Na eksploatacijskom polju geotermalne vode Slatina 2 nedaleko od Čađavice počeli su istražni radovi na naftnoj bušotini otkrivenoj osamdesetih godina uz koju će se u skoroj budućnosti privatnom investicijom izgraditi najveća geotermalna elektrana u Hrvatskoj, objavio je HRT u Regionalnom dnevniku.
Pokažu li testna bušenja očekivani kapacitet, investitor planira u sljedeće dvije godine izgraditi elektranu snagu 20 megavata. Investicija je vrijedna oko 90 milijuna eura, a uz pogon će se graditi industrijska zona u kojoj će se topla vode iz podzemlja koristiti za poljoprivredu, industriju te turizam.
Slična elektrana izgrađena je u Velikoj Cigleni na području Bjelovarsko-bilogorske županije gdje je također naftna bušotina transformirana u geotermalnu za proizvodnju električne energije, no od elektrana kod Čađavice ima mnogo veći potencijal.
“Očekujemo temperature veće od 190 stupnjeva, protoke od 400 do 500 tona na sat po bušotini. Ovdje je riječ o kompleksnom geotermalnom ležištu jer je malo dublje nego u Velikoj Cigleni. Tamo je dubina oko tri i pol tisuće metara, a ovdje je oko četiri i pol tisuće metara. Neki intervali su čak i na pet tisuća metara”, rekao je investitor Dragan Jurilj, iz Geo Power Croatia.
Generatore geotermalne elektrane pogoni para: geotermalna voda kroz bušotine dolazi na površinu, ulazi u takozvane izmjenjivače gdje se toplina izmjenjuje s izobutanom, izobutan se pretvara u paru koja ide na parnu turbinu i proizvodi struju. Ohlađena geotermalna voda se vraća, utisne u bušotine gdje se ponovno zagriajava na vrućim stijenama i vraća u ciklus proizvodne bušotine.
“Sigurno je da su u današnje vrijeme inflacije i rasta cijena energenata geotermalni izvori i općenito obnovljivi izvori energije budućnost i na to se svi trebamo usmjeriti. Znate da smo mi kao županija kroz jedan EU projekt također dobili sredstva za istraživanje geotermalnog potencijala”, podsjetio je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.