Prigodnom konferencijom u zagrebačkom Mozaik Event Centru svečano je zatvoren višegodišnji „Projekt modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH – METMONIC“. Ovim projektom Državnog hidrometeorološkog zavoda Republika Hrvatska postigla je veliki iskorak u modernizaciji meteorološke motriteljske mreže kojom je sada meteorološkim mjerenjima na preko 400 lokacija pokriven cjelokupni kopneni i morski teritorij Republike Hrvatske.
Produkti uspostave nove, moderne meteorološke motriteljske mreže pridonijet će smanjenju buduće štete od elementarnih nepogoda ili temperaturnih ekstrema.
Projekt Državnog hidrometeorološkog zavoda koji je procijenjen na 45,25 milijuna eura sufinancirala je Europska unija, dok je Republika Hrvatska svoj doprinos dala putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrivši pritom 15 posto vrijednosti projekta.
“DHMZ je ovim projektom napravio veliki iskorak u modernizaciji motriteljskih mreža i stavio nas u sam vrh europske i svjetske meteorologije. Projektom će se pustiti u rad 400 prizemnih meteoroloških postaja, šest suvremenih meteoroloških radara, pet meteorološko-oceanografskih plutača i dvije visinske postaje, a uskoro će u rad krenuti i Centralna integracijska platforma na kojoj će biti objedinjeni svi podaci vezani za ovaj sustav. Sve ovo smo napravili kako bi naše prognoze i upozorenja bila znatno kvalitetnija te u službi građana i gospodarstva, kao i kako bismo se pripremili na klimatske promjene“, istaknula je glavna ravnateljica DHMZ-a, dr. sc. Branka Ivančan-Picek.
Okupljenima se na svečanosti zatvaranja obratila i Sofia Alves, ravnateljica Glavne uprave za regionalnu i urbanu politiku Europske komisije koja je tom prigodom istaknula ulogu tijela Europske unije u ovom značajnom projektu. „METMONIC je strateški važan projekt za cijelu Europsku uniju. Istaknula bih da su se sve članice obvezale provesti klimatske promjene i smanjiti emisije za 55 posto do 2030., kao i preuzeti klimatsku kontrolu do 2050. godine. Potrebno je dekarbonizirati ekonomije jer svjedočimo razornim klimatskim događajima koje je važno nadzirati. Ekstremne klimatske promjene poput poplava, požara i potresa sve su učestalije stoga je strateški cilj provesti što više projekata poput ovog“, istaknula je Alves.
“METMONIC pruža mogućnost kontinuiranog praćenja kvalitete zraka, vremena, klime, kao i izdavanja pravovremenih upozorenja za opasne vremenske neprilike te podršku sustavima klimatskih promjena čija je svrha očuvanje sigurnosti i ljudskih resursa. Projekt je vrijedan gotovo 50 milijuna eura, a Fond je imao dvojaku ulogu. Prvenstveno je sudjelovao u europskom dijelu korištenja sredstava u visini od 85 posto ukupne vrijednosti, dok je 15 posto, odnosno 6,8 milijuna eura, osigurano iz nacionalnih izvora“, poručila je pak načelnica Sektora za zaštitu okoliša Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Aleksandra Čilić.
Svečanost zatvaranja projekta upriličila je i prezentacija kojom je podrobnije prikazan projekt METMONIC, a koju je održao voditelj projekta Stjepan Ivatek-Šahdan na temu Važnost modernizacije meteorološke motriteljske mreže.
“Cilj samog projekta je osigurati sljediv, reprezentativan, visokokvalitetan, pouzdan i pravovremen podatak o stanju atmosfere i mora na čitavom području Republike Hrvatske koji je neophodan za kontinuirano praćenje vremena i klime te za ostvarivanje meteorološke podrške procesima prilagodbe na klimatske promjene i ublažavanja njihovih posljedica. Tako se ostvaruje izravna podrška održivom razvoju te povećanju sigurnosti i očuvanju ljudskih života i dobara“, zaključne su riječi Ivateka-Šahdana.