Vlada: INA sav plin proizveden u Hrvatskoj mora prodati HEP-u

Iz INA-e su poručili da će učiniti sve što je u njihovim tehničkim i tehnološkim mogućnostima kako bi povećali proizvodnju prirodnog plina za 10 posto do 31. ožujak 2024.

25
proizvodnja plina
[Izvor: INA]

Vlada je na sjednici održanoj u srijedu, 14. rujna, donijela odluku da se proizvodnja plina u Hrvatskoj mora povećati za 10 posto te da se sav plin mora prodavati HEP-u. Tom odlukom je Vlada prihvatila odluke koje je dan ranije donio Krozni stožer za opskrbu plinom. Zbog bolesti predsjednika Vlade sjednicu je vodio potpredsjednik Tomo Medved.

“Donijeli smo odluku kojom se nalaže INA-i da poveća proizvodnju plina u Hrvatskoj koliko je to u ovom trenutku moguće, odnosno za 10 posto. INA će sav plin proozveden u Hrvatskoj prodavati HEP-u i to po trenutno najnižoj cijeni koju je odredila HERA, a to je cijena za građanstvo od 41 eura po megavat satu”, rekao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.

Današnja cijena na burzi doseže kreće se oko 230 eura po megavatsatu.

Ministar Filipović poručio je da MOL ne može spriječiti Vladinu odluku, a cilj je da plin ostane u Hrvatskoj: “Ima stranih firmi koje osnuju poduzeće u Hrvatskoj i onda INA plin proda tom društvu koje ga onda prodaje dalje. Kako bismo spriječili takve stvari, donesena je odluka da moraju prodati plin HEP-u i onda će HEP, prema Vladinoj odluci i pod njenom kontrolom, usmjeravati plin bolnicama, školama, vrtićima…”.

“Mislim da u ovoj situaciji MOL nije u poziciji da odbija ovakve odluke i zahtjev za promjenu načina upravljanja u INA-i jer je dosadašnji način korporativnog upavljanja doveo do velikog korporativnog skandala”, rekao je Filipović. Dodao je da se mora preispitati rad HERA-e i HROTE-a. O tome će se razgovartati na sastanku saborskog Odbora za gospodarstvo u petak.

Iz INA-e su poručili da će učiniti sve što je u njihovim tehničkim i tehnološkim mogućnostima kako bi povećali proizvodnju prirodnog plina za 10 posto do 31. ožujak 2024. To se prije svega odnosi na puštanje u proizvodnju postojećih plinskih polja i bušotinaza koje se čekaju potrebne dozvole.