
Uprava i Nadzorni odbor hotelijersko-turističke tvrtke Jadran d.d. iz Crikvenice predlažu dioničarima dokapitalizaciju u iznosu od najviše 70 milijuna eura koja bi se provela javnom ponudom novih dionica u tri kruga, navodi se u pozivu za glavnu skupštinu Društva objavljenom putem Zagrebačke burze. Skupština je sazvana za 10. ožujka.
Prikupljena sredstva koristila bi se za investicijska ulaganja i kao obrtna sredstva.
Temeljni kapital Društva povećao bi se prema prijedlogu sa 64.039.780,00 eura na iznos do najviše 134.039.781,19 eura, odnosno za najviše 70.000.001,19 eura. Povećanje temeljnog kapitala provelo bi se uplatom u novcu, izdavanjem najviše do 30.574.784 nove redovne dionice na ime, bez nominalnog iznosa
Nove dionice izdavat će se po cijeni koja ne može biti manja od 2,29 eura po dionici. Točna cijena po kojoj će se izdavati nove dionice objavit će se po okončanju razdoblja upisa dionica u drugom krugu, a odredit će uzimajući u obzir razinu interesa ulagatelja u pogledu cijene i broja upisanih dionica tijekom trajanja drugog kruga upisa, trenutačne i očekivane uvjete na tržištima kapitala i financijskim tržištima te procjenu izglednosti rasta, čimbenika rizika i ostalih informacija koje se odnose na poslovanje Društva.
Javna ponuda u tri kruga
Prva dva kruga upisa će započeti istodobno, dok će treći krug, ako bude održan, započeti po isteku prvog i drugog kruga. Prvi krug će trajati najmanje 14 dana, a drugi najmanje 10 dana.
U prvom krugu dionice će biti ponuđene dioničarima Društva koji imaju evidentirane dionice u Središnjem klirinškom depozitarnom društvu na dan donošenja odluke o dokapitalizaciji, a u drugom krugu svim potencijalnim ulagateljima, bez obzira na to radi li se o kvalificiranim ulagateljima ili malim ulagateljima (strateškim ulagateljima).
Strateškim ulagateljima u drugom krugu raspodijelit će se nove dionice koje preostanu nakon dodjele novih dionica postojećim ulagateljima koji ih upišu u prvom krugu. Ako bude potrebe (ako u prvom i drugom krugu ne budu uplaćene sve nove dionice), održat će se i treći krug u kojem će nove dionice biti ponuđene svim ulagateljima, postojećim i strateškim. Treći krug trajat će najmanje tri dana. Rokovi za uplatu upisanih dionica bit će detaljnije određeni u javnom pozivu.
Novi prijedlog Uprave i Nadzornog odbora o dokapitalizaciji uslijedio je nakon što u prosincu nije održana izvanredna skupština na kojoj su dioničari trebali odlučivati o smanjenju temeljnog kapitala Jadrana s trenutačnih 64,04 milijuna na 27,97 milijuna eura, odnosno za 36,07 milijuna, koje bi se provelo bez isplate dioničarima, prijenosom tog iznosa u kapitalne rezerve, a potom o povećanju temeljnog kapitala putem javne ponude do najviše 50 milijuna eura, na maksimalno 77,97 milijuna, kroz izdavanje novih dionica.
Naime, većinski vlasnici nisu se uspjeli usuglasiti oko toga hoće hoće li u tvrtku ući strateški partner (iz hotelijerskog sektora) ili će sami dokapitalizirati tvrtku. Nakon toga, početkom siječnja, Uprava Jadrana odobrila je proces dubinskog snimanja radi analize postojećeg financijskog, pravnog i tehničkog stanja društva kao opciju pronalaska strateškog partnera, odnosno potencijalnog ulagatelja, uz zadržavanje mogućnosti dodatnog ulaganja postojećih dioničara.
Većinski dioničari Društva su obvezni mirovinski fondovi PBZ CO (kategorije B) i Erste Plavi (kategorije B) koji zajedno drže gotovo 90 posto dionica. CERP u ime države drži 2,41 posto dionica, a među manjinskim dioničarima s manje od jedan posto dionica su Hrvatske vode, Grad Crikvenica, Turistička zajednica Grada Crikvenice, crikveničko komunalno društvo Eko-Murvica d.o.o., Dobrovoljni mirovinski fond Plavi Ekspert te Obvezni mirovinski fond PBZ CO (kategorija A).
Hotelska grupacija Jadran sa sjedištem u Crikvenici trenutačno posluje na četiri destinacije: crikveničkoj i makarskoj rivijeri, Postiri na otoku Braču i Omišlju na otoku Krku. Raspolaže s više od 1.688 smještajnih jedinica u hotelima i resortima, te s više od 700 parcela u kampovima. Grupa Jadran upravlja i s nekoliko objekata izvan vlasničkog portfelja.