Provjerite kakvo je “zdravstveno” stanje vašeg računala

Iako stanje računala ne morate provjeravati svakodnevno, uvođenje rutine, na primjer da provjerite računalo svaka dva tjedna, može osigurati da vaš sustav dugoročno bude u vrhunskoj formi

72
prijenosno računalo - provjera stanja
Ilustracija Pixabay

Dok naša Windows prijenosna računala neumorno rade za nas, problemi se mogu potiho i postupno ušuljati “na stražnja vrata”. Ako ih zanemarimo, ti problemi mogu dovesti do skupih popravaka ili čak potrebe da kupimo novo računalo.

Kako biste bili sigurni da će vaše prijenosno računalo održavati “dobru formu”, morate redovito provjeravati ispravnost njegovog hardvera. Evo nekoliko jednostavnih savjeta s portala How To Geek koji će vam pomoći u tome.

Provjerite ispravnost baterije

Tijekom vremena baterija prijenosnog računala slabi i gubi sposobnost akumuliranja energije, što utječe na performanse, vrijeme rada i pouzdanost vašeg uređaja. Ignoriranje ranih znakova istrošenosti može ubrzati proces degradacije i uzrokovati brže trošenje baterije. Također, može doći do pregrijavanja, što može ometati ostale unutarnje komponente.

Kako biste spriječili te probleme, redovito pratite stanje baterije prijenosnog računala. Ako primijetite bilo kakve probleme, kalibrirajte bateriju i izbjegavajte prekomjerno punjenje kako biste smanjili njeno trošenje. Možete generirati izvješće o stanju baterije kako biste pratili važne pojedinosti o bateriji, kao što su ciklusi punjenja, povijest kapaciteta i procijenjeno vrijeme rada.

Za izradu izvješća o stanju baterije otvorite PowerShell, upišite powercfg /batteryreport i pritisnite Enter. Zatim idite na “C:\Users\YOUR_USERNAME\battery-report.html” kako biste pregledali izvješće.

prijenosno računalo - provjera stanja

Provjerite stanje jedinica za pohranu podataka

Jedinice za pohranu pohranu podataka na kojima su spremljeni vaši vrijedni podaci podložne su kvarovima. Ako se istroše, a vi zanemarite znakove upozorenja, mogli bi se pokvariti, uzrokujući gubitak važnih datoteka. Redovitim provjeravanjem ispravnosti vašeg diska možete rano uočiti pogreške, loše sektore ili druge potencijalne probleme, što vam daje priliku da napravite sigurnosnu kopiju podataka prije nego što dođe do kvara.

CrystalDiskInfo je koristan alat za praćenje ispravnosti vašeg pogona. Označava ispravnost vašeg pogona: plava boja za “Dobro”, žuta ukazuje “Oprez”, a crvena označava “Loše” stanje jedinice. Također, alat prikazuje radnu temperaturu i druge statistike. Za SSD diskove prikazuje “Total Host Reads” (ukupno očitane podatke s glavnog računala) i “Total Host Writes” (ukupno upisane podatke), pa te informacije možete usporediti s onima o zapisu u terabajtima (TBW) pogona.

prijenosno računalo - provjera stanja

Provjerite kako radi RAM

Neispravan RAM može uzrokovati padove, zamrzavanja i nestabilnost sustava. Ako samo jedan memorijski modul ne radi ispravno, rad će biti sporiji. Testiranje vašeg RAM-a pomaže u prepoznavanju problema s jednim ili više memorijskih modula, što vam omogućuje da ih zamijenite na vrijeme. To sprječava neobjašnjive probleme poput BSOD-ova i osigurava da se vaše prijenosno računalo neće pokvariti kada vam je najpotrebnije.

Postoje dva načina za provjeru problema s RAM-om.Prvo, možete koristiti ugrađeni alat za dijagnostiku memorije u sustavu Windows, koji otkriva probleme s memorijom i obavještava vas o svim problemima, automatski ili putem Event Viewera.

prijenosno računalo - provjera stanja

Za temeljitiju analizu možete koristiti MemTest86, koji često identificira probleme s RAM-om koje bi alat ugrađen u Windowse mogao propustiti.

Testirajte zaslon svog računala

Tijekom vremena na zaslonu prijenosnog računala mogu se pojaviti problemi kao što su mrtvi pikseli, izobličenje boja i drugi problemi koji utječu na vaš vizualni doživljaj, ali ih je teško uočiti golim okom. Pokretanje testa zaslona može vam pomoći da utvrdite odnose li se ti problemi na zaslon vašeg prijenosnog računala ili proizlaze iz vašeg GPU-a, grafičkih upravljačkih programa ili drugih postavki koje se mogu lako popraviti.

Ako vaše prijenosno računalo ne nudi ugrađeni test LCD zaslona, ​​poput Dell-ove BIST dijagnostike, možete posjetiti web stranicu EIZO kako biste pokrenuli test.

Prođite kroz sve dostupne opcije tijekom testa kako biste provjerili ima li problema s prikazom na zaslonu. Ako primijetite abnormalnosti kao što su mrtvi pikseli (točke koje ne mijenjaju boju), neravnomjerno osvjetljenje oko rubova ili titranje, to ukazuje na problem s vašim zaslonom. U tom slučaju vaš uređaj trebao bi pregledati proizvođač ako je još pod jamstvom ili najbliži tehničar ako je jamstvo isteklo.

Ako se tijekom testa ne pojave problemi, problemi s prikazom koje imate vjerojatno su uzrokovani nečim drugim i trebat će ih dodatno ispitati.

Provjerite učinkovitost rashladnog sustava

Pregrijavanje može smanjiti performanse vašeg prijenosnog računala i, ako se ne kontrolira, može dovesti do fizičkog oštećenja. Stoga morate redovito nadzirati učinkovitost rashladnog sustava računala kako biste bili sigurni da pravilno regulira unutarnju toplinu. Jednostavan način da to učinite je provjera temperatura ključnih komponenti kao što su CPU i GPU tijekom zahtjevnih zadataka.

U praćenju temperatura komponenti mogu vam pomoći alati kao što je HWMonitor. Ako prelaze sigurne raspone, vaš rashladni sustav ne radi dobro. Da biste to riješili, postavite prijenosno računalo na tvrdu površinu, a ne na krevet ili kauč, očistite ispušne otvore prekrivene prašinom, nemojte previše opterećivati ​​komponente i koristite prijenosno računalo u prostoriji s umjerenom temperaturom okoline.

Ako ovim mjerama ne uspijete sniziti temperaturu, upotrijebite rashladni jastuk i istražite druge mogućnosti za smanjenje topline. Ako ne testirate sustav hlađenja, možda ćete propustiti uočiti kritične probleme svog računala.

Pokrenite dijagnostiku sustava

Pokretanje dijagnostike sustava odličan je način za procjenu zdravlja i performansi vašeg prijenosnog računala. Ovaj test provjerava hardverske i softverske konfiguracije, testira vaš disk, mrežu, CPU, upravljačke programe, RAM i mnogo više. Zatim generira izvješće s pojedinostima o komponentama koje ispravno rade i ističe sve probleme koje otkrije.

U jednom testu možete procijeniti performanse hardvera, otkriti probleme s konfiguracijom sustava i uočiti uska grla koja zahtijevaju optimizaciju.

Za generiranje izvješća o dijagnostici sustava upišite “Performance Monitor” i otvorite aplikaciju. Na lijevoj bočnoj traci idite na Data Collector Sets > System > System Diagnostics i kliknite zeleni gumb za reprodukciju u gornjem izborniku.

Malo pričekajte, proširite kategoriju “Reports”, idite na “System”, proširite izbornik “System Diagnostics” i otvorite posljednje generirano izvješće. Pregledajte rezultate dijagnostike u svim kategorijama kako biste uočili probleme s komponentama vašeg prijenosnog računala ili postavkama operativnog sustava i kako biste ih popravili.

Pregledajte povijest pouzdanosti svog prijenosnog računala

Povijest pouzdanosti pruža pregled problema s kojima se vaš uređaj suočio proteklih dana i tjedana. Prikazuje indeks stabilnosti, ocjenjujući zdravlje vašeg uređaja na ljestvici od 1 do 10. Savršen rezultat od 10 označava da nema problema, dok pad signalizira probleme. Možete pogledati detalje ovih problema i riješiti ih kako biste poboljšali stabilnost sustava.

Za pristup Povijesti pouzdanosti (Reliability History), upišite “reliability” u Windows tražilicu i kliknite “View Reliability History” (Prikaži povijest pouzdanosti). Ovo otvara stranicu s indeksom stabilnosti. Crveni križići označavaju dane s pogreškama, dok znakovi upozorenja ističu ozbiljne probleme. Pritisnite određeni dan da biste vidjeli pojedinosti o kritičnim pogreškama. A da biste vidjeli tjedni sažetak problema, prebacite se na tjedni prikaz.

Možete zabilježiti datum i vrijeme bilo kojeg otkrivenog problema i potražiti dodatne pojedinosti u Event Vieweru (pregledniku događaja).

Ove provjere mogu vam pomoći da rano identificirate potencijalne probleme s prijenosnim računalom, omogućujući vam da ih riješite prije nego što eskaliraju i prouzrokuju ozbiljnu štetu.

Iako ove provjere ne morate obavljati svakodnevno, uvođenje rutine, na primjer da provjerite računalo svaka dva tjedna, može osigurati da vaš sustav ostane u vrhunskoj formi. Ako primijetite bilo kakve probleme, riješite ih odmah i bez odlaganja.