Do 2026. uskladit će se 60 posto podataka u zemljišnim knjigama i katastru

Izmjenama zakona proširuje se krug ovlaštenika kojima se omogućuje neposredan pristup i pretraga podataka zemljišne knjige, a proširuju se i ovlasti javnog bilježnika tako da može odbiti podnošenje prijedloga za upis kada se pojavi sumnja u vjerodostojnost isprave.

74
zemljišne knjige
Samo u Zagrebu stanje u zemljišnim knjigama i katastru nije usklađeno za oko 150 tisuća čestica [Foto: Ri Butov from Pixabay]

U Saboru se raspravljalo o konačnom prijedlogu Izmjena i dopuna Zakona o zemljišnim knjigama. Izmjenama i dopunama Zakona trebali bi se uskladiti podaci katastra i zemljišnih knjiga. ali i precizirati odredbe o trajnom čuvanju i pohrani ručno vođenih zemljišnih knjiga u središnjoj pismohrani zemljišnih knjiga u Gospiću.

Državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Sanjin Rukavina rekao je da se do 2026. planira uskladiti 60 posto podataka u zemljišnih knjigama i katastru u cijeloj državi.

Izmjenama i dopunama zakona proširuje se krug ovlaštenika kojima se omogućuje neposredan pristup i pretraga podacima zemljišne knjige. Također, proširile bi se ovlasti javnog bilježnika tako da može odbiti podnošenje prijedloga za upis kada se pojavi sumnja u vjerodostojnost isprave. Osim toga, u bazi zemljišnih podataka nalazit će se usklađeni podaci katastra i zemljišne knjige te više neće biti dvostrukog vođenja podataka.

U Središnjoj pismohrani zemljišnih knjiga u Gospiću smjestit će se sve ručno vođene zemljišne knjige, a koje će se prije toga skenirati, kao i zbirke isprava u Hrvatskoj.

Predložene  izmjene Zakona o zemljišnim knjigama podržali su i vladajući i oporba.

Uređene zemljišne knige trebala bi ubrzati razvoj i investicije, povečati vrijednost nekretnina te smanjiti troškove za vlasnike nekretnina. U raspravi je spomenuto da samo u Zagrebu stanje u zemljišnim knjigama i katastru nije usklađeno za oko 150.000 čestica.