U sklopu državne informatičko-tehnološke tvrtke APIS IT u ponedjeljak je otvoren Centar dijeljenih usluga vrijedan 362 milijuna kuna. Otvaranjem Centra obilježena je i 55 godišnjica poslovanja te strateške tvrtke.
Riječ je o takozvanom državnom “oblaku”, informatičkoj infrastrukturi koja će objediniti baze podataka i registara brojnih državnih tijela te tako olakšati upravljanje podacima. Projekt digitalizacije koji se sufinacira iz fondova Europske unije trebao bi do 2023. omogućiti potpunu digitalizaciju usluga kako bi građanii poduzetnici s državom poslovali bez papira.
“Podaci će biti u cloudu, na dvije fizičke lokacije na području Republike Hrvatske”, istaknuo je Saša Bilić, predsjednik Uprave APIS IT-ija. “Pohranit će se i čuvati u skladu sa svim mogućim standardima sigurnosti, pristupa i zaštite podataka, a državna tijela će podacima pristupati putem telekomunikacijskih servisa.”
U prvoj fazi podatke će na državni oblak preseliti 40 državnih tijela, a do kraja 2023. u Centru za dijeljenje usluga će biti pohranjeni podaci oko tri stotine državnih tijela.
>>Informacijska sigurnost: Kako hrvatska javna uprava brine o podacima?
>>Centar dijeljenih usluga povezat će do kraja godine 40-ak javnih institucija
“Realizacijom ovog projekta olakšat će se međusobna komunikacja državnih tijea i razmjena informacija među njima. Građani više neće morati dostavljati određene dokumente tijelima državne uprave jer će oni biti dostupni kroz Centar dijeljenih usluga”, rekao je ministar uprave Ivan Malenica.
Centar dijeljenih usluga otvorio je predsjednik Vlade RH Andrej Plenković koji je pritom istaknuo da je riječ o najvećem infrastrukturnom projektu u IT- području u Hrvatskoj.
Za digitalizaciju više od 1,3 mlrd kuna
Dodao je da se radi na digitalizaciji zdravstva, pravosuđa, baštine i drugih sustava u zemlji, uz napomenu da je Hrvatska u mandatu ove Vlade po DESI indeksu porasla četiri mjesta te da je do sada pokrenuto 40-tak projekata digitalizacije vrijednih više od 1,3 milijarde kuna.
Ministar uprave Ivan Malenica rekao je da Ministarstvo uprave ima projekata “vrijednih više od 500 milijuna kuna, među kojima su e-poslovanje, e-pristojbe, e-potpis, e-pečat i drugi, a svima je cilj da javna uprava bude učinkovitija”.
APIS IT je strateška državna tvrtka koja posluje na tržištu i u 2019. ima 30 postotni rast prihoda. Vodi brigu o temeljnim državnim registrima poput OIB-a, popisa birača, fiskalizacije i drugima. Glavni je partner Državnom izbornom povjerenstvu prilikom provođenja izbora.
APIS IT ima 460 zaposlenih, a osnovan je 1964. odlukom zagrebačke Gradske skupštine. Grad Zagreb ima vlasnički udjel od 49 posto, a država 51 posto.
“U 2020. očekujemo porast broja korisnika, kao i porast zaposlenih na 480, a uspjeli smo i ‘ispraviti’ veliki dug koji smo zatekli u APIS IT prije dvije godine te smo sada stabilna i profitabilna tvrtka spremna za budućnost i snažniju javnu upravu, u suradnji sa svim našim korisnicima uključujući i brojne državne institucije”, rekao je predsjednik Uprave Saša Bilić.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je da je APIS, osobito s ovim projektom, dio onoga što se naziva kritična nacionalna infrastruktura i da treba imati poseban pristup i posebnu zaštitu.