Šest milijuna kuna za digitalizaciju tvrđave Sv. Mihovila

Iz europskog programa prekogranične suradnje Interreg 2014. - 2020, odobreno je 10 milijuna kuna za projekt digitalizacije povijesnih tvrđava u kojem zajedno kao nositelji sudjeluju Muzej grada Šibenika, Općina Klis, Muzej grada Zenice i Općina Herceg Novi

353
Tvrđava sv. Mihovil Šibenik
Tvrđava sv. Mihovila u Šibeniku

Za drugu fazu uređenja tvrđave sv. Mihovila kroz projekt Fortress ReInvented (Iznova osmišljena tvrđava – inovativni pristup i digitalni sadržaji u povijesnim fortifikacijskim spomenicima) odobreno je iz europskih fondova nešto manje od šest milijuna kuna. Projekt je odabran za financiranje u  okviru Interrega 2014. – 2020, europskog programa prekogranične suradnje.

U projektu digitalizacije starih tvrđava kao nositelji projekta povezali su se Muzej grada Šibenika i Općina Klis iz Hrvatske, Muzej grada Zenice kao predstavnik BiH-a te crnogorska općina Herceg Novi. Ideja je predstaviti povijesne tvrđave u suvremenom duhu, uz pomoć modernih tehnologija, kako bi se potaknuli novi oblici i vizije kulturnog turizma.

Kroz inovativni pristup i digitalne sadržaje projekt će doprinijeti zajedničkom razvoju i promociji turističkih potencijala regije kako bi donedavno zanemareni kulturno-povijesni fortifikacijski spomenici postali atraktivniji modernim turistima, ali i lokalnom stanovništvu.

Ukupno je za projekt odobreno 10 milijuna kuna. Od tog iznosa oko 5,7 milijuna kuna namijenjeno je za uređenje šibenske tvrđave Sv. Mihovila. Ugovor će biti potpisati u srpnju, predviđeno trajanje projekta je 21 mjesec. Sve bi trebalo biti gotovo do ožujka 2019. godine.

Digitalne inovacije u povijesnom prostoru

“Razmišljajući o tome što bi bilo prikladno za ovaj natječaj detektirali smo prostore u tvrđavi koji bi trebali biti predstavljeni javnosti na potpuno nov i suvremen način. To su naše dvije cisterne. Riječ je o autentičnim povijesnim lokacijama koje se nisu mijenjale. Kroz projekt neće biti predstavljeni nekakvi artefakti. Cilj je uvesti digitalne inovacije u povijesni prostor, to je okosnica priče“, rekla je Gorana Barišić Bačelić, ravnateljica Tvrđava kulture Šibenik, javne ustanove koja upravlja Tvrđavom sv. Mihovila, prilikom predstavljanja projekta u četvrtak u Šibeniku.

Uz digitalnu prezentaciju cisterni projekt obuhvaća live stream prijenos između tvrđava, postavljanje totema s ekranima osjetljivim na dodir u središtu Šibenika te kreiranje tablet-audio vodiča kroz kulturno bogatstvo grada Šibenika.

“Osim osmišljavanje digitalne interpretacije same tvrđave, radit ćemo i na poboljšanju upravljanja cjelokupnim sadržajima i na edukaciji osoblja“, rekla je Barišić Bačelić. Podsjetila je da tvrđavu Sv. Mihovila godišnje posjeti više od sto tisuća ljudi.

Ravnateljica Tvrđave kulture dodale ja kako obnovi tvrđave „ni izbliza nije kraj”. “Radimo na osmišljavanju novih sadržaja. Najstarija i najpoznatija šibenska tvrđava bit će zaokružena u svim svojim dijelovima. Ovaj projekt smo pisali kao dio bivšeg Odjela za fortifikacije Muzeja grada Šibenika, iako smo znali da ćemo biti samostalna ustanova. No, to nas nije spriječilo da razmišljamo o dobrobiti šibenske baštine”, zaključila je Gorana Barišić Bačelić.

Projekt Fortress ReInvented na natječaj je u lipnju 2016. prijavio tadašnji muzejski Odjel za upravljanje objektima fortifikacijskog sustava.

Kulturne znamenitosti treba pokazivati

“Projekt kojeg smo aplicirali i sredstva koja su nam odobrena od strane Europske unije, ne samo za ovaj projekt, već i za interpretacijski centar u Danilu, pokazuju da Europa u Muzeju grada Šibenika vidi pouzdanog i stabilnog partnera. Trenutno smo u planovima i pregovorima za brojne druge suradnje. Siguran sam će biti još projekata koje će Muzej provoditi“, rekao je Željko Krnčević, ravnatelj Muzeja grada Šibenika.

“Ovaj projekt nastavlja priču Šibenika kao inovatora u interaktivnoj prezentaciji kulturno-povijesnih sadržaja. Priču smo načeli s Tvrđavom Sv. Mihovila, a nacionalno i europski postali smo prepoznatljivi s nagrađenim digitalnim sadržajima Tvrđave Barone“, rekao je šibenski gradonačelnik Željko Burić. „Mislimo da se kulturnom bogatstvu Šibenika sve zna, no to nije tako. Kulturne znamenitosti treba pokazivati, kako domaćim, tako i stranim gostima.“

Burić je podsjetio i na projekt obnove sv. Ivana, kojim će se kompletirati priča o šibenskim tvrđavama.