Vjerojatno ste upoznati s mogućnošću da web možete pretraživati u takozvanom anonimnom ili privatnom načinu rada. No, mali broj korisnika je svjestan da ta opcije baš i nije tako anonimna i privatna kao što većina ljudi misli.
Istraživači sa Sveučilišta u Chicagu i Sveučilišta Leibniz u Hanoveru objavili su nedavno studiju u kojoj je sudjelovalo 450 ispitanika. Studija je pokazala kako većina ispitanika smatra da surfanje u anonimnom modu omogućava znatno veću zaštitu podataka o njihovim online aktivnostima nego što to doista jest.
Uobičajeno je da pretraživači sugeriraju da će upotreba te opcije, koja je dostupna u svim suvremenim internetskim preglednicima, spriječiti da netko prati korisnikove online aktivnosti.
Na primjer, Googleov preglednik Chrome navodi da ne sprema povijest pregledavanja, kolačiće ni podatke o web-lokacijama ili informacije unesene u obrasce tijekom surfanja u anonimnom modu.
Svi preglednici rade na sličan način: kada uključite opciju anonimnog surfanja, pokrećete novu sesiju koja odvojeno pohranjuje podatke o vašim aktivnostima. Prilikom gašenja sesije, podaci se brišu iz memorije računala. Ali to ne znači da ti podaci nisu dostupni vašoj školi, sveučilištu, poslodavcu ili pružatelju internetskih usluga.
Najčešće zablude
Evo nekoliko zabluda o anonimnom modu koje su se pokazale tijekom istraživanja:
- 46,5 posto ispitanika pogrešno vjeruje da stranice koje ste označili (bookmarks) tijekom anonimnog surfanja neće biti vidljive u kasnijim sesijama;
- 40,2 posto ispitanika smatra da web stranice ne mogu procijeniti lokaciju korisnika dok je u anonimnom modu. To nije točno, ali procjena lokacije korisnika može se otežati upotrebom VPN-a;
- 27,1 posto ispitanika vjeruje da je privatni način rada pruža veću zaštitu od virusa i zlonamjernog softvera od standardnog moda. To je također pogrešno jer svaka datoteke koju preuzimate i otvarate na računalu može biti zaražena;
- 22 posto ispitanika uvjereno je da ih pružatelji internetskih usluga ne mogu pratiti dok su u anonimnom modu, 37 posto ispitanika vjeruje da to vrijedi za poslodavce, a 22,6 posto za Vladu. Pogrešno, naravno, jer ako ste na nečijoj mreži, on može pratiti što radite.
Prema istraživanju 56,3 posto ispitanika pogrešno vjeruje da će pregledavanje u privatnom načinu sakriti vašu povijest pretraživanja, ali da će Google i dalje moći pratiti vaše aktivnosti i spremati podatke o njima negdje na mreži. No, eksperiment u Chromeu pokazuje da Google (više) ne pamti podatke o pretragama u anonimnom modu. Moguće je da je to promjena potaknuta usklađivanjem s GDPR-om
Istraživanje je pokazalo da postoji mnogo zabluda o podacima koji se pohranjuju tijekom korištenja anonimnog moda. No, njegova glavna prednost dolazi do izražaja prilikom korištenja računala koje nije vaše (na poslu ili u školi), a pogotovo računala u javnim prostorima (u internet kafićima, na aerodromima, kolodvorima i sličnim mjestima). Anoniman način omogućava vam da pretražujete što god želite, a da drugi imaju uvid u to.