Poslovne lidere brine moguća recesija i borba za nadarene

U istraživanju Svjetskog gospodarskog foruma sudjelovalo oko tisuću stručnjaka i osoba koje donose polsovne odluke, a 90 posto ih je reklo da očekuju daljnje gospodarsko sukobljavanje velikih sila. Gotovo isti postotak očekuje daljnje slabljenje multilateralnih pravila trgovanja

46
Globalno izvješće o rizicima

U utorak u Davosu počinje godišnje zasjedanje Svjetskog gospodarskog foruma. Kao uvod objavljena je tradicionalna anketa među poslovnim liderima o potencijalnim rizicima u ovoj godini. Globalno izvješće o rizicima za 2019. pokazalo je da u ovom trenutku najviše strahuju od recesije, a na drugom i trećem mjestu su prijetnje globalnoj trgovini i političke nestabilnosti.

Recesija je glavni razlog zabrinutosti u Japanu, Kini i Latinskoj Americi, dok su ju američki menadžeri svrstali tek na treće mjesto. Njih više brinu rizici vezani uz informacijsku sigurnost te novi konkurenti.

Trgovinske barijere između SAD-a i Kine potaknule su strahove da bi trgovinski rat većih razmjera mogao poremetiti globalne gospodarske tokove i usporiti gospodarski rast. No, kineski menadžeri svrstali su trgovinske probleme na drugo mjesto na ljestvici potencijalnih rizika, a američki tek na četvrto.

Kako privući i zadržati nadarene zaposlenike

Globalna slika rizika unutar samih kompanija mnogo je jasnija: menadžeri u svim regijama kao najveću brigu na razini kompanije navode zadržavanje i privlačenje nadarenih zaposlenika. S obzirom na to da se globalna konkurencija zaoštrava, a broj raspoloživih radnika smanjuje, prilično je jasno zašto ovo najviše muči poslovne lidere.

Među ispitanim menađerima postoji također snažan konsenzus da bi nove tehnologije mogle narušiti njihove postojeće poslovne modele i tržišta.

Po zabrinutosti zbog lokalnih rizika ističu se kineski menadžeri koje brine kako će u poslovnim rezultatima nadoknaditi potencijalne gubitke zbog snažnog pritiska na plaće.

Ovogodišnje izvješće obuhvatilo je i niz pitanja o budućim rizicima, poput kvantnog račuanrstva, vremenskih prilika, monetarnog popuizma, emocionalno osjetljive umjetne inteligencije isličnih ptencijalnih rizika. Tema emocija dodatno je obrađena u poglavlju o ljudskom ponašanjuim i njegovu utjecaju na globalne rizike.

Kada je riječ o budućnosti, američki menadžeri najviše vjeruju u svoju poslovnu kulturu, dok se kineski oslanjaju na svoje vođe i talente.

Gospodarski sukobi i slabljenej multilateralnih pravila trgovanja

Globalno izvješće o rizicima za 2019. ukazalo je također na to da će povećani rizik od političkih sukoba između velikih sila spriječiti poslovne subjekte i vlade u rješavanju problema kao što su klimatske promjene ili kibernetički napadi.

U istraživanju Svjetskog gospodarskog foruma sudjelovalo oko tisuću stručnjaka i osoba koje donose polsovne odluke, a 90 posto ih je reklo da očekuju daljnje gospodarsko sukobljavanje velikih sila. Gotovo isti postotak očekuje daljnje slabljenje multilateralnih pravila trgovanja.