Hrvatski sindikat telekomunikacija poslao je otvoreno pismo Vladi Republike Hrvatske u kojm traži da se svi postupci javne nabave provode po principu “javne novce na javnim natječajima dati tvrtkama koje imaju sklopljene kolektivne ugovore i svojim radnicima jamče poštivanje radnih i materijalnih prava”.
U Republici Hrvatskoj kolektivnim ugovorima obuhvaćeno je manje od 40 posto radnika, a situacija je posebno nepovoljna u privatnom sektoru gdje granski kolektivni ugovori postoje samo u graditeljstvu, ugostiteljstvu i turizmu, te drvnoj industriji.
„Kolektivni ugovor jedina je garancija boljih radnih i materijalnih prava radnika, kako ne bi bili prisiljeni napuštati Republiku Hrvatsku u potrazi za poslom od kojeg će moći dostojanstveno živjeti sa svojim obiteljima. Uz to, uvjetovanje trošenja javnih novaca sklapanjem kolektivnih ugovora bio bi jasan pritisak, osobito privatnim stranim korporacijama, da djelima moraju opravdati svoju društvenu odgovornost. U telekomunikacijskom sektoru, nažalost, za sada imamo potpisan tek jedan kolektivni ugovor“, istaknula je Vesna Mamić, predsjednica Hrvatskog sindikata telekomunikacija.
Prema Europskim direktivama i preporukama Vijeća sve europske zemlje su obvezne štititi i promicati kolektivno pregovaranje, a ako je pokrivenost kolektivnim ugovorima manja od 80 posto, države članice EU-a bit će obvezne izraditi i provesti nacionalne akcijske planove za povećanje obuhvaćenosti.
„Tražimo od Vlade Republike Hrvatske da u suradnji sa socijalnim partnerima stvori zakonske okvire koji će poticati kolektivno pregovaranje. Time će se vidjeti jasna intencija Vlade da joj je stalo do radnika iz privatnog sektora. Visok postotak pokrivenosti nekog društva kolektivnim ugovorima dobar je kako za gospodarstvo, tako i za cjelokupno društvo, što pokazuju primjeri najrazvijenijih europskih zemalja poput Belgije, Austrije, Švedske i Finske“, ističe Vesna Mamić, predsjednica HST-a.