U ING-GRAD-u razmišljaju o izlasku na burzu

Izlazak na burzu omogućio bi zadržavanje kontrole nad poslovanjem uz strateška partnerstva s institucionalnim investitorima, i otvorio bi mogućnost širenja kroz preuzimanje drugih kompanija uz korištenje burzovnih instrumenata, kaže osnivač i vlasnik tvrtke

151
ING-GRAD
Tvrtka ING-GRAD angažirana je na nizu projekata sanacije, restauracije i konzervacije spomeničke i kulturne baštine: na slici Tvornica duhana Zagreb [Izvor: ING-GRAD]

Branislav Brizar, osnivač i vlasnik građevinske tvrtke ING-GRAD, rekao je da razmišlja o izlasku tvrtke na burzu kroz inicijalnu javnu ponudu dionica,

“Izlazak na burzu pružio bi nekoliko važnih prednosti za našu kompaniju. Omogućio bi zadržavanje kontrole nad poslovanjem uz strateška partnerstva s institucionalnim investitorima, otvorio bi mogućnost širenja kroz preuzimanje drugih kompanija uz korištenje burzovnih instrumenata”, obrazložio je Brizar u intervjuu za Poslovni dnevnik.

Dodao je da prisutnost na burzi pruža dodatnu fleksibilnost u izazovnim tržišnim uvjetima, jer omogućuje brže i učinkovitije prikupljanje kapitala putem izdavanja novih dionica ili obveznica. “Posebno važno, IPO bi otvorio priliku i za nagrađivanje naših zaposlenika kroz sudjelovanje u vlasništvu kompanije. Upravo su oni temelj poslovanja ING-GRAD-a već gotovo 40 godina, a njihova stručnost, predanost i profesionalizam su ključ naše izvrsnosti.”

“Odlučimo li se izići na burzu, svakako bi nas radovao interes institucionalnih investitora, ali i drugih ulagatelja”, rekao je Brizar.

Tvrtka ING-GRAD angažirana je na nizu projekata sanacije, restauracije i konzervacije spomeničke i kulturne baštine u svim dijelovima Hrvatske. Radovi obuhvaćaju sakralnu arhitekturu, povijesne zgrade, te građevine kao što su tvrđave, dvorci i palače. Značajan segment poslovanja je i gradnja poslovnih objekata, a ING-GRAD je aktivan i u nizu energetskih projekata uključujući izgradnju vjetroelektrana, elektrana na bio pogon, termoelektrana, izgradnju i rekonstrukciju plinske mreže i drugih.

U 2023. tvrtka je prihodovala rekordnih 98,17 milijuna eura uz neto dobit od 11,5 milijuna eura. Prihode su povećali za 19,09 posto (prosječni trogodišnji rast od 19 posto), EBITDA-u je iznosila 16 milijuna eura uz prosječni trogodišnji rast od 28 posto, a neto dobit su gotovo udvostručili, s 5,95 na 11,5 milijuna eura (+93,7 posto). Profitna marža iznosi 11,79 posto. Ovu godinu zaključit će s prihodom od 120 milijuna eura uz rast od 20 posto, a rast će i operativna i neto dobit.

Opseg ugovorenih poslova na kraju 2024. godine najveći je u povijesti kompanije i najbolji je pokazatelj trenda rasta. Paralelno s time, u ING-GRAD-u aktivno prate tržišne prilike koje bi im osigurale dodatne razvojne prilike.

“Uporno i postupno rastemo, a sve to upravo zahvaljujući odgovornom upravljanju i strateškoj diversifikaciji naših projekata”, poručuje osnivač i vlasnik tvrtke ING-GRAD. “Konačnu odluku o izlasku na burzu donijet ćemo nakon što završe sve potrebne procjene i pripreme te kada procijenimo da su okolnosti optimalne, a tada će biti poznati i svi detalji potencijalnog izlaska”, zaključio je Brizar u razgovoru s Draganom Radusinović za Poslovni dnevnik.