Grad Zagreb pokrenuo je u gradskim četvrtima Peščenica – Žitnjak, Trnje, Trešnjevka – jug i Podsused – Vrapče pilot projekt participativnog budžetiranja.
Participativno budžetiranje je proces demokratskog promišljanja i donošenja odluka te vrsta participativne demokracije u kojoj građani odlučuju kako raspodijeliti dio javnog proračuna. To omogućuje poreznim obveznicima da surađuju s vlastima kako bi donosili odluke o proračunu koje imaju utjecaj na njihove živote.
Što je participativno budžetiranje i kako funkcionira?
“Prvi put četiri gradske četvrti i Grad Zagreb građanima približavaju funkcioniranje mjesne samouprave kroz mogućnost izravnog predlaganja, odabira i praćenja realizacije komunalnih projekata“, rekao je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević predstavljajući projekt. Njime će građani izravno moći sudjelovati u odlučivanju o komunalnim aktivnostima koje će se provoditi u njihovim lokalnim zajednicama. “Ovime se jača transparentnost, inkluzivnost i participacija u raspodjeli javnih sredstava”, dodao je.
“Participativno budžetiranje je inovativni model uključivanja zajednice u pitanje dodjele javnih sredstava namijenjenih vijećima gradskih četvrti”, dodala je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
Četiri gradske četvrti izdvojile su sredstva iz planova komunalnih aktivnosti te građani mogu podnijeti prijedloge projekata u područjima koja se financiraju iz planova komunalnih aktivnosti. To su npr. uređenje javno-prometnih površina i objekata, igrališta i zelenih površina, prostora mjesne samouprave, drugih javnih objekata i površina. Građani će moći odlučiti kako potrošiti oko 5 % proračuna plana komunalnih aktivnosti.
Kako i kada građani mogu podnijeti prijedloge
Građani prijedloge za ove četiri gradske četvrti mogu podnositi od 1. do 15. listopada, bilo online putem sustava e-Građani (e-Participativno budzetiranje / arcgis.com) ili osobno u prostorima gradskih četvrti. Moguće je podnijeti jedan prijedlog po osobi.
Po isteku roka za podnošenje prijedloga kreće postupak evaluacije koji će trajati mjesec dana nakon čega će se na javnoj tribini predstaviti zaprimljeni prijedlozi (od 18. do 22. studenoga).
Završna faza je glasanje za predložene projekte koje će biti omogućeno putem web platforme i trajat će do 1. prosinca.
Izabrani projekti bit će financirani u sklopu planova komunalnih aktivnosti u 2025. godini.