Dom sportova dizalica
Za dizalicu na gusjenicama nosivosti 650 tona, koja je sama teška 1.000 tona, pripremjena je podloga po kojoj će se kretati uz istočni dio Doma sportova [Foto: Sinisa Sunara; Izvor: Grad Zagreb]

U obnovu Doma sportova od ovog tjedna uključena je najveća dizalica u povijesti Zagreba, nosivosti 650 tona i visoka čak 90 metara.

Osim ove glavne dizalice, na gradilištu se nalaze još dvije dizalice nosivosti 400 i 200 tona.

Postavljena dizalica na istočnom parkiralištu Doma sportova podsjeća nas na nekadašnji ponos Brodospasa, moćnu motornu dizalicu “Veli Jože” koja je sudjelovala i u raščišćavanju Sueskog kanala u drugoj polovici prošlog stoljeća. U svoje doba “Veli Jože” je bio najsnažniji na Mediteranu, imao je vlastiti pogon i mogao je podignuti teret težak 350 tona na visinu od 35 metara, ali ipak je, kao plovna dizalica, bio puno manji od ove zagrebačke.

Za usporedbu, nove dizalice na kontejnerskom terminalu Rijeka Gateway u riječkoj luci visoke su čak 138 metara.

Velika dizalica počela je s uklanjanjem krovnih elemenata. Sljedećeg tjedna krenut će i uklanjanje osam najvećih krovnih AB nosača.

Demontaža krova trebala bi trajati do sredine travnja, nakon čega slijedi montaža nove čelične krovne konstrukcije. Taj bi posao trebao završiti tijekom ljeta.

“Obnova Doma sportova je iznimno zahtjevan projekt, a da će radovi biti temeljiti i u skladu s najvišim standardima, govori i dolazak ovog 90 metara visokog krana. Usporedbe radi, tornjevi zagrebačke katedrale visoki su 75 metara”, istaknuo je gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević. Dodao je i kako je uređenje sportske infrastrukture jedan od prioriteta ove gradske uprave.

Strateški projekt Grada Zagreba

Obnova Doma sportova, jedan od strateških projekata Grada Zagreba, počela je u srpnju prošle godine. Rekonstrukcijom i sanacijom obuhvaćeno je uklanjanje stare krovne konstrukcije koja ne zadovoljava uvjete mehaničke otpornosti i stabilnosti, ojačanje potrebnih greda i stupova, izvedba nove čelične krovne konstrukcije i novi pokrov.

Plan rekonstukcije Doma sportova; izvor zagreb.hr
Plan rekonstukcije Doma sportova; izvor zagreb.hr

Radovi će se provesti u nekoliko faza. U prvoj fazi, koja bi trebala završiti do siječnja 2026. godine, obnavljaju se dvorane 1, 3 i 4, te cjelovito sanira i rekonstruira cijeli krov. U drugoj fazi slijedi obnova dvorane 2, dok će treća faza obuhvatiti potpunu energetsku obnovu i modernizaciju interijera. Ukupna vrijednost investicije je 45 milijuna eura.

Radove prve faze izvodi konzorcij tvrtki BBR Adria iz Zagreba, Degal tehnika iz Virovitice i Hering iz Širokog Brijega.

Bogata povijest

Dom sportova kultna je zagrebačka dvorana koja je ugostila niz velikih međunarodnih sportskih priredbi i natjecanja, ali i velikih koncerata i drugih međunarodnih priredbi.

Dvorana se nalazi na Trešnjevci, na Trgu Krešimira Ćosića i zauzima prostor između Magazinske ulice i Nove ceste.

Objekt ima 32.000 kvadratnih metara korisne površine. Za poslovne prostore služi 10.000 kvadratnih metara, a 22.000 kvadratnih metara namijenjeno je isključivo sportu. Sastoji od osam dvorana od kojih su dvije veće: jedna ima 5.000, a druga 3.100 sjedišta na fiksnim tribinama.

Gradnja Doma sportova počela je 1964. prema projektu Vladimira Turine, ali realizacija se otegnula. Iako nezavršen, Dom sportova svečano je otvoren 17. lipnja 1972. prijateljskom košarkaškom utakmicom Europe protiv SAD-a. Mala dvorana otvorena je tek 1974. godine.