Von der Leyen najavila ograničavanje cijena plina za proizvodnju električne energije

Predsjednica Europske komisije rekla je kako bi to bio prvi korak prema sveobuhvatnoj reformi tržišta električne energije. Zauzela se i za zajednički sustav nabave energenata

14
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen [Izvor: ec.europa.eu]

Članice Europske unije postigle su dogovor  unije dogovorile su novi, osmi krug sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu, objavilo je češko predsjedništvo u srijedu.

“Veleposlanici su postigli politički dogovor o novim sankcijama protiv Rusije. To je snažan odgovor EU-a na Putinovu ilegalnu aneksiju ukrajinskog teritorija”, napisalo je na Twitteru predsjedništvo te zemlje koja trenutačno predsjeda europskim savezom.

Sankcije uključuju ograničavanje cijena na prodaju ruske nafte trećim zemljama, no mjera se odnosi samo na brodski prijevoz, a ne i na naftovode. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila je u Strasbourgu nacrt prijedloga zastupnicima Europskog parlamenta.

“Spremni smo raspravljati o ograničavanju cijene plina koji se koristi za proizvodnju električne energije. To ograničenje bit će prvi korak prema sveobuhvatnoj reformi tržišta električne energije”, rekla je predsjednica Europske komisije. Upozorila je koliko ja važno zaštiti europsku energetsku infrastrukturu nakon što je sabotaža plinovoda Sjeverni tok pokazala koliko je ta infrastruktura ranjiva.

Von der Leyen je pozvala na korištenje stres-testova, satelita za nadzor i detektiranje potencijalnih prijetnji. Zauzela se i za zajednički sustav nabave energenata.

“Nakon zime morat ćemo ponovo napuniti skladišta plina. Ako tada budemo ponovo imali scenarij u kojem se zemlje članice nadmeću na globalnom tržištu i tako dižu cijene , to neće biti održivo. Zato nam je potrebna zajednička nabava svih zemalja članica, što je puno bolji model nabave od sadašnjeg”, obrazložila je von der Leyen.