Vetropack Straža modernizira staklarsku peć i pripadajuće strojeve

Nova staklarska peć i novi strojevi trošit će manje električne energije i generirati manje emisija, rekao je Mario Berc, direktor Tehnike u Vetropack Straži d.d.. Prvo staklo iz novog postrojenja trebalo bi poteći u prosincu ove godine

36
Vetropack
Nakon remonta i faza zagrijavanja u trajanju od jednog do dva tjedna, staklarska peć bi u prosincu trebala krenuti s proizvodnjom stakla. [Izvor: Vetropack]

Vetropack grupa, jedan od vodećih proizvođača staklene ambalaže u Europi, u hrvatskoj tvornici u Humu na Sutli modernizira jednu od tri staklarske peći i pripadajuće staklarske strojeve. Ovom strateškom modernizacijom povećat će se proizvodni kapacitet i smanjiti okolišni otisak tvornice, objavila je kompanija. Vetropack Straža d.d. je prvog radnog dana u rujnu krenula s ispuštanjem staklarske peći, a prvo staklo iz novog postrojenja trebalo bi poteći u prosincu ove godine.

Sadašnja staklarska peć za proizvodnju bijelog stakla u Vetropack Straži d.d. u Humu na Sutli prvo će se ispustiti i nakon toga srušiti. Nakon remonta slijedi faza zagrijavanja od jednog do dva tjedna, a zatim bi staklarska peć u prosincu trebala krenuti s proizvodnjom stakla. Druga središnja mjera projekta modernizacije je instalacija novih staklarskih strojeva u vrućoj zoni te najsuvremenije tehnologije za kontrolu u hladnoj zoni, što će osigurati najviše standarde kvalitete proizvoda.

Jedan od novih staklarskih strojeva je NIS sa servo pogonom – prvi u Vetropack Straži d.d. Optimirani razmještaj unutar tvornice osigurat će bolju protočnost procesa. Ova unapređenja ključna su za održavanje visokih standarda staklene ambalaže, a i za dugoročnu učinkovitost proizvodnje.

Veći kapacitet, manje emisije CO2

Vetropack Straža kontinuirano radi na smanjenju mase svojih proizvoda, čime se znatno smanjuje potrošnja sirovina i energije, a samim time i naš ekološki otisak.

Mario Berc
Mario Berc, direktor Tehnike u Vetropack Straži d.d. [Izvor: Vetropack]
Zahvaljujući modernizaciji, Vetropack Straža povećat će ukupan proizvodni kapacitet, pa će moći još bolje opskrbljivati kupce i brže zadovoljiti rastuću potražnju. “Veseli me što ovaj projekt modernizacije provodimo tako brzo i učinkovito”, rekao je Mario Berc, direktor Tehnike u Vetropack Straži d.d. Također, ova modernizacija za Vetropack Stražu donosi veći kapacitet staklarske peći i omogućava proizvodnju veće tonaže po metru četvornom, što štedi prostor i optimizira proizvodne troškove.

“S ovom modernizacijom činimo još jedan korak prema zaštiti okoliša. Nova staklarska peć i novi strojevi trošit će manje električne energije i generirati manje emisija CO2, što će smanjiti naš okolišni otisak i doprinijeti postizanju naših ciljeva iz područja održivosti”, dodaje Berc.

Vetropack grupa je u travnju 2024. definirala svoje ciljeve za smanjenje emisija CO2 i predala ih inicijativi Science Based Targets (SBTi). Plan je do 2032. godine smanjiti emisije iz Opsega 1 i 2 za 50,4 posto, a iz Opsega 3 za 30 posto. Vetropack grupa provodi modernizacijske mjere poput ove u Humu na Sutli kako bi postigla ove ciljeve.

Kao jedini proizvođač staklene ambalaže u Hrvatskoj, Vetropack Straža jedina može materijalno oporabiti staklo – odnosno iz otpadne ambalaže ponovno proizvesti visokokvalitetne proizvode. Reciklirano staklo ne gubi na kvaliteti i može se reciklirati bez ograničenja, čime se štede sirovine i energija te znatno smanjuju emisije stakleničkih i drugih otpadnih plinova.

Trenutna stopa recikliranja stakla u Hrvatskoj iznosi oko 59 posto, a nešto manje od pola ukupne staklene ambalaže s hrvatskog tržišta, nažalost, završava na odlagalištima. Ova statistika postaje još više zabrinjavajuća uzmemo li u obzir da većinu recikliranog stakla čini ambalaža koja dolazi iz depozitnog sustava, što znači da staklo izvan tog sustava ima jako nisku stopu recikliranja, oko 30 posto.

Udio rabljenog stakla u proizvodnji Vetropack grupe iznosi u prosjeku 57 posto, dok je tehnološki maksimum mnogo viši (i do 90 posto). Količina prikupljena s domaćeg tržišta ne zadovoljava njihove potrebe pa Vetropack većinu stakla koje reciklira mora uvoziti.