
Cijena kave robusta u ožujku je pala za 1,7 posto, a pad se nastavio i u drugom tjednu travnja (na oko 342 centi po funti). Pad cijene kave robusta posljedica je uvođenja SAD-ovih carina na uvoz kave iz zemalja poput Vijetnama i Indonezije, koje su među najvećim proizvođačima robusta kave, navodi se u HUP-ovoj publikaciji Fokus tjedna glavnog ekonomista.
Tržište je negativno reagiralo zbog očekivanog pada potražnje uslijed rasta krajnjih cijena za potrošače. Radi snažne deprecijacije brazilskog reala u odnosu na američki dolar, došlo je do rasta izvoza brazilskih proizvođača kave, što je, uz dobre vremenske uvjete, povećalo ponudu na tržištu.
Vijetnamsko udruženje za kavu i kakao smanjilo je prognozu proizvodnje robuste u zemlji te očekuje kako će u ovoj sezoni proizvesti 1,5 milijuna vreća kave manje od očekivanih 26,5 milijuna. HUP-ovi ekonomisti očekuju stoga i nadalje koleblljivo kretanja cijene kave, na razini oko 350 dolara po funti.
Cijena kakaovca pala je u ožujku za gotovo 19 posto. Kakaovac je također pod negativnim pritiskom zbog carina koje je uvela Trumpova administracija. Ključni proizvođači, poput Obale Bjelokosti i Gane, pogođeni su američkim carinama na sav izvoz u SAD, što je izazvalo strah od pada potražnje. Kako je SAD najveći svjetski uvoznik čokolade i kakaovih proizvoda, tržište očekuje da će više cijene negativno utjecati na potrošnju.
Dodatni pritisak dolazi i sa strane ponude jer se Obala Bjelokosti suočava s dugom sušom, što bi moglo rezultirati najslabijom berbom u posljednjem desetljeću. Najveći proizvođači u konditorskoj industriji poput Hersheya i Mondeleza upozoravaju da bi cijene proizvoda mogle porasti i do 50 posto, što bi potaknulo zamjenu kakaovca drugim sirovinama.
u HUP-u očekuju da će se cijena kakaovca u narednim mjesecima kretati na razini oko 8500 dolara po toni.