DZS: U kolovozu najviše porasle cijene restorana, hotela i obrazovanja

Prema ECOICOP klasifikaciji na godišnjoj razini najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji restorana i hotela s 9,6 posto, a slijede obrazovanje s 5,4 posto i zdravlje s 5,1 posto

32
Cijene usluga u restoranima i hotelima u kolovizu su porasle 9,6 posto na godišnjoj razini [Ilustracija Pixabay]

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je drugu procjenu indeksa potrošačkih cijena prema kojoj je u kolovozu stopa inflacije iznosila 1,8 posto u odnosu na kolovoz 2023. godine, dok su u odnosu na prethodni mjesec potrošačke cijene u prosjeku ostale na istoj razini.

DZS je potvrdio prvu procjenu, objavljenu 30. kolovoza, o kretanju inflacije na godišnjoj razini, dok je blago korigirao njenu stopu na mjesečnoj razini, koja je po prvoj procjeni iznosila 0,1 posto.

Prema podacima DZS-a nastavlja se trend usporavanja inflacije na godišnjoj razini, pri čemu je rast potrošačkih cijena u kolovozu najniži od ožujka 2021. godine, kada je iznosio 1,2 posto.

Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji restorana i hotela (9,6 %), slijede obrazovanje (5,4 %), zdravlje (5,1 %), rekreacija i kultura (4,8 %), razna dobra i usluge (4,4 %), alkoholna pića i duhan (3,2 %), hrana i bezalkoholna pića (2,2 %), komunikacije (1,4 %) te odjeća i obuća, pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva (0,8 %).

Pad na godišnjoj razini zabilježen je u dvije kategorije: cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva pale su za 1,3 posto, a prijevoza za 0,7 posto.

Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), u komponenti usluga porast cijena na godišnjoj razini iznosio je 5,9 posto. Cijene hrane, pića i duhana porasle su za 2,3 posto, a industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 0,5 posto. S druge strane, cijene energije su pale za 3,9 posto, pokazuju podaci DZS-a.

inflacija mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), što je mjera inflacije  usporediva sa zemljama Europske unije, pokazuje da su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u kolovozu su u odnosu na srpanj 2024. u prosjeku bile više za 0,1 posto, dok su u odnosu na kolovoz 2023. godine porasle za tri posto.