova i javnog zdravstva,
  • jačanje investicija privatnog sektora kroz fondove rizičnog kapitala, poslovnih anđela i crowdfunding,
  • reforma pravosuđa,
  • ostvariti Tripe Helix koncept suradnje akademskog, poslovnog i vladinog sektora u jačanju inovativnosti i konkurentnosti.

U anketi, po mišljenju gospodarstvenika, kao najpovoljniji indikatori izdvojeni su sljedeći: kvalificirana radna snaga, pouzdana infrastruktura, visoka razina obrazovanja, troškovna konkurentnost, pristup financiranju, dok su najlošije ocjenjeni: učinkovito pravno okruženje, sposobnost vlade, stabilnost i predvidljivost politika, konkurentan porezni sustav te poslovno prijateljsko okruženje.

Okruženje: Slovenija napredovala, ostali stagniraju ili tonu

U zemljama u okruženju, novim članicama EU, rezultati su različiti. Osim Hrvatske, pozicije su od prošle godine zadržale Češka (33.), Mađarska (47.) i Bugarska (48.), dok su Poljska (39.), Rumunjska (51.) i Slovačka (57.) pale na ljestvici u odnosu na prošlu godinu. Jedino je Slovenija (35.) poboljšala svoju poziciju za dva mjesta.

I ovogodišnji rezultati pokazuju dominantan utjecaj pojedinih faktora na visoko rangiranje zemalja. To se posebno odnosi na međunarodnu trgovinu i ulaganja, zapošljavanje, otvorenost društva, mjere povezane s političkom stabilnosti te socijalnu i rodnu ravnopravnost. Osim toga, faktori učinkovitosti zdravstvenog i obrazovnog sustava, zajedno sa zaštitom okoliša imaju presudnu ulogu u pokretanju trendova konkurentnosti.

Singapur je i ove godine zauzeo prvu poziciju. Druga zemlja na ljestvici konkurentnosti je Danska, pa slijede Švicarska, Nizozemska, Hong Kong, Švedska, Norveška, Kanada i Sjedinjene Američke Države.

Indeksi konkurentnosti Hrvatske

2018. 2019. 2020. Promjena
Gospodarski rezultati 56 55 45 10
Domaća gospodarstvo 60 57 57 0
Međunarodna trgovina 16 23 19 4
Strane investicije 55 43 41 2
Zaposlenost 58 55 49 6
Cijene 11 36 25 11
Efikasnost javnog sektora 56 58 59 -1
Javne financije 46 46 45 1
Porezna politika 57 55 55 0
Institucionalni okvir 56 55 52 3
Poslovna legislativa 59 60 61 -1
Društveni okvir 40 43 48 -5
Efikasnost poslovnog sektora 62 63 63 0
Produktivnost i efikasnost 54 57 57 0
Tržište rada 63 63 63 0
Financije 60 61 58 -3
Menadžment 63 63 63 0
Stavovi i vrijednosti 63 63 63 0
Infrastruktura 46 49 48 1
Osnovna infrastruktura 57 57 59 -2
Tehnološka infrastruktura 53 57 55 2
Znanstvena infrastruktura 57 55 57 -2
Zdravlje i okoliš 37 37 37 0
Obrazovanje 40 42 40 2

Rezultati istraživanja mogu se preuzeti na stranici: www.konkurentnost.hr i www.imd.org/wcc.