Čak 75 posto hrvatskih poduzeća u posljednjih 12 mjeseci suočava se s kašnjenjem prilikom plaćanja od strane kupaca, pokazalo je najnovije istraživanje koje je provelo austrijsko društvo za upravljanje potraživanjima i rizicima Acredia.
Prema istraživanju koje je provedeno na uzorku od 150 hrvatskih poduzeća, 42 posto poduzeća pretrpjelo je financijsku štetu zbog kašnjenja prilikom naplate potraživanja, što ukazuje na ozbiljne financijske posljedice za poduzeća koja imaju otvorena potraživanja. Što se tiče očekivanja za sljedećih 12 mjeseci, većina poduzeća, njih 74 posto, predviđa da će ponašanje njihovih klijenata u pogledu plaćanja ostati isto.
“Za poduzeća koja imaju otvorena potraživanja prema kupcima, osobito mala poduzeća koja čine većinu u hrvatskom gospodarstvu, to potencijalno može dovesti do problema s likvidnošću, a u najgorem slučaju i do stečaja”, upozorava Michael Kolb, član uprave društva Acredia.
U istraživanju je Acredia prikupljala i odgovore o glavnim rizicima s kojima se suočavaju hrvatska poduzeća. Kao najznačajniji rizik ističu se visoke cijene resursa, a slijede politička situacija u državi, visoke kamatne stope i izazovi financiranja. S ulaskom u eurozonu, rizik od valutnog tečaja pokazao se kao najmanji poslovni rizik s kojim se poduzeća mogu suočiti u budućnosti.
“Upravljanje rizicima postavlja se kao imperativ uspješnog poslovanje jer pomaže poduzećima da brže reagiraju na promjene i prilagode se na nove uvjete poslovanja, što će im u konačnici pomoći ostvariti konkurentnu prednost i osigurati likvidnost poslovanja, čak i u slučajevima kriznih situacija”, poručio je Michael Kolb.
>>Hrvatske poduzetnike još uvijek najviše plaše prirodne katastrofe