Hrvatskoj će se odobriti produljenje roka za korištenje EU novca za potres u Zagrebu

Hrvatska će moći koristiti sredstva za sanaciju štete od potresa u Zagrebu iz Europskog fonda solidarnosti sve do lipnja 2023. godine, godinu dana dulje od predviđenih 18 mjeseci

49

“Komisija će odobriti korištenje sredstava EUSF za sanaciju šteta od potresa u Zagrebu do lipnja 2023., što je usklađeno s razdobljem za korištenje alokacije zbog potresa na Banovini uslijed progresivne štete”, izjava je premijera Plenkovića na Twitteru, koju prenosi Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na svojoj web stranici.

Sličnu poruku putem Twittera poslala je i predsjednica Komisije Ursula von der Leyen: “Drago mi je što sam se susrela s premijerom Plenkovićem. Razgovarali smo o radovima na obnovi uz potporu EU-a nakon potresa u Zagrebu i Petrinji. S obzirom na izvanredne okolnosti, Komisija će povoljno gledati na zahtjev da se uskladi korištenje sredstava iz Fonda solidarnosti do lipnja 2023. godine.”

Hrvatska je za sanaciju štete od potresa u Zagrebu dobila 683,7 milijuna eura, koja su se prema uredbi o Europskom fondu solidarnosti mogla koristiti do lipnja ove godine, a sada je to produljeno za još godinu dana nakon sastanka premijera Plenkovića s predsjednicom Komisije von der Leyen.

“Cijenimo što je Komisija uvažila specifičnu situaciju u kojoj se Hrvatska nalazi nakon dva razorna potresa koja su pogodila blisko područje, uz istovremenu borbu s pandemijom covid-19, što se ocjenjuje kao viša sila”, dodao je Plenković.