Europski građevinski sektor mogao bi u 2025. zabilježiti blagi oporavak, uz stopu rasta od 0,5 posto, nakon pada od 2 posto u prethodnoj godini, navodi u svojoj analizi nizozemska banka ING.
Iako se rast opisuje kao “marginalan”, u analizi se ističu pokazatelji koji ukazuju na poboljšanja kao što su rast cijena stambenih nekretnina i stabilizacija obujma građevinskih radova.
Cijene stambenih nekretnina u Europskoj uniji u 2024. su ponovno počele rasti nakon godinu dana pada, i do trećeg tromjesečja dosegnule su rekordne razine. U izvješću se navodi da je takav trend ohrabrujući signal za budući razvoj jer se jaz između cijene novoizgrađenih i ranije izgrađenih stambenih nekretnina smanjuje.
Ipak, i dalje postoje izazovi u zemljama poput Njemačke i Španjolske, u kojima su visoki troškovi gradnje nove stambene nekretnine učinili manje konkurentnim. Nasuprot navedenim zemljama je Nizozemska, u kojoj su nove stambene nekretnine sve privlačnije kupcima, a njihove cijene omogućuju developerima da pokriju sve veće materijalne troškove.
Nedostatak radne snage i dalje je gorući problem: u prosincu 2024. četvrtina građevinskih tvrtki u EU-u prijavila je nedostatak radnika. Iako je to pad u odnosu na 32 posto u prethodnoj godini, izvješće pripisuje problem starenju radne snage i naglašava potrebu za industrijalizacijom i digitalizacijom kako bi se povećala produktivnost sektora.
Ključan pokretač rasta je infrastruktura: ulaže se u digitalnu infrastrukturu, elektroenergetske mreže, vodovode i energetsku tranziciju. Zemlje poput Španjolske i Poljske imaju koristi od fondova EU za oporavak, pri čemu Španjolska razvija odgođene projekte, a Poljska se priprema za pokretanje projekta željezničkog i cestovnog razvoja nakon uklanjanja regulatornih prepreka. Inženjerske aktivnosti, vodeći pokazatelj rasta u segmentu infrastrukture, također su u porastu, što ukazuje na daljnji napredak u 2025. i 2026. godini.
Ako se situacija promatra po regijama, izgledi variraju. Njemački građevinski sektor suočava se sa stagnacijom, pri čemu se ne očekuje rast petu godinu zaredom, dok se predviđa da će Francuska zabilježiti pad proizvodnje od jedan posto. Nasuprot tome, zemlje poput Nizozemske i Turske pokazuju snažniji potencijal rasta, potaknut sve većom potražnjom i prilikama za povećanje cijena.
Dok izazovi kao što su nedostatak radne snage i prigušena potražnja i dalje postoje, izvješće ING-a sugerira da je sektor dosegao najnižu točku i da je spreman za spor, ali stabilan oporavak.
„Sektor postaje sve manje kolebljiv. U prošlosti smo viđali ogromne prepreke, ali čini se da ih je sve manje. No, to nije slučaj u svim podsektorima: na primjer, u stambenom sektoru smo vidjeli enorman pad. U nekim zemljama stambena novogradnja pala je za 20 posto. Ipak, postoje mnogi stupovi koji pomažu sektoru”, kaže Maurice van Sante, viši ekonomist i voditelj tima u ING-u koji prati građevinski sektor. “Vidjeli smo određeni pad u posljednjim mjesecima 2024. i to ne smijemo zanemariti. Međutim, sada vidimo prve zelene izdanke rasta.”
Van Sante dodaje da su trendovi u knjigama narudžbi i dalje negativni, ali čini se da je i tu dosegnuto dno. “I na početku građevinskog lanca vrijednosti vide se pozitivne signali, kao što je proizvodnja građevinskog materijala i betona, cigle i cementa. Te su se količine smanjile za otprilike 20 posto, a sada se polako ponovno povećavaju.”