Tihi globalni zatvorski građevinski bum

Izgradnju novih kaznionica ili proširenje postojećih planiraju trenutačno najmanje 24 zemlje, a među njima je i Hrvatska

158
Kaznionica tj. zatvor u Požegi
Zatvor u Požegi trenutno je jedini u Hrvatskoj u kojem kaznu izdržavaju žene [Izvor: Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije]

Prema nevladinoj organizaciji Penal Reform International (PRI), broj zatvorenika na svjetskoj razini u 2023. porastao je na 11,5 milijuna, a u oko 120 zemalja broj zatvorenika premašuju kapacitete postojećih kaznionica tj. zatvorskog sustava.

Iako su podaci vezani uz zatvorske politike u mnogim zemljama nedostupni, PRI navodi da najmanje 24 zemlje trenutačno planiraju izgradnju novih zatvorskih objekata ili proširenje postojećih. Među njima je i Hrvatska, koja u tri nove kaznionice ukupnog kapaciteta 1.200 osoba – u Gospiću, Žažini kraj Siska i Osijeku – planira uložiti oko 200 milijuna eura.

Razlozi za ulaganje u nove kaznionice razlikuju se od zemlje do zemlje, no često se kao razlog navodi upravo prenapučenost postojećih. Ali u mnogim slučajevima pravi je razlog da vlade očekuju povećanje broja zatvorenika.

Također, u mnogim zemljama političari teže smanjenju troškova po zatvoreniku, što nastoje postići gradnjom sve većih “mega kaznionica”.

Među zemljama koje predvode u takvim trendovima su Sjedinjene Američke Države, koje imaju najveći broj zatvorenika od svih zapadnih zemalja. U SAD-u je zatvorski građevinski bum potaknut zatvaranjem i zamjenom pretrpanih i zastarjelih objekata u većim gradovima poput New Yorka i Los Angelesa. Istovremeno političari, posebno republikanci, zaoštravaju retoriku prema kriminalu u manjim gradovima i mjestima te nastoje realizirati gradnju novih i većih zatvora u Indiani, Nebraski i Georgiji.

Uzročno-posljedična veza s političkim pomakom udesno

U Europi pritisak da se zamijene zastarjeli i prenatrpani objekti dolazi u sinergiji s političkim pomakom udesno u nizu zemalja, što potiče političare da traže strože kazne za zločine, a to povećava potrebu za zatvorskim kapacitetima.

U Švedskoj, za koju se smatra da ima jedan od najliberalnijih zatvorskih sustava na svijetu i jednu od najnižih stopa zatvaranja, nova desničarska vlada vraća u upotrebu prethodno zatvorene zatvore. U Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje je zatvorska populacija porasla na najvišu razinu ikad od oko 89 tisuća ljudi, vlada potiče izvođače radova na suradnju kako bi realizirali program izgradnje mega zatvora. Naime, projekt je prevelik i zahtjeva pregust raspored za bilo koju samostalnu građevinsku tvrtku.

PRI izvještava o gradnji novih zatvora u nizu zemalja, uključujući Kinu, Rusiju, Tursku, Šri Lanku i Egipat. Smatra se da sve navedene zemlje povećavaju kapacitete.

U srednjoameričkoj državi El Salvador, vlada na čelu s predsjednikom Nayibom Bukeleom vodi borbu s kriminalnim skupinama koje su nekoć kontrolirale dijelove teritorija diljem zemlje. Bukele je 2022. proglasio izvanredno stanje što je policiji omogućilo brza uhićenja i zatvaranje osumnjičenih. Središnji dio ove politike bio je prošlogodišnji završetak mega zatvora s kapacitetom za 40.000 ljudi, koji je projektiran za članove bandi. Druge zemlje Srednje Amerike, uključujući Panamu, sada žele slijediti taj primjer.

Construction Briefing predstavio je šest velikih globalnih projekata, a točkanai.hr sažela je planove hrvatske Vlade o ulaganjima u nove kaznionice.

Manhattan Detention “Jailscraper” Complex, New York City, SAD

New York je u procesu zatvaranja svog ozloglašenog zatvora Rikers Island. Zamijenit će ga s četiri manja zatvora raspoređena po cijelom gradu. U lipnju 2019. gradski odjel za projektiranje i izgradnju potpisao je 107 milijuna američkih dolara vrijedan ugovor s Aecomom i Hill Internationalom za upravljanje i izgradnju četiri nova objekta na Manhattanu, Queensu, Brooklynu i Bronxu. Prošle je godine tvrtka Tutor Perini Corporation dobila ugovor vrijedan 2,95 milijardi američkih dolara za projektiranje i izgradnju novog zatvora u Brooklynu.

No, najkontroverzniji je objekt na Manhattanu, koji se nalazi na mjestu nedavno zatvorenog pritvorskog centra od 15 katova u White Streetu, u kineskoj četvrti, kolokvijalno poznat kao “grobnica”. Izvođač radova Gramercy počeo je radove na pripremi gradilišta za izgradnju novog objekta rušenjem staroga. Novi objekt trebao bi imati kapacitet od 1.040 kreveta. Nalazi se u području gdje je dopuštena gradnja zgrada visine do 300 stopa (91,4 metra). Ako novi toranj bude toliko visok, to bi bila najviša kaznionica na svijetu.

Elmore County Men’s Penitentiary, Elmore, Alabama, SAD

Odjel za upravljanje zatvorskim ustanovama Alabame pokrenuo je izgradnju jednog od najskupljih zatvora u povijesti SAD-a, u okrugu Elmore. Država je u rujnu 2023. odredila “konačnu zajamčenu najveću cijenu” projekta od 1,1 milijarde američkih dolara.

Gradnja novog zatvora na toj lokaciji predložena je 2021., zajedno s prijedlogom za izgradnju drugog zatvora s 4000 kreveta u okrugu Escambia. Projekti su u sklopu paketa obnove državnih zatvora vrijednog 1,3 milijarde američkih dolara koji je bio kontroverzan jer je uključivao 400 milijuna dolara saveznih sredstava iz proračuna za pomoć u pandemiji.

Državni dužnosnici su 2022. potpisali ugovor o izgradnji novog objekta vrijedan 623 milijuna američkih dolara s tvrtkom Caddel Construction sa sjedištem u Alabami. Međutim, godinu dana kasnije država je priznala da su troškovi izgradnje objekta porasli na 1,1 milijardu dolara.

HMP Millsike, York, Ujedinjeno Kraljevstvo

HMP Millsike trebao bi biti otvoren 2025. godine. To je prvi zatvor koji će isporučiti konzorcij Alliance 4 New Prisons (A4NP) koji okuplja četiri velike britanske građevinske tvrtke – ISG, Kier, Laing O’Rourke i Wates. Godine 2021. Ministarstvo pravosuđa Ujedinjenog Kraljevstva imenovalo je skupinu za izgradnju četiri zatvora diljem zemlje, čime bi se stvorilo više od 6.000 zatvorskih mjesta. Inicijativa je jedan od prvih velikih građevinskih projekata u Ujedinjenom Kraljevstvu koji se gradi putem ugovora o savezu (FAC-1) kojim se grupa građevinskih tvrtki složi da će djelovati u dobroj vjeri i surađivati ​​kako bi postigla zajednički cilj.

Svaki izvođač će preuzeti vodeću ulogu u gradnji jednog zatvora, ali surađuju u operativnim aktivnostima, planiranju i nabavi materijala. Kier, koji preuzima vodstvo u izgradnji zatvora Millsike, objavio je da koristi digitalnu platformu Ynomia za generiranje 3D digitalnog blizanca u projektu kojim će nastati prvi britanski zatvor koji će koristiti isključivo električnu energiju i koji je projektiran tako da koristi ​​solarne ploče i dizalice topline.

Zatvor Viskan, Ånge, Švedska

U Švedskoj je desno orijentirana vlada započela najopsežniju reviziju kaznenog sustava od 1980-ih, s planovima da uvede strože kazne i potencijalno utrostruči broj zatvorskih mjesta. Za zemlju koja je posljednjih 50 godina imala jedan od najliberalnijih zatvorskih sustava na svijetu i jednu od najnižih stopa zatvaranja u Europi, nagli porast potreba za većim zatvorskim kapacitetima doveo je do žurbe da se pronađe odgovarajući smještaj.

Godine 2021. švedska građevinska tvrtka Peab osigurala je od švedskog investitora u društvenu infrastrukturu Intea i Švedske zatvorske službe 157 milijuna švedskih kruna (18,06 milijuna američkih dolara) za ponovnu izgradnju i obnovu bivšeg zatvora Härnösand koji je izvorno izgrađen 1861. i zatvoren 2009. Radovi su pokrenuti 2022. godine.

Trenutno, tvrtka za upravljanje gradnjom obnavlja i ponovno gradi zatvor Viskan u švedskom gradu Ångeu, koji je također zatvoren 2009. Viskan bi trebao biti moderan zatvor sigurnosne klase 2 s prostorom za 120 novih zatvorenika. Građevinska tvrtka Serneke objavila je 2023. da je ugovor vrijedan 590 milijuna švedskih kruna (54 milijuna američkih dolara), a radovi bi trebali završiti početkom 2025. godine.

Zatvor Csenger, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Mađarska

Mađarska tvrtka West Hungária Bau gradi zatvor visoke sigurnosti u gradu Csengeru, u istočnoj Mađarskoj. Zatvor bi trebao biti otvoren u rujnu 2024. Prema nacionalnoj službi za upravljanje zatvorskim objektima, novi zatvor imat će kapacitet za 1.500 zatvorenika, a bit će izgrađen kao “pametan zatvor”.

U ustanovu će se ulaziti uz prepoznavanjem lica, a svaka ćelija će biti opremljena informacijskim alatom koji će zatvorenicima omogućiti da upravljaju svojim poslovima putem zatvorenog internetskog kanala, pružajući ažurne informacije o podacima, financijama, obradi zahtjeva i radnim zadacima.

Ustanova će također koristiti umjetnu inteligenciju za analizu ponašanja zatvorenika, upozoravajući nadzornike na “neočekivano ponašanje”.

Centar za zatvaranje terorista (CECOT), Tecoluca, El Salvador

Dovršen u siječnju 2023. godine, zatvorski kompleks El Salvadora od 50.000 četvornih metara nalazi se 45 milja jugoistočno od glavnog grada San Salvadora. Zatvor visoke sigurnosti sastoji se od osam blokova, a nazivaju ga najvećom kaznionicom na svijetu.

Izgrađen je u samo sedam mjeseci i predstavlja važnu komponentu u ratu predsjednika Nayiba Bukelea s bandama koje haraju zemljom. Zatvor ima kapacitet za 40.000 zatvorenika i kritiziran je od strane skupina za ljudska prava zbog svoje represivne sigurnosne politike.

Vlada nije objavila informacije o ugovorima vezanima za izgradnju mega zatvora, ali službeni dokumenti objavljeni na web stranici Ministarstva financija sugeriraju da je odabrani izvođač radova, meksička tvrtka Contratista General de América Latina, dobio ugovor vrijedan 23,9 milijuna američkih dolara za svoj udio u projektu. Na projektu su angažirane i salvadorske građevinske tvrtke OMNI i DISA.

Hrvatska: Novi zatvori u Žažini kraj Siska, Gospiću i Osijeku

Hrvatska bi prema najavama uskoro trebala dobiti tri nova zatvora: u Žažini kraj Siska, Gospiću i Osijeku.

Stari sisački zatvor, inače najmanji u Hrvatskoj, oštećen je u potresu, a zamijeniti bi ga trebala bivša vojarna u Žažini. U planu je da kapacitet novog zatvora bude 400 zatvorenika, a investicija se procjenjuje na između 80 i 100 milijuna eura. Zatvor bi trebao biti operativan za dvije godine.

Planovi o gradnji nove kaznionice na periferiji Gospića koja bi zamijenila postojeću u središtu grada za sada su “na čekanju” jer su se gradski vijećnici oko toga posvađali pa je pala gradska vlast.

No, država od tog projekta ne odustaje – barem je tako bilo za bivše Vlade, a s obzirom na to da je resor od Ivana Malenice (HDZ) preuzeo Damir Habijan (HDZ), ni s novom Vladom to se vjerojatno neće promijeniti.

U Gospiću bi kaznu moglo izdržavati 400 osoba, a predviđen je i ženski odjel s četrdesetak kreveta. Trenutno žene kaznu izdržavanju samo u Požegi.

U Gospiću bi, prema najavama, kazne izdržavali zatvorenici osuđeni na dugotrajne kazne zatvora za počinjenje najtežih kaznenih djela.

Investicija je vrijedna 70 milijuna eura, a projekt će se financirati sredstvima Razvojne banke Vijeća Europe u 70-postotnom udjelu, a preostalih 30 posto će se financirati iz proračuna RH.

Tadašnji ministar Malenica je prilikom predstavljanja projekta rekao da će kaznionica u Gospiću “po standardima brige za zatvorenike biti jedna od najsuvremenijih u ovom dijelu Europe”. Dodao je da će to biti i “najstroži kompleks unutar hrvatskog zatvorskog sustava, s najvišom razinom sigurnosti i najvišim standardima poštivanja ljudskih prava”.

Osječki zatvor iz centra grada trebao bi se pak preseliti na lokaciju bivšeg poljoprivrednog fakulteta gdje bi se izgradila potpuno nova zgrada. Zatvor bi također mogao primiti 400 zatvorenika. Detalji projekta još uvijek nisu definirani.

“Kod budućih ulaganja u zatvorsku infrastrukturu ističemo ključnu ulogu standardizacije, odnosno usvajanja modelske strukture pri izgradnji. Ovaj pristup donosi niz važnih prednosti za zatvorski sustav Republike Hrvatske, a uključuje: prepoznatljiv dizajn, poboljšanu operativnu učinkovitost, povećanu sigurnost, smanjenje troškova izgradnje i održavanja, olakšanu obuku osoblja, poboljšane životne uvjete za osobe lišene slobode/zatvorenike te pozitivnu percepciju javnosti o zatvorskom sustavu”, objavilo je Ministarstvo pravosuđa i uprave u veljači ove godine.