Ženeva, London i Kopenhagen najskuplji su gradovi za građevinare

Jedan od razloga da su se europski gradovi ove godine našli na vrhu ljestvice najskupljih po građevinskim troškovima je pad cijene gradnje u američkim gradovima, što je posljedica pada vrijednosti dolara

65

Ženeva u Švicarskoj je prema istraživanju International Construction Cost Index nizozemske konzultantske tvrtke Arcadis najskuplji grad na svijetu kada je riječ o troškovima građevinskih radova.

Porast Ženeve na ljestvici snažno je podržan jačanjem nacionalne valute, franka, za gotovo 9 posto i sve većim utjecajem zahtjeva za nultom stopom emisije ugljičnih plinova. Iako Švicarska nije dio EU-a, odlučila je usvojiti europsku politiku i regulativu nearly zero-energy building. Građevinsko tržište u Švicarskoj pretrpjelo je relativno blagi udarac s padom aktivnosti od 2 posto, ali kako se očekuje opće usporavanje razina radova vjerojatno se najmanje dvije godine neće vratiti na onu prije pandemije koronavirusa.

Drugi na listi je glavni grad Ujedinjenog Kraljevstva, London, koji je lani po visini građevinskih troškova bio na vrhu. Slijede još tri europska grada: danske i norveške prijestolnice Kopenhagen i Oslo te još jedan švicarski grad – Zürich.

Jedan od razloga da su se europski gradovi ove godine našli na prvih pet mjesta ljestvice najskupljih po građevinskim troškovima je pad cijene gradnje u američkim gradovima, što je posljedica pada vrijednosti dolara.

U izvješću se kao najveće iznenađenje navodi da cijene u pandemiji nisu pale: “U prošlosti, kada je potražnja za gradnjom padala, cijene izgradnje su naglo padale. Prošle godine to se nije desilo usprkos velikih poremećaja na tržištima”.

New York, koji je 2020. bio drugi, na ovogodišnjoj ljestvici pao je na šesto mjesto, iznad San Francisca koji je pao sa šestog na sedmo mjesto. Hong Kong je osmi, Dublin deveti, a kineski Macao deseti.

Najskuplji gradovi u Australaziji bili su Auckland, Christchurch i Sydney. Najskuplji grad Bliskog istoka je Rijad na 40. mjestu; Johannesburg u Južnoj Africi je najskuplji grad za građevinare u Africi, iako je ukupno zauzeo tek 92. mjesto.

Pet najjeftinijih gradova nalazi se u Aziji: Bengaluru, New Delhi, Mumbai u Indiji, Kuala Lumpur u Maleziji i Ho Chi Minh u Vijetnamu.

U izvješću se također ističe kako se građevinarstvo s pandemijom koronavirusa nosilo bolje od većine drugih industrija. Autori navode: “Pozitivni izgledi za građevinsku industriju u 2021. temelje se na širokom rasponu javnih ulaganja. Vlade prepoznaju široki doprinos koji građevinarstvo daje nacionalnim gospodarstvima stvaranjem radnih mjesta i podrškom domaćoj industriji”.

Arcadis ICC Indeks 2021. pokriva 100 velikih svjetskih gradova na šest kontinenata. Usporedba troškova obuhvaća dvadeset građevinskih funkcija, na temelju istraživanja troškova gradnje, pregleda tržišnih uvjeta i profesionalne procjene globalnog tima stručnjaka. Izračuni se u američkim dolarima i indeksirani su prema rasponu cijena za svaku vrstu zgrade u odnosu na Amsterdam.

Ove godine izvješće je proširena na gradove poput Osla, Beča, Nice, Memphisa, Ho Chi Minha i Kijeva.

“Iako je prošla godina bila usredotočena na globalnu zdravstvenu krizu, klimatske promjene i dalje su izazov s kojim se svi suočavamo. Budući da građevinarstvo ima značajan udio u ukupnoj emisiji ugljičnih plinova, ključno je da naša industrija sve više ugrađuje održivost u svaki projekt”, rekao je Andrew Beard, Arcadisov globalni voditelj financija i prodaje.