Nastavlja se razdoblje jačanja američkog dolara naspram eura

Analitičari RBA vide ograničen prostor za izražen rast američkog dolara, ali očekuju umjereni aprecijacijski pritisak. U skladu s tim, prilagodili su svoje prognoze na 1,19 dolara za euro na kraju ove godine i 1,17 dolara za euro na kraju 2022. godine

66
dolar euro

Unatoč slabijim rezultatima ekonomskih pokazatelja SAD-a objavljenih ovog i prethodnog tjedna, američki dolar posljednjih nekoliko dana nastavio je jačati u odnosu na euro.

Upravno vijeća Europske središnje banke najavilo je postupno smanjenje iznosa otkupa obveznica tijekom četvrtog tromjesečja 2021. u sklopu programa PEPP, međutim monetarna politika ESB-a i dalje ostaje relativno labava, dok trenutni ekonomski pokazatelji SAD-a vrlo vjerojatno neće značajno utjecati na odluke FED-a o promjeni smjera monetarne politike te očekivanog ukidanja financijskih poticaja za američko gospodarstvo.

Američki dolar trenutno se kreće u rasponu od 1,17 do 1,19 dolara za euro. Posljednji službeni nastup predsjednika Fed-a Powella u Jackson Holeu nije odavao detaljnije informacije o planu smanjivanja otkupa obveznica izuzev onih da će se u skladu sa kretanjem inflacije te podataka s tržišta rada postepeno zasigurno smanjivati i ukidati volumen otkupa obveznica.

Razočaravajući izvještaj o broju rasta zaposlenih u kolovozu u odnosu na prethodni mjesec (235.000 radnih mjesta naspram tržišnih očekivanja od 728.000) dodatno su gurnuli opdnos eura i dolara prema 1,19 dolara za euro početkom rujna. Unatoč trgovanju EUR/USD ispod srednjoročne fer vrijednosti (američki dolar je precijenjen), analitičari RBA očekuju produljenje tekućeg razdoblja jačanja američkog dolara. ESB je na sastanku u rujnu dala do znanja kako će tržište ipak trebati pričekati prosinac kako bi dobilo jasnije podatke o postupnom smanjivanju otkupa imovine te ne očekuju oštri zaokret smjera monetarne politike u vidu naglog ukidanja programa otkupa obveznica.

Iako pojedini pokazatelji ukazuju kako Delta varijanta korona virusa ima jači negativan učinak na oporavak gospodarstva SAD-a nego što se prvotno mislilo, normalizacija monetarne politike i ukidanje trenutnih mjera koje su donesene kao odgovor na krizu uzrokovanu korona virusom bliža je stajalištima Fed-a nego ESB-a. Stoga bi kamatni diferencijal mogao rasti u korist američkog dolara, posebno za kraća dospijeća.

S obzirom na očekivan budući ekspanzivan smjer monetarne politike Fed-a i relativno visoko vrednovanje novčanih sredstava, analitičari RBA vide ograničen prostor za izražen rast američkog dolara, ali očekuju umjereni aprecijacijski pritisak. U skladu s tim, prilagodili su svoje prognoze na 1,19 dolara za euro na kraju ove godine i 1,17 dolara za euro na kraju 2022. godine.