Depoziti kod Revolut Bank su osigurani kroz litavski sustav osiguranja

Depoziti na računima u Revolut Banku uključeni su u litavski, a ne hrvatski sustav osiguranja depozita, jer je Revolut Banka registrirana u Litvi. No, osiguranje ne obuhvaća račune e-novca registrirane pri Revolut Paymentsu

108
Revolut Bank
[Izvor: Revolut]

Globalna financijska platforma Revolut omogućila je hrvatskim korisnicima nadogradnju svoje platforme na Revolut Bank. Iz toga je proizašlo pitanje je li štednja na računu kod Revolut Banka osigurana i tko je nadležan za nadzor poslovanja te banke.

>>Revolut kreće i kao banka u Hrvatskoj

Hrvatska narodna banka na pitanje Poslovnog dnevnika odgovorila je da su depoziti na računima u Revolut Banku uključeni u litavski, a ne hrvatski sustav osiguranja depozita, jer je Revolut Banka registrirana u Litvi.

No, osiguranje ne obuhvaća račune e-novca registrirane pri Revolut Paymentsu, a najviše korisnika Revoluta ima upravo takve račune.

Revolut Payments UAB je, naime, institucija elektroničkog novca koja nije obuhvaćena jamstvenom shemom.

osiguranje ne obuhvaća račune e-novca registrirane pri Revolut Paymentsu. Sredstva korisnika na računima elektroničkog novca bit će prebačena na depozitne račune kad nadograde korištenje na Revolut Bank

U Hrvatskoj narodnoj banci kažu da Revolut Bank UAB, kao kreditna institucija sa sjedištem u drugoj državi Europske unije, može u Hrvatskoj pružati usluge koje je ovlaštena pružati u matičnoj državi putem podružnice osnovane u Hrvatskoj, a može i privremeno neposredno pružati usluge od dana kada je HNB dobila obavijest nadležnog tijela u državi u kojoj ima sjedište. Takvu obavijest regulator je dobio u studenom 2020. od Lietuvos bankas (središnja litavska banka) za kreditnu instituciju Revolut Bank UAB, ali samo za primanje depozita i ostalih povratnih sredstava. “Tako prikupljeni depoziti uključeni su u sustav osiguranja depozita u Litvi, a ne u Republici Hrvatskoj”, tumači HNB.

Revolut Payments nadzire litavska središnja banka

U svom obrazloženju Hrvatska središnja banka naglašava da ona “ne daje odobrenja za rad niti prudencijalno nadzire poslovanje kreditnih institucija iz drugih država članica EU koje neposredno pružaju usluge u RH”.

Za nadzor njihovog poslovanja nadležna su tijela država članica koja su im izdala odobrenje za rad, navodi HNB. Registar licenciranih kreditnih institucija vodi Europsko tijelo za bankarstvo (EBA), a u njemu je zapisano tko je nadležan za superviziju i osiguranje depozita u državi članici.

Nadzor nad tvrtkom Revolut Payments UAB također je pod ingerencijom litavske središnje banke koja mu je izdala dozvolu za rad, no ta tvrtka kao institucija za elektronički novac nije obveznik uključivanja u sustav osiguranja depozita.

Nakon Brexita (originalni) Revolut LTD iz Ujedinjenog Kraljevstva kao institucija za elektronički novac od kraja 2020. više nema pravo na pružanje usluga u EU.

Navode HNB-a potvrdio je i Revolut:

“Osigurana su sredstva koje korisnici drže na depozitnim računima otvorenima u Revolut Banku. Sredstva korisnika na računima elektroničkog novca bit će prebačena na depozitne račune kad nadograde korištenje na Revolut Bank”, odgovorila je Ingrida Daunaraviciene iz korporativnih komunikacija Revoluta.

Revolut je do danas u Hrvatskoj privukao više od 150 000 klijenata.