Finski startup i partneri kreirali lanac za hvatanje i pohranu ugljika u betonu

Inicijativa u kojoj su se okupili proizvođač sportske opreme, proizvođač energije iz otpada, logistička tvrtka i dva startupa kreirala je proces koji pokriva cijeli ciklus uklanjanja ugljika iz atmosfere, od hvatanja i transporta do trajne pohrane u betonskim proizvodima

75
dekarbonizacija
Carbonaide će mineralizirati uhvaćeni CO2 i trajno će ga pohraniti u beton. S njihovom tehnologijom po kubičnom metru betona može se mineralizirati i trajno pohraniti približno 100 kilograma CO2 [Izvor: Carbonaide]

Tvrtke Mammut (Švicarska), Klimate (Danska), ARC (Danska), Bofort (Belgija) i Carbonaide (Finska) udružile su se u konzorcij kojem je cilj uklanjanje CO2 iz atmosfere. Njihova inicijativa pokriva cijeli proces od hvatanja ugljičnih plinova, njihova ukapljivanja i transporta do krajnje upotrebe, odnosno trajne pohrane plina u betonskim proizvodima. Kroz ovu inicijativu do kraja 2024. mineralizirat će se ukupno 90 tona CO2.

Inicijativa se razvila iz ambiciozne strategije dekarbonizacije švicarske tvrtke Mammut, proizvođača sportske opreme za aktivnosti na otvorenom. Mammut ljubiteljima aktivnosti na otvorenom omogućava jedinstvena iskustva u planinama s izdržljivom opremom, istovremeno ih štiteći od vremenskih nepogoda i ozljeda. Međutim, tijekom proizvodnje te opreme generiraju se emisije štetnih plinova, a dodatne emisije nastaju prilikom putovanje u planine.Inicijativa se razvila iz ambiciozne strategije dekarbonizacije švicarske tvrtke Mammut, proizvođača sportske opreme za aktivnosti na otvorenom.

Mammut je postavio cilj da do 2030. prepolovi svoje emisije ugljičnih plinova te da do 2050. postigne neto nulu. Uz značajne napore za smanjenje koji se provode u Mammutu i cijelom njegovom opskrbnom lancu (smanjenje emisija CO2 od 13 % od 2022. do 2023.), tvrtka također istražuje inovativne načine za uklanjanje emisija ugljika iz atmosfere. Kroz ta nastojanja povezali su se s danskim tehnološkim startupom Klimate koji je okupio ostale članove saveza i ujedinio ih oko zajedničkog cilja.

Mammut u projektu ima ulogu „kupca” uhvaćenog CO2. Kompanija se obvezala da će do kraja 2024. dekarbonizirati 90 tona CO2. No, Mammutov primarni cilj je smanjiti vlastite emisije, ističe Tobias Steinegger, voditelj korporativne odgovornosti u kompaniji.

“Kroz ovu suradnju cilj nam je postići opipljive rezultate u uklanjanju ugljičnog dioksida i inspirirati druge tvrtke da uklone ostale emisije nakon što ulože značajne napore da smanje svoj ugljični otisak.”

Danska tvrtka ARC bavi se proizvodnjom energije iz otpada. Pogon se nalazi u Kopenhagenu, kao i CopenHill, najveća umjetna stijena za penjanje, što je poveznica s Mammutom. ARC dnevno uhvati do četiri tone CO2 iz ispušnih plinova koji nastaju u njihovim postrojenjima za proizvodnju energije iz otpada. Plin kojeg uhvate će belgijska logistička tvrtka Bofort u ukapljenom stanju transportirati u Finsku, gdje se nalaze pogoni tvrtke Carbonaide.

Finski startup Carbonaide razvio je proces proizvodnje betona s negativnom emisijom ugljika. Carbonaide će mineralizirati uhvaćeni CO2 i trajno će ga pohraniti u beton. S njihovom tehnologijom po kubičnom metru betona može se mineralizirati i trajno pohraniti približno 100 kilograma CO2. Tvrtka tvrdi da to rezultira smanjenjem količine cementa i povezanih emisija za 20 – 50 posto.

Prva tvornica u Finskoj koja koristi Carbonaideovu tehnologiju operativna je od kolovoza 2023. Trenutna tehnologija može se primijeniti za proizvodnju nearmiranih prefabriciranih betonskih proizvoda, kao što su opločnici i međuzidovi.

Industrija betona odgovorna je za 8 posto globalnih emisija CO2, a pravila o emisijama građevinskih materijala su sve oštrija.

“Ova demonstracija potvrde koncepta (proof of concept) potiče prijeko potrebnu suradnju u novonastalom području tehnološkog uklanjanja ugljika i prikazuje složenost s kojom se većina projekata u ovom području susreće”, rekao je Tapio Vehmas, izvršni direktor tvrtke Carbonaide. „Trajno uklanjanje ugljika na industrijskoj razini zahtijeva zajedničke napore nekoliko industrija. Zajedničkim djelovanjem možemo pokazati potencijal za dekarbonizaciju industrije putem trajnog uklanjanja ugljika u betonu na industrijskoj razini.”

„Ovaj projekt je samo početak, investicijom koja utire put za buduća projekte i razvoj”, rekao je Mads Emil Dalsgaard, suizvršni direktor tvrtke Klimate.

Ovo partnerstvo odražava zajedničku viziju održive budućnosti i proaktivan pristup odgovornosti prema okolišu, a sama inicijativa predstavlja značajan korak u borbi protiv klimatskih promjena.