Digitalna usluga eGrađevinski dnevnik u funkciji je od 1. siječnja 2022. godine, a njena primjena od 1. siječnja 2023. godine postaje obvezna. Građevinski sektor prelazi na nova pravila rada: gradilišta se digitaliziraju, pa za sve sudionike nova platforma za digitalno vođenje procesa gradnje postaje ključna.
Obvezna primjena usluge eGrađevinski dnevnik je bila predviđena od 1. srpnja ove godine, no s obzirom na to da nisu bile završene aktivnosti vezane uz edukaciju trenera i pripreme korištenja usluge, primjena je odgođena do 1. siječnja 2023.
eGrađevinski dnevnik je usluga namijenjena praćenju procesa građenja – od prijave početka građenja do procesa tehničkog pregleda izgrađene građevine, odnosno izdavanja uporabne dozvole. Cilj je olakšati realizaciju i praćenje investicijskih projekata svim dionicima: projektantima, investitorima, inženjerima na gradilištu…
Uslugu će koristiti oko 30.000 stručnjaka
Usluga je u potpunosti digitalizirana i omogućuje vođenje građevinskog dnevnika elektroničkim putem, a cilj joj je podizanje razine kvalitete građenja te povećanje dostupnosti kvalitetnih informacija na jednom mjestu. Projekt razvoja ove usluge vrijedne 4,85 milijuna kuna s 85 posto je sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. a koristit će je oko 30 000 stručnih osoba.
Modul je povezan s već razvijenim modulima iz Informacijskog sustava prostornog uređenja – ISPU (https://ispu.mgipu.hr/) kao što je eDozvola, tako da se podaci upisani u prijavu početka građenja koja nastaje u eDozvoli povlače u eGrađevinski dnevnik. Dnevnik pokreće nadzorni inženjer na temelju tih podataka, unosi podatke o svim ostalim sudionicima u građenju (izvođač, ostali stručni nadzori, projektantski nadzor, geodet itd.) i otvara dnevnik, dok sam dnevnik vodi inženjer gradilišta i/ili voditelj radova.
U razvoju procesa izrade modula eGrađevinski dnevnik sudjelovale su i strukovne komore: arhitekata, inženjera građevinarstva, inženjera strojarstva, inženjera elektrotehnike i geodeta koje su omogućile dostupnost podataka iz njihovih baza upisnika, imenika i evidencija.
Kroz ovaj modul omogućen je pristup OIB-u i Obrtnom registru što pojednostavljuje sam postupak provjere evidencije pravnih i fizičkih osoba koji su sudionici u gradnji, a sustav je povezan i s FINA-om i Poreznom upravom.
>>Primjena eGrađevinskog dnevnika odgađa se za početak 2023. godine
>>eGrađevinski dnevnik za lakšu realizaciju građevinskih projekata